25 października 2021 Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Reklama Heops

Europejskie Dni Dziedzictwa

dodał Ponad miesiąc temu, 2021-09-20
Europejskie Dni Dziedzictwa

W sobotę 18 września, po raz pierwszy w Pasłęku, odbyło się wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2021. Wydarzenie zorganizowała Biblioteka Publiczna w Pasłęku.

 

Hasłem tegorocznych EDD było „Dziedzictwo smaku”, stąd też w Pasłęku…. hasłem „Pasłęckie smaki”. W ramach bezpłatnego wydarzenia na gości czekało zwiedzanie Izby Historycznej z przewodnikiem (w tym po wystawie czasowej „Pasłęk 1945”), wykłady oraz drobny poczęstunek. O początkach cukierni Hildebrandt oraz specjalizacji zakładu opowiadał z pasją Michał Zarzeka, który również nawiązywał do przywracania tradycji piernikarskich w mieście. Kolejny wykład, okraszony pokazywanymi tylko w tym dniu bardzo ciekawymi dokumentami dotyczącymi spółdzielczości w Pasłęku (gości mogli obejrzeć m.in. Kronikę PSS Społem czy najstarsze dokumenty z lipca 1945 roku) wygłosił Wiesław Śliwka, prezes Społem PSS w Pasłęku. Na zakończenie spotkania, trzecie wystąpienie należało do restauratora Grzegorza Skalmowskiego i … ślimaków. Było o wschodnio-pruskich przepisach, o najstarszej polskiej książce kucharskiej, o wielu innych ciekawostkach i osiągnięciach.

Spotkanie pokazało, że o wielu interesujących pasłęckich osiągnięciach i działaniach nie mamy zbyt dużej wiedzy, a takie spotkania to znakomita okazja, aby nie tylko się czegoś dowiedzieć, ale i podyskutować. Na uczestników spotkania czekał drobny poczęstunek.

Partnerami pierwszych w Pasłęku Europejskich Dni Dziedzictwa byli: Cukiernia Hildebrandt, Społem PSS Pasłęk oraz SnailsGarden – Grzegorz Skalmowski. Organizatorem: Biblioteka Publiczna w Pasłęku.

Wszystkim partnerom i gościom serdecznie dziękujemy za mile spędzony wieczór i zapraszamy za rok na kolejną odsłonę EDD.

 

Czym są EDD? Europejskie Dni Dziedzictwo to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego. Idea została zapoczątkowana we Francji jako Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać zabytkowe obiekty niedostępne na co dzień. Z czasem inicjatywa została rozszerzona o inne państwa. Obecnie Europejskie Dni Dziedzictwa są organizowane w 50 krajach Europy pod auspicjami Rady Europy i Komisji Europejskiej.

Polska przyłączyła się do organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa w 1993 roku. Co roku w całym kraju, podczas dwóch wrześniowych weekendów są udostępniane bezpłatnie do zwiedzania liczne zabytki i inne dobra kultury, a także są organizowane wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące. Wydarzenia skierowane są do szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Dzięki temu uczestnicy mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują. Mają tez możliwość spędzenia czasu w atrakcyjny sposób w otoczeniu dziedzictwa kulturowego. Europejskie Dni Dziedzictwa to prawie 1500 wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, w które angażuje się prawie 500 miejscowości w Polsce. Corocznie w EDD udział bierze około 300 tysięcy osób. EDD z roku na rok zyskuje także dużą przychylność władz lokalnych, samorządowych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz osób prywatnych. Jest również wydarzeniem cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród mediów regionalnych i ogólnopolskich.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Nad wszystkimi dotychczasowymi edycjami EDD honorowy patronat sprawował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :ratusz

Komentarze

 • Gessler
   Ponad miesiąc temu, 2021-09-20

  Pan Skalmowski to restaurator? hahahahahaha świetny żart przy poniedziałku

  • koleś Gessler
    Ponad miesiąc temu, 2021-09-21

   cała ta impreza to niezły żart jak i zaproszeni goście, przerośnięte ego i jeszcze się dziwią, że publiczność nie dopisała haha

  Zwyrol
   Ponad miesiąc temu, 2021-09-20

  Jak zobaczyłem zdjęcie to pomyślałem że nowego burmistrza wybrano :) Niestety nie, a przydałby się ktoś taki nowy, z werwą.

POMOC DROGOWA/ USŁUGI TRANSPORTOWE do 27 TON
nasza2