Dzień Żołnierzy Wyklętych

dodał Ponad miesiąc temu, 2020-03-02
Dzień Żołnierzy Wyklętych

Wczoraj po raz dziesiąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to jest hołdem dla żołnierzy drugiej konspiracji. Święto ustanowiono w lutym 2011 roku. Termin święta wybrano nieprzypadkowo. 1 marca 1951 roku wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN. Warto dodać, że w naszym mieście mieszkało kilku żołnierzy wyklętych, mających za sobą wieloletnie wyroki odsiadywane w słynnym pawilonie akowskim więzienia w Rawiczu. Żołnierze wyklęcie byli inwigilowani przez SB do późnych lat 80 – tych.

jp


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Shoah   Ponad miesiąc temu, 2020-03-04

W marcu 1943 r. „Barykada”, jedna z gazet NSZ, pisała: „Możemy potępiać Niemców za ich bestialskie metody, ale nie możemy zapominać o tym, że żydostwo było i będzie zawsze elementem destrukcyjnym w naszym organizmie państwowym. Likwidacja Żydów na ziemiach Polski ma wielkie znaczenie dla przyszłego naszego rozwoju, gdyż uwalnia nas od wielomilionowego pasożyta. Nie zapominajmy, że rozwiązanie tego problemu w sensie usunięcia Żydów z naszych terenów czekało nas nieuchronnie”. Los Żydów uznawano za dziejową sprawiedliwość. Tych, którzy przeżyliby wojnę, według NSZ miało czekać w Polsce pozbawienie majątków, ziemi, obywatelstwa, a w końcu – wygnanie. W Wielkiej Polsce nie było dla nich miejsca.


#Do zaglady#Shoah  Miesiąc temu

A który kraj Żydów przygarnął tak jak Polska? Kąsacie rękę która Was karmiła. Słowa Waszego ministra spraw zagranicznych są tego przykładem jak również ostatnie spotkanie organizowane przez Yad Vashem- oczywiscie w roli głównej przedstawiciele Niemiec i Rosji.


#Pasłęcki obserwator   Ponad miesiąc temu, 2020-03-04

Tak jak ziejące nienawiścią do Polski żydostwo obwinia wszystkich Polaków za niegodne czyny szmalcowników, tak ziejące nienawiścią do Żołnierzy Wyklętych komuchy obwiniają Ich za niegodne czyny, popełniane przez niektórych członków Podziemia Niepodległościowego. W każdej armii świata znajdą się ludzie niegodni ale to nie rzutuje na ich całościową ocenę, dlaczego więc w partyzantce miałoby być inaczej. To jednak nie umniejsza bohaterstwa i patriotyzmu Żołnierzy Wyklętych, których powinniśmy nazywać Niezłomnymi i czcić Ich pamięć. A już szczytem bezczelności jest tu wpis niejakiego Shoah, żydowskiego pachołka, bo państwo Izrael to wzór państwa zaborczego, które zagrabia rdzenne arabskie ziemie a ich właścicieli wyrzuca i prześladuje.


#Pasłęcki obserwator#Pasłęcki obserwator  Ponad miesiąc temu, 2020-03-04

Ten Shoah ośmiela się krytykować NSZ za ich negatywny stosunek do Żydów. Moim zdaniem zorganizowany, niemiecki mord na Żydach to była niespotykana zbrodnia ale planowane przez NSZ powojenne wysiedlenia z Polski Żydów to byłaby słuszna decyzja, potwierdzona obecnym, wybitnie wrogim stosunkiem tej nacji wobec Polski i Polaków. Wielu tak myśli ale strach przed skutkami poprawności politycznej zamyka im usta. Nie miałem nic do Żydów i dalej nie mam nic do zamordowanych ale widząc ich obecne postępowanie nie cierpię ich i widzę w nich wrogów. Do stałych naszych wrogów, państwa niemieckiego i rosyjskiego, dołączyło państwo żydowskie. Nie mówię o Niemcach i Rosjanach, bo to ludzie jak wszyscy ale o ich państwach.


#Ireneusz grab#Pasłęcki obserwator  Ponad miesiąc temu, 2020-03-04

a hitlera popierasz?


#Filosemita#Pasłęcki obserwator  Miesiąc temu

Za szerzenie nienawiści możesz beknąć. Chcesz? To odpowiedz. Zrobię kopię i wyślę gdzie trzeba, Obserwuj przepisy doopku i życie a nie sąsiadów.


#Rozśmieszony#Filosemita  Miesiąc temu

Beknąć możesz ty, jak się za dużo najesz i ci się odbije.


#Ciekawy#Filosemita  Miesiąc temu

Filosemita, filosemita, co to takiego, ktoś wie? Bo antysemita to taki, którego Żydzi nie lubią ale filosemita? Czy to jakiś kapuś, bo ten coś bredzi że wyśle gdzie trzeba?


#Taka prawda#Ciekawy  Miesiąc temu

Nie wiesz??To miłośnik pissiorków.


#Potomek   Ponad miesiąc temu, 2020-03-04

Szukajcie ofiar zołnierzy wyklętych , bo bohaterskich bandytów jest dużo. Proponuję panu Słodownikowi , który pięknie i w miarę dokładnie opisuje poszczególne miejscowości regionu , aby sięgnął do archiwów SBeckich i opisał trochę zdarzeń z udziałem napadów bandyckich


#Nick#Potomek  Ponad miesiąc temu, 2020-03-04

Smiechu warte, SB- zabójcy Żołnierzy Niezłomnych ( wyklętych przez SB-ków) chcą pisac historię tych Niezłomnych, a idx ty na szczaw i mirabelki.


#Nick#Nick  Ponad miesiąc temu, 2020-03-04

Bo to napisał potomek UB-eka albo potomek zdrajcy, któremu się oberwało ad AK-owców.


#Ireneusz grab#Nick  Miesiąc temu

nik , twoja glupota jest przerażająca


#Prawda historyczna   Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

A może by tak odkłamać to co wykrzykuje Adrian o zasługach większego i napisać, że święto uchwalił sejm za rządów PO - PSL a odpowiedni kwit podpisał Prezydent Komorowski?


#Zniesmaczony#Prawda historyczna  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Kwit?


#Słowo honor jest obce#Zniesmaczony  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Kwit bo skwitował, tak samo jak teraz wszystko kwituje Adrian. Raz to nawet na stojąco, na rogu biurka przy którym siedział rozparty bufon


#Amnestia jakaś #Słowo honor jest obce  Ponad miesiąc temu, 2020-03-03

To że na stojąco to pamiętasz ale co podpisał czyli to co ważne nie utkwiło Ci w pamięci "tefałenowski" lemingu.


#To była tylko śmieciowa deklaracja nawet nie umowa#Amnestia jakaś   Ponad miesiąc temu, 2020-03-04

Kancelaria prezydenta ogłosiła sukces. Andrzej Duda podpisał w USA deklarację mówiącą o tym, że Trump rozważy stałą obecność wojsk USA w Polsce. Jednak opozycja nie zostawia na prezydencie suchej nitki. Chodzi o zdjęcie Andrzeja Dudy w Białym Domu. Trump wygodnie siedzi z poważną miną, a Andrzej Duda stoi, pochylając się nad jego biurkiem. Amerykanie nie dali mu nawet krzesła. - Tak nisko nigdy nie byliśmy . -Za takie poniżenie prezydenta ktoś powinien stracić pracę .


#Ja   Ponad miesiąc temu, 2020-03-04

A kiedy będzie dzień ofiar tzw. "żołnierzy wyklętych "?


#Czy Polska od tego jest lepsza#Ja  Ponad miesiąc temu, 2020-03-04

Ich mogiły już dawno zarosły. Ale oprawców, którzy to zrobili ciągle się odbrązawia. Tylko pytanie: Co oni zmienili w powojennej rzeczywistości ponadto, że zabijali Bogu ducha winnych ludzi a na końcu sami zostali zlikwidowani.


#Jan   Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Biedroń nazywa wyklętych bandytami.


#Nick#Jan  Ponad miesiąc temu, 2020-03-03

Biedroń bandyta bije własną matkę.


#Pytanko#Nick  Ponad miesiąc temu, 2020-03-03

Biedroń był matkobijcą?


#Montana #Jan  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Bo byli i bandyci


#Rolnik#Montana   Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Byli. W Ubecji.


#Zniesmaczony#Jan  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Co nas może obchodzić, jak Ich nazywa Biedroń, zboczeniec co własną matkę pobił.


#Zoolog#Zniesmaczony  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Mów za siebie, co to znaczy nas?. On /jeśli to nie pomówienie/ matkę raz a ty konia codziennie.


#Zniesmaczony#Zoolog  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

A ty co, sądzisz innych według siebie? Ręka ci nie spuchła?


#Pytanko   Ponad miesiąc temu, 2020-03-03

Redaktorze, ręka ci się trzęsie , że tak krzywo to zdjęcie zrobiłes?


#O ja cie#Pytanko  Ponad miesiąc temu, 2020-03-03

no...


#Shoah   Ponad miesiąc temu, 2020-03-03

W porozumieniu Państwo - Kościół Katolicki z 14 kwietnia 1950 roku Episkopat Polski nazwał "żołnierzy wyklętych" "bandytami" i zapowiedział wydalenie ze stanu kapłańskiego wszystkich, którzy będą im pomagali. Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych, winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej.


#Zniesmaczony#Shoah  Ponad miesiąc temu, 2020-03-03

I tu wpełzłeś żydowski sługusie?


#Dr prawa   Ponad miesiąc temu, 2020-03-03

Najwięksi wyklęci to Ogień i Bury


#To twój ogień#Dr prawa  Ponad miesiąc temu, 2020-03-03

Po zajęciu Nowego Targu podporządkował swój oddział sowieckiej komendanturze miasta i z jej ramienia otrzymał zadanie organizacji Milicji Obywatelskiej (MO) w Nowym Targu. Po kilku tygodniach decyzje władz sowieckich zostały zmienione przez ekipę przybyłą na Podhale z ramienia PKWN i „Ogień” oraz część jego ludzi zostali zwolnieni z MO. Na początku lutego 1945 pojechał do Lublina, a następnie do Warszawy, gdzie odbył rozmowy z przedstawicielami PPR, w tym z kierowniczką Wydziału Personalnego KC PPR Zofią Gomułkową i otrzymał od niej 10 marca 1945 nominację na szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Targu


#Duff   Ponad miesiąc temu, 2020-03-03

Chwała Bohaterom!


#Jeden szedł orać drugi do lasu i w nocy grabić#Duff  Ponad miesiąc temu, 2020-03-03

Tym co zabijali, gwałcili i palili i to po ustaniu działań wojennych. I żeby to choć jakikolwiek miało wpływ na polską powojenna rzeczywistość, Dobrze, że wszyscy takimi "bohaterami" nie zostali bo Polski nie byłoby wcale, ruskie swoje by zrobili.


#Marek Chrapan   Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Tyle że w Pasłęku pod tabliczką umieszczoną w kącie gdzie nikt nie zagląda po za parkującymi samochody śpieszącymi się do UM, od czasu jej umieszczenia nikt nie zapalił znicza ani nie położył kwiatków po za ONR i w tym roku Ruchem Narodowym, czyli "odbębnili" swoje jak pisałem zaraz po "otwarciu" tej tabliczki w ciemnościach, wstydzą się jej komuchy.


#Xyz#Marek Chrapan  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Władze w Pasłęku chyba wtedy na łeb upadły montując taką tablicę. Niektórym widać mało. Zamieście ją na wejściu do kościoła najlepiej na Ogrodowej, Polacy go przecież wybudowali.


#Współczujący#Xyz  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Wy towarzyszu Xyz spóźniliście się ładnych kilkadziesiąt lat ze swoim wpisem. Za późno, czas ciułać na trumienkę i nad grobem słupek z czerwoną gwiazdą.


#Repatrianci #Marek Chrapan  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Tutaj mieszkają ludzie, którzy historię znają z własnych dramatycznych przeżyć a nie z gadzinówek, to czemu mieli by świeczki palić


#Takie postawy życiowe#Repatrianci   Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Repatriant repatriantowi nierówny. Znam rodzinę, która uciekła, gdy ich gospodarstwo znalazło się po sowieckiej stronie czyli repatrianci. Ojciec porządny, matka porządna a ich synalek gdy dorósł, poszedł do pracy w państwowym zakładzie, zapisał się do partii a nawet został sekretarzem POP (podstawowe ogniwo partyjne), czyli zwyczajnie się zeszmacił. Nie pomogła rodzinna tradycja narodowa i religijna, chęć wygodniejszego życia przeważyła. W kąt poszedł honor, w kąt poszło wychowanie, w kąt poszedł szacunek do rodziców. Ale to też repatriant.


#Wujek dobra rada#Marek Chrapan  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Chrapcio, komuszy armijny sługo! Masz piątaka do wydania raz w tygodniu? Kup znicz i zapal. Albo zbierz kilka tygodniówek i kup taki co się pali "wiecznie".


#Shoah   Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Burmistrz i radni Hajnówki, w piątek 21 lutego 2020 potępili zbrodnie dokonane w ramach tzw. rajdu „Burego” po białoruskich, prawosławnych wsiach Białostocczyzny w 1946 roku. Pod pomnikiem ofiar „Burego” odczytywano imiona i nazwiska ofiar. Podawano wiek. 60 lat, 40, lat, 20 lat, 17, 14, 12, 7 lat, 7 dni. „Zastrzelony za odmowę wydania ojca”, „nie dała się zgwałcić”, „zastrzelony w podpalonej stodole”, „pochowany w zbiorowej mogile”.


#Marek Chrapan#Shoah  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

#Czyżby pisi IPN kłamał#Marek Chrapan  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

IPN: Romuald Rajs, ps. "Bury" odpowiada za zbrodnie noszące znamiona ludobójstwa. Oddział "Burego" w styczniu i lutym 1946 r. mordował mieszkańców Podlasia, tylko dlatego że byli Białorusinami wyznania prawosławnego. Rajmund Rajs działał samowolnie i bez rozkazu, a jego działania dostarczały dowodów na bandycki charakter podziemia niepodległościowego. W 2005 r. Instytut Pamięci Narodowej zakończył śledztwo ws. zamordowania 79 mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski na przełomie stycznia i lutego 1946 r. Za ich śmierć opowiadał kpt. Rajmund Rajs, ps. "Bury", dowódca oddziału Pogotowie Akcji Specjalnej - Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (PAS NZW). "Bury" - wszedł do domu Sacharczuka, oddał strzał ostrzegawczy, by uciszyć zgromadzonych, po czym oznajmił: „wieś pójdzie z dymem, a wy przestanieci


#Marek Chrapan#Czyżby pisi IPN kłamał  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Kłamał postkomuszy IPN L. Kieresa sądząc, że nie zostaną nigdy odtajnione "akta zastrzeżone" w których były dokumenty m.inn. NKWDowsko-UBeckich prowokacji m.inn. z mordowaniem ludności pod przykrywką "Burego", "Ognia" itd.... Tę część dokumentów jednak odtajniono i prawda wyszła na jaw, natomiast jest jeszcze bez liku innych utajnionych o zbrodniach żydokomuny i komuny bo część ze zbrodniarzy jest nawet dzisiaj glortyfikowana.


#Ten też kłamie i wielu innych#Marek Chrapan  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

W wywiadzie udzielonym „Newsweekowi” już w 2012 r. prof. Rafał Wnuk (wcześniej naczelnik lubelskiego Biura Edukacji Publicznej IPN) nakreślił, jak wyglądała współpraca NSZ z Niemcami: „Bardzo ważną rolę odegrał kpt. Hubert Jur, »Tom«. Był on prawdopodobnie pierwszym oficerem NSZ, który podjął szeroką współpracę z Niemcami, przede wszystkim z oficerem SS Paulem Fuchsem, odpowiedzialnym za zwalczanie ruchu oporu w dystrykcie Radom. Korzystał z parasola Niemców, wystawiał im albo sam likwidował ludzi, których podejrzewał o komunizm, przede wszystkim członków AL, ale także osobistych wrogów. Potem został oficerem wywiadu w Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ-ONR”. W tym samym wywiadzie prof. Wnuk wprost przyznawał, że NSZ „myślał o modelu podobnym do faszyzmu włoskiego.


#Nikt nie może zwolnić z przysięgi#Marek Chrapan  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Lepszych papierów na postkomucha w Pasłęku nie ma nikt. Znasz drugiego takiego co to jako nastolatek na początku lat sześć dziesiątych na ochotnika zaciągnął się do komuszej armii i na wierność kacapom przysięgał.


#Zniesmaczony#Shoah  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Ty żydowski parobku, nie przepuścisz żadnej okazji, by obrzucić błotem Polaków. Wcześniej tu oczerniałeś naszych rodaków, zarzucając im mordowanie Żydów, teraz wylazłeś ze swej zatęchłej nory, w "obronie ofiar Burego". Na wojnie nie zawsze są przestrzegane przez wszystkich przykazania Boże ale ty zawsze wyszukujesz tych złych wyłącznie wsród Polaków, skrzętnie pomijając innych. Zresztą czego się można spodziewać po szabesgoju, żydowskim gorliwym słudze?


#Poganiacz osłów#Zniesmaczony  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Zjedz coś dobrego, może smak złapiesz. Nie dziwię ci się, jako wynajęty pisowski osioł ciągle żresz trawę i otręby, choć z raz marchewkę by dali....a potem kijem....


#Zniesmaczony#Poganiacz osłów  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

To ty też stajesz w obronie żydowskich parobasów? Nic dziwnego, czego można spodziewać się po poganiaczu osłów, który nawąchał się oślich wypierdków i nasiąkł oślimi odchodami? Tfu, wstrętne wypociny oślego pastucha.


#Świadek#Zniesmaczony  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

To były morderstwa po wojnie i ciekawe co byś pisał jak by to twoje dzieci kilku, czy kilkunastoletnie wymordowali.


#Marek Chrapan#Świadek  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

W Polsce nadal trwała wojna i nie tylko na terenie obecnym Polski ale i na Wileńszczyźnie - ziemi Brasławskiej walczono z drugim okupantem do roku 1954. Na Polskę w 1939 roku napadło dwóch agresorów i pokonanie jednego nie oznaczało końca wojny kiedy drugi nadal okupował już całą Polskę.


#Przeżyliśmy Pamiętamy #Marek Chrapan  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Walczono, napadając na sklepy z żywnością, na urzędy pocztowe i konwoje wiozące pieniądze na wypłaty, robotników przymierających głodem , gwałceniu po pijaku nastolatek, matek a nawet chłopców, mordowaniu dzieci i niemowląt, sprzedawczyń, listonoszów


#Poczytaj inne żrodla a nie swoje gadzinówki   Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

IPN: znamiona ludobójstwa Według śledczych z IPN Rajs był osobą, która podjęła decyzje o mordowaniu mieszkańców i paleniu wsi. "Bury" działał samowolnie i bez rozkazu. Motywy mordów były narodowościowo-religijne i polityczne. Duże znaczenie miał też impulsywny charakter "Burego", który wydawał rozkazy bez głębszego zastanowienia (za zaśnięcie na warcie chciał strzelać do własnych ludzi). Komunikat IPN jest jednoznaczny (pisownia oryginalna): Reasumując zabójstwa, i usiłowania zabójstwa tych osób należy rozpatrywać jako zmierzające do wyniszczenia części tej grupy narodowej i religijnej , a zatem należące do zbrodni ludobójstwa, wchodzących do kategorii zbrodni przeciwko ludzkości. (...)


#Czort swoje a chrapcio swoje   Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Po opuszczeniu żołnierze NZW zamknęli drzwi od zewnątrz i podpalili strzechę. Mieszkańcy próbowali uciekać przed okna po drugiej stronie domu. Gdy im się to udało, partyzanci strzelali ponad nimi. Była to jedna z wielu sytuacji, gdy szeregowi żołnierze sabotowali rozkazy "Burego". Gdyby nie ich postawa, ofiar byłoby więcej. Równocześnie ludzie „Burego” podpalali zabudowania we wsi i strzelali do osób, które nie przyszły na "zebranie". W swoim domu spłonęła m.in. rodzina Niczyporuków: Jan, jego żona Natalia i dwoje dzieci.


#Na komuchów patrzeć nie mogę   Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Widać po paluchach, że sporo tu dziś starych komuchów nalazło jak karaluchów. O! nawet mi się ciut rymło.


#Zenio   Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Skoro święto ustanowiono w 2011 roku to po raz dziewiąty raczej obchodziliśmy to święto, mamy rok 2020.


#Raczej nieinaczej#Zenio  Ponad miesiąc temu, 2020-03-02

Licz: 11,12,33.......aż do 20-tu. Starczyło palców? Chyba, że jeden masz obcięty.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności