16 stycznia 2019 Marcelego, Waldemara

Gięcie blachy - jak wykonać?

dodał 2017-10-13
Gięcie blachy - jak wykonać?
Gięcie blachy to nadanie blasze odpowiedniego kształtu za pomocą maszyny zwanej giętarką. Blachę układa się na kształtce, a prasa, w którą jest wyposażona giętarka, powoduje trwałe odkształcenie blachy. Pomimo tego, że nie jest łatwo zrozumieć cały mechanizm postępowania podczas gięcia blachy, efekt jest dość jasny. Z płaskiego arkusza blachy można uzyskać konkretny kształt, który następnie wdraża się w odpowiedni mechanizm.

 

Jak gnie się blachy?

Gięcie blachy nierdzewnej to proces, w którym na metal działa wiele różnych sił, które rozchodzą się w różnych kierunkach i mają różne wartości. Musisz o tym pamiętać, chociaż są to siły, których nie sposób zaobserwować gołym okiem. Siły te nie tylko trwale odkształcają blachę, ale również zmieniają jej właściwości, w tym: odporność na zginanie i na rozciąganie. Siły te mogą niekiedy doprowadzić do tego, że podczas gięcia blachy metal popęka.

 

Gięcie blachy nierdzewnej ma miejsce na specjalnych kształtkach, czyli elementach, które pełnią funkcję formy. Prasą dociskasz blachę do kształtki i w tym czasie siły nacisku rozchodzą się. Natomiast kiedy podniesiesz prasę, gięta blacha, dzięki swojej sprężystości, odrobinę się „prostuje”.

Gięcie blachy nie zalicza się do precyzyjnej techniki obróbki metalu. Proces przeprowadza się z dużą dokładnością. Jednak musisz pamiętać o tym, że nawet najsztywniejszy wzór jest na tyle elastyczny, że niedokładności usuniesz na dalszym etapie prac.

Gięcie blach to proces, który najczęściej się sprawdza przy masowych zamówieniach. Ten fakt ma duże znaczenie. Samo przygotowanie giętarki zajmuje najwięcej czasu i środków. Dłuższe serie wykonane na tych samych kształtkach są więc bardziej opłacalne, niż te krótkie.

 

Gięcie blachy w postaci profilu

Gięcie blachy w postaci profilu to proces, który nierzadko jest traktowany górnolotnie. Zanim powstanie odpowiedni profil, musisz zgiąć blachę o dużym przekroju i pod konkretnym kątem. Oto parametry, które musisz wziąć pod uwagę podczas gięcia blachy:

- kąt,

- grubość blachy,

- materiał,

- sposób gięcia.

Gięcie profili to proces, który musisz dobrze zaplanować. Najpierw weryfikujesz plany i oceniasz wykonalność zadania. W dalszej kolejności sprawdzasz plany, konsultujesz je, a na samym końcu przystępujesz do gięcia blachy. Samo gięcie blachy zajmuje więc tylko ułamek czasu, jaki przeznaczasz na wykonanie planu.

Jeśli poszukujesz odpowiedniej firmy, która oferuje gięcie blachy na najwyższym poziomie, spróbuj na gieciewalcowanie.pl.

 

Zastosowanie giętarek

Zauważ, że giętarki, to, z mechanicznego punktu widzenia, dość proste urządzenia. Nie zalicza się ich też do drogich maszyn. Jednak, jak każde urządzenia, także i te mają swoje ograniczenia. Mogą one zadecydować o tym, że niektórych wzorów na danej giętarce nie będziesz mógł wykonać z wybranego tworzywa.

Pomimo tego, że gięcie blachy jest usługą ogólnie dostępną, biznesmeni, którzy poszukują instytucji, które mogą pomóc w realizacji projektów, napotykają na utrudnienia. Zdarza się, że firmy, które są zaopatrzone w odpowiednie giętarki, mają swoje placówki w innych miejscowościach, co przekłada się na wyższe koszty.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Blacharz   2017-10-14

Niektórym blachy gną się i bez gientarki...


#Zygfryd   2017-10-14

dajcie radę, jak pobierać emeryturę i pensję jednocześnie i u kogo trzeba się przypucować, aby to załatwić? :)


#Ww#Zygfryd  2017-10-15

Wystarczy mieć pisemko szantażujace Burmistrza.


#GTV   2017-10-14

WTF ? Dajcie poradnik życia codziennego ! A idę sobie giętarke kupić za 7 tyś. bo 2 parapety mi są potrzebne :) Co za gniot !


#Blaszka   2017-10-14

Jarku proszę o co chodzi z tą blacha nie wiem jak żyć.


#Beskit   2017-10-13

Emocje jak na grzybach. Uwielbiam takie nowinki z życia miasta...


#Też pytam?!   2017-10-13

WTF??


#Pytam   2017-10-13

Na cholerę komu taki informacje?


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

DKK dla dzieci

Pozostało1 dzień

Biblioteka Publiczna w Pasłęku serdecznie zaprasza dzieci w wieku 7-11 lat na spotkania...


Zaproszenie na Jordan

Pozostało3 dni

Proboszcz parafii greckokatolickiej w Pasłęku ksiądz mitrat Andrzej Sroka zaprasza na...


20 stycznia 2019 r. w sali POK odbędzie się „Pasłęcki Koncert Noworoczny 2019”....