28 września 2020 Waclawa, Tymona, Marka

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

dodał Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-21
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

W niedzielę 19 lipca obchodzono w Zielonce Pasłęckiej Wojewódzki Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto ustanowiono w 2017 roku. Uroczystości rozpoczęła Msza święta, po której poświęcono pamiątkową tablicę. Po Mszy odbył się apel pamięci poległych bohaterów batalionów chłopskich, powojennego podziemia i ludności polskiej zamordowanej na Wołyniu.

W uroczystościach uczestniczyli: wojewoda Artur Chojecki, marszałek Gustaw Marek Brzezin, wicestarosta elbląski Ryszard Zając, burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, żołnierze 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, kombatanci i mieszkańcy wsi oraz Parafialna Orkiestra Dęta.

jp

foto. umig

 

 

0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Pamiętliwy   Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Lepiej zajrzeć do archiwum UB w Pasłęku . Tam można odnalezć ciekawe dramatyczne wydarzenia z okresu bezpośrednio powojennego . Zachęcam pana SŁODOWNIKA . Byłem mieszkańcem jednej z wiosek pod Pasłękiem jako dziecko i pamiętam ten krwawy terror stosowany wobec niewinnych. Kiedyś UBek wziął mnie do samochodu ( 6 latka ) posadził obok siebie jako kierowca na przejażdżkę i położył pistolet na widocznym miejscu . Ja zobaczyłem i krzyknąłem , że tego nie wolno mieć ! On zapytał ,, a twój ojciec ma taki pistolet ?". Takie wyrafinowane metody stosowali władcy.


#Raczej#Pamiętliwy  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-24

W Pasłęku nie było ani referatu ani archiwum UB


#Xyz#Pamiętliwy  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

A po kolejne to wielkie g. pamiętasz jak miałeś 6 lat.


#Pamiętliwy#Xyz  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Dlatego , że jestem pamiętliwy ukończyłem podstawówkę . A pamiętam jak w wagonach towarowych przewozili nas z grodzieńszczyzny do Pasłęka. Wagon kolejowy przedzielony na 2 połowy i w jednej połowie krowy a w drugiej rodzina. W Pasłęku ładowali na samochody wojskowe i rozwozili po wioskach. PISowiec taki jak ty będzie zawsze wszystko negował. Podstawówkę ukończyłeś , czy jesteś doktorem takim jak JAKI ?


#Pasłęk#Pamiętliwy  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-24

To nie żaden PiSowiec , PiSowiec nie pisałby takich rzeczy, głupku.


#Pasłęk#Pamiętliwy  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-24

a czemu zachęcasz Słodownika do badań, przeciez on jest UB-ek /SB-ek, on pamięta co wyrabiał i pamięta swoje szkolenia. Nie musi badać, miał to praktycznie wyszkolone.


#Pamiętliwy#Pasłęk  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-24

Czytam historyczne opracowania o regionie Pasłęckim i stwierdzam rzetelne opracowania w temacie dotyczącym miejscowości . Wiele z nich znam bo z kumplami uczestniczyłem w zabawach wiejskich , które mimo biedy i nędzy konsolidowały ludzi . Nie było podziału ( ukrainiec , zabugowiec , centralak ) . Nie było podziału religijnego i politycznego . Najwyżej UBecja wyrywała kogoś na donosiciela. Tak było z moim ojcem na którego doniósł zza miedzy. Teraz co jeden to donosiciel partyjny


#Xyz#Pamiętliwy  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

UB nie ma od 56 roku - to raz; a dwa to w Pasłęku nie ma żadnego archiwum. I trzy - najpierw się zastanów komu ty proponujesz pisanie o aparacie ucisku?


#Też pamiętam te czasy#Xyz  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

A co tak naskoczyłeś na Pamiętliwego? Ukłuło coś? Może rodzinny kolec, który chciałoby się ukryć? A do Pamiętliwego - no i co odpowiedziałeś ubekowi?


#Czego ty wymagasz#Też pamiętam te czasy  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

zerżnął się w majty i tylko to pamięta


#Pamiętliwy#Xyz  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

A to był rok 1947 . Mogę wymienić nazwiska nauczycieli z Pasłęka , którzy mnie uczyli np pan Żygas...... A ponieważ dobrze się uczyłem obecnie dużo czytam . Ostatnio np książkę ,, Prezes i spółki . Imperium Kaczyńskiego ". Warto aby każdy PISowiec wiedział jakiego zdolnego ma przywódcę. Wcale nie lepszy od Tuska ale i nie gorszy. Dlatego przestali na siebie ,,skakać " . Jeden za Amber Gold ( miał siedzieć ) drugi za ( patrz książka ) ma siedzieć. Radzę czytać nawet mając 81 lat


#Pytanko#Pamiętliwy  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Jak tam twój kombajn samoróbka?


#Pamiętliwy#Też pamiętam te czasy  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Ubekowi odpowiedziałem , że nie ma , ale po powrocie z przejażdżki zobaczyłem ekipę ,, prawdziwych patriotów " która wywróciła cały poniemiecki dom i kopała się w oborniku. Na koniec zakuli ojca i zabrali do Pasłęka do piwnicy . Tam bili i głodzili , ale wypuścili po tygodniu. Powrócił wrakiem człowieka. Patrzę teraz z przerażeniem na moją prawnuczkę i myślę , Boże żeby ona tego nie zobaczyła . Kaczyński i Ziobro idą w tym kierunku demolując wszystko co było dobre.


#Bezstronny#Pytanko  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Twoje pytanie raczej nie ma nic do rzeczy. Zastanawia mnie co innego - rodzice Pamiętliwego uciekli z sowieckiego raju do Polski (pod sowieckim zarządem ale jednak Polski), on pamięta ubeckie represje a teraz zaczytuje się książką napisaną przez funkcjonariuszki Gaz. Wyb., "żydowskiej gazety dla Polaków" jak ją nazywa Michalkiewicz. I jest przeciwko PiS, który jest przeciwko gnębicielom, którzy prześladowali jego rodziców i jego. Zmienił zapatrywania? Coś tu nie gra.


#Bezstronny#Bezstronny  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Napisałem ten komentarz przed przeczytaniem ostatniego wpisu Pamiętliwego, która odpowiedziała na moje pytanie. Teraz wiem, dlaczego Pamiętliwy jest przeciw PiS. Pamiętliwy uwierzył kłamliwym i oszczerczym spadkobiercom UB, że "Kaczyński i Ziobro idą w tym kierunku demolując wszystko co było dobre". To znaczy idą w kierunku UB. Coś podobnego!!! Jak mogłeś Pamiętliwy tak dać się okłamać? Ja też dobrze pamiętam te czasy, byłem nawet "przesłuchiwany" na UB jako uczeń zawodówki ale żeby dać sobie wmówić, że PiS to kontynuacja komuny czy UB, to trzeba być wyjątkowo naiwny lub całkowicie wyalienowany z politycznej rzeczywistości. Oczywiście PiS święty nie jest, ma swoje grzechy jak KAŻDY Z NAS I KAŻDA PARTIA ale tak dać się omamić wrogiej Polsce propagandzie, to trudno mi to zrozumieć.


#Xc#Bezstronny  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

I dlatego, że wyborcy w imię rzekomej antykomunistycznej krucjaty PiS powtarzają, że trzeba wybaczyć grzechy, bo każdy z nas je popełnia, pewnie nigdy nie doczekamy czasów naprawdę uczciwych polityków i transparentności ich decyzji oraz działań.


#Bezstronny#Xc  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Wybaczyć można po pokajaniu się grzesznika i zadośćuczynieniu przez niego krzywd ludziom, których skrzywdził. Nigdy wcześniej.


#Bezstronny#Bezstronny  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Widzę tu minusy pod moim komentarzem. Ale to nic dziwnego w zakomuszonym Pasłęku.


#Pamiętliwy#Bezstronny  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Jeżeli oceniasz się jako > bezstronny oceny obiektywnej


#Bogdan dziaslo #Bezstronny  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

wszystko gra tylko ty nie ogarniasz.


#Ciekawski#Bezstronny  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Skoro znasz się na grzesznikach to powiedz jaki ma status teraz 1-sza żona Kurskiego?Jest rozwódką czy panną z 3-giem dzieci?


#NN#Ciekawski  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Wszystko dewaluuje się w galopującym tempie, w tym tzw. wartości wykorzystywane przez niektórych całkowicie instrumentalnie i w związku z tym stające się tylko wydmuszką i hipokryzją. Nie można dziwić się więc młodym, że aksjologiczne "gadki" nazywają pitoleniem i śmieszy ich boomerskie zacietrzewienie. Zaklinanie rzeczywistości nie odwróci tego trendu.


#Pamiętliwy#Pamiętliwy  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Słuchacz i miłośnik tv TRWAM oraz O Rydzyka wyłączając wszystkie SMI może być bezstronny ?


#Bezstronny#Ciekawski  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Jeśliś taki ciekawski to pytaj pierwszą żonę Kurskiego, bo mnie życie rodzinne innych ludzi nie interesuje.


#Bezstronny#Pamiętliwy  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Tyś nie tylko pamiętliwy, ogłupiony przez spadkobierców UB ale i jasnowidz, widzący jaką telewizję kto ogląda. Trzy w jednym - rekord.


#Ciekawski#Bezstronny  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Ale ja się pytam o życie kościelne I co ty na to


#Koła Historii #Bezstronny  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

To nie jest kwestia wiary czy nie wiary, tylko czy ktoś jest ślepy jak ty, czy widzi i ocenia co się dzieje wokół niego, jak ktoś ma jeszcze swoje lata i życiowe doświadczenie, bez trudu widzi , że Kaczyński próbuje naśladować Bieruta i Gomułkę, bo już Gierek dla niego, to zbyt postępowy i nowoczesny.


#Wnerwiony#Koła Historii   Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Bezstronny, nie wdawaj się w gadkę z tymi popłuczynami czerwonego robactwa, bo oblezą Cię, jak czerwone robactwo oblazło Polskę. Możnaby na nich splunąć ale śliny szkoda.


#Szkoda słów#Wnerwiony  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Jasne - lepsze standardy w państwo PiS. Małżeństwa jak w islamie, posady jak w Uzbekistanie, zero godności, honoru i przyzwoitości.


#Wnerwiony#Szkoda słów  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Przegraliście i nie możecie się z tym pogodzić - ale musicie bo inaczej żółć was zaleje i zawały was wykończą. Więc albo - albo.


#Pamiętliwy#Xyz  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

W Pasłęku nie ma archiwum to wiadomo ale dokumenty z Pasłęka muszą znajdować się w jakimś archiwum. Przypuszczam , że w Olsztynie. A co martwisz się , że odnajdzie się jakiś potomek z drzewa genetycznego twojej rodziny jako zasłużony w walce z reakcją ?


#Ciekawski#NN  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Masz rację,że kościół się zdewaulował.No,ale ta pani panna czy rozwódka?O to jest pytanie.


#Ciekawski#Bezstronny  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Życie rodzinne ciebie nie interesuje teraz, powiadasz.A co powiesz o słynnym dziadku z Wermahtu?A,to życie polityczne chyba.


#Pamiętliwy#Bezstronny  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-23

Pracowałem jako robotnik w firmie OGNIWO. Tam było dużo kolegów takich jak ja i pod ich wpływem zacząłem patrzeć na świat szerzej od mojego Ojca. Teraz widzę , że takiej obłudy , kłamstwa i złodziejstwa jakie rozpanoszyło się w okresie PIS w historii Polski nie było. Dążenie do paraliżu sądownictwa , które wymagało tylko rekonstrukcji oraz zawłaszczenie mediów to jest ,,bolszewizm " . Węgry liczą 9 mln > Polska 38 mln . Takie zmiany nie mogą nastąpić.


#Pamiętliwy#Pamiętliwy  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-24

Recenzent nie puścił dalszej treści. Jesteśmy na etapie budowy bolszewizmu . Będziesz musiał korzystać z wiedzy ośrodków Kurskiego i Rydzyka


#Pamiętliwy#Bezstronny  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-27

Rodzice moi to Polacy , którzy musieli w drodze repatriacji opuścić rodzinną ziemię . Takich było ok 2 mln. Nie przypuszczałem , że dożyję czasu kiedy ideolodzy tzw dobrej zmiany będą żądać , aby kształtować mózgi młodzieży na wzór Kambodzańskich Khmerów. Wasz Terlecki oczekuje zmiany w programach szkolnych: uczyć młodzież miłości do PIS !Wasz Ziobro opuszcza coraz bardziej Europę. Dokąd zmierzacie > obserwatorze


#Pamiętliwy#Bezstronny  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-27

Przeczytaj > Był strażnikiem, wstąpił do PIS został prezesem państwowej spółki


#Tak trzymać   Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

W Pasłęku jest taki ludek którego dziadek był kapo w Sztuthofie po wojnie siedział za to w kryminale . Oooooo ale wnuk wyrósł na zacnego obywatele , nie ma co tu nawijać miał zacne podwaliny !


#Pra pra wnuk#Tak trzymać   Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-24

A mój pra,pra,pra... dziadek obsługiwał gilotynę kościelną.I co ty na to?


#Brr#Tak trzymać   Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-23

A to kapo a to ubeki, dziwne podwaliny ma ten Pasłęk.


#Pytam   Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-21

Sławka nie było? Tak się chwali, że jest sponsorem tej wsi a tu nieobecny.


#Nieobecny nieobecny#Pytam  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-23

Wreszcie się na nim poznali, to go i nie zaprosili.


#Gosia   Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Całe szczęście ,że w Pasłęku debile są w mniejszości.


#Zygmuś   Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-21

Informacja: 1. Bataliony Chłopskie to nazwa własna, więc pisze się dużą literą. Żołnierze BCH byli drugą siłą zbrojną Państwa Podziemnego w czasie II wojny. 3.Porozumienie scaleniowe z AK w maju 1943r. 2.W Pasłęku żył i pracował jeden z pierwszych organizatorów BCH. Współtworca Instrukcji Organizacyjnej, tworca nazwy BCH, pierwszej wersji przysięgi. Więcej na Wikipedii z bibliografią pod hasłem Władysław Zwiejski.


#Pasłęcki obserwator#Zygmuś  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-21

Do dzisiaj nic o tym człowieku nie wiedziałem, że mieszkał i zmarł w Pasłęku. Tak samo jak nie wiedziałem i o innych, czymś się wyróżniających pasłęczanach, jak np. uczestniku bitwy pod Monte Cassino. Tylko przez przypadek, czy przy okazji jakichś uroczystości dowiadujemy się o takich ludziach. A może by ktoś - tu widzę rolę POK - sporządził taką listę wyróżniających się czymś naszych współmieszkańców, która byłaby powszechnie dostępna.


#Uczyć się małolaty#Pasłęcki obserwator  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-21

A o lotniku z batalionu 303 z Aniołowa słyszałeś? A o kapitanie Daru Pomorza z Pasłęka słyszałeś? A o przybocznej jednego z szefów UPA słyszałeś?


#Nie słyszeliśmy#Uczyć się małolaty  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-21

kto to ta przyboczna ?


#Xyz#Nie słyszeliśmy  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-21

To ta, której mąż dostał rozkaz żeby się z nią ożenić i wydrzeć jak najdalej z Ukrainy. Potem mu się nieźle odpłaciła za uratowanie tyłka.


#My również nie słyszeliśmy#Xyz  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-21

Ciekawe rzeczy opowiadasz ale za mało szczegółów. Można więcej? O innych też nie słyszeliśmy, bo niby skąd? Jeśli wiesz, to opowiedz, chętnie posłuchamy.


#Xyz#My również nie słyszeliśmy  Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-22

Kto wie to wie, ale już takie czasy, że tylko dla siebie. Nie żyje już nikt kto by mógł to potwierdzić. Poza tym po co krzywdzić tych co pozostali? O lotniku z Aniołowa pisali na GP, kapitana Daru Pomorza poszukaj na GOOGLE.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności