14 sierpnia 2022 Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana
Reklama Heops

GODKOWO: WODA NIEPRZYDATNA DO PICIA

dodał 2019-11-26
GODKOWO: WODA NIEPRZYDATNA DO PICIA

KOMUNIKAT DLA MIESZKAŃCÓW MIEJSCOWOŚCI:
Bielica, Burdajny, Cieszyniec, Dąbkowo, Dobry, Godkowo, Grądki, Grużajny, Gwiździny, Krykajny, Kwitajny Wielkie, Lesiska, Łępno, Miłosna, Nawty, Osiek, Piskajny, Plajny, Siedlisko, Skowrony, Stary Cieszyn, Swędkowo, Szymbory, Ząbrowiec, Zimnochy.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu informuje, że w badaniach ja­kości wody z dnia 21.11.2019 r. z wodociągu sieciowego w Godkowie zaopatrującego miejscowości: Bielica, Burdajny, Cieszyniec, Dąbkowo, Dobry, Godkowo, Grądki, Grużajny, Gwiździny, Krykajny, Kwitajny Wielkie, Lesiska, Łępno, Miłosna, Nawty, Osiek, Piskajny, Plajny, Siedlisko, Skowrony, Stary Cieszyn, Swędkowo, Szymbory, Ząbrowiec, Zimnochy - w gminie Godkowo w powiecie elbląskim stwierdzono obecność enterokoków (paciorkowców kałowych) w ilości 2 jtk/100ml., co nie odpowiada wymaganiom określonym w załączniku nr 1 część A w tabeli 1 lp. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294).

Woda NIEPRZYDATNA do spożycia

Wykrycie Paciorkowców kałowych w wodzie świadczy o kontakcie wody pitnej z zanieczyszczeniami pochodzenia kałowego. Bakterie te mogą wywoływać między innymi przewlekłe oraz nawrotowe zakażenia dróg moczowych, w tym pęcherza moczowego, nerek i gruczołu krokowego, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie płuc. Najbardziej narażeni na zakażenia układu moczowego przez enterokoki kałowe są: chorzy na cukrzycę, chorzy ze schorzeniami nowotworowymi, mężczyźni z przerostem prostaty, kobiety w ciąży, osoby leczone długotrwale antybiotykami, małe dzieci i osoby starsze oraz chorzy mający cewnik moczowy.

Trwają prace ma­jące na celu przywrócenie jakości wody spełniającej wymagania określone w ww. rozporządzeniu.

 

Uwaga: Woda może być używana wyłącznie do prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłuki­wania toalet.

Mieszkańcy miejscowości Bielica, Burdajny, Cieszyniec, Dąbkowo, Dobry, Godkowo, Grądki, Grużajny, Gwiździny, Krykajny, Kwitajny Wielkie, Lesiska, Łępno, Miłosna, Nawty, Osiek, Piskajny, Plajny, Siedlisko, Skowrony, Stary Cieszyn, Swędkowo, Szymbory, Ząbrowiec, Zimnochy będą zaopatrywani w wodę przeznaczoną do spożycia

przez ludzi poprzez : dostarczenie wody butelkowanej *

 

*Informację w tym zakresie jest każdorazowo uzupełniana przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta) - zgodnie z § 27 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w przypadku pojawienia się potencjalnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów wynikającego z nieodpowiedniej jakości wody właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) zapewnia niezwłoczne przekazanie konsumentom odpowiednich zaleceń wraz ze wskazaniem sposobu zaopatrzenia ich w wodę bezpieczną dla zdrowia).

 

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu wydał decyzję o braku przydatności wody do spożycia, w której nakazał administratorowi wodociągu:

 1. Poinformować konsumentów zaopatrywanych w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi
  z wodociągu GODKOWO o braku przydatności wody do spożycia.

 2. Zapewnić odbiorcom zastępcze źródło wody przydatnej do spożycia przez ludzi, do czasu uzyskania pozytywnych badań wody z wodociągu GODKOWO.

Woda z ww. wodociągu może być używana do innych celów (np. do spłukiwania toalet, czynności porządkowych itp.)

 1. Doprowadzić, jakość wody w wodociągu GODKOWO pod względem mikrobiologicznym do wartości wymaganych w załączniku nr 1 część A w tabeli 1 lp. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie, jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294).

 2. Informować na bieżąco Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu
  o podejmowanych działaniach zmierzających do zapewnienia właściwej jakości wody.

 3. Przedstawić po przeprowadzeniu działań naprawczych sprawozdania z badań mikrobiologicznych wody z wodociągu GODKOWO potwierdzające spełnienie wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi
  (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294).

Powyższy komunikat obowiązuje do odwołania.

 

W załączeniu znajduje się harmonogram wydawania wody dla mieszkańców.Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :PIS

Komentarze

 • Wrrr
   1970-01-01

  Jajca próbki pobrane 21 a dziś dopiero wiadomość... wody zabrakło. A co z mieszkańcami którzy nie maja internetu? Nie ma ogłoszeń wywieszonych... A i ciekawe skąd te paciorkowce się w tej widzie znalazły? Oby jak najszybciej wróciło wszystko do normy

  • got03 Wrrr
    1970-01-01

   Jak się nie czyści instalacji wodociągowej od co najmniej 3 lat...

  Janusz
   1970-01-01

  Cyrki jok za komuny. Sralim w zbiorniki uzdatnialni wody a ludzie sie tym myli. Pewno jeden z drugim nafajdanil do zbiornika to i kala wykrylo lot wielka mi tajemnico.

  • Wrrrrr Janusz
    1970-01-01

   A wszystko możliwe

  Grześ
   1970-01-01

  Na całe szczęście to tylko do wsiorkow poszło a to mała szkodliwość społeczna.

  • bogdan dziaslo Grześ
    1970-01-01

   dziecko lekcje odrobione?

  Do Grześ
   1970-01-01

  Wzór to cie zrobił poczekaj ciebie też to dotknie gdzie mieszkasz na Ogrodowej

  Wrrrrr
   1970-01-01

  Wody pitnej stanowczo za mało przywożą... 5 l na 2 osoby... ludzie chodzili po wodę a tu figa bo się skończyła! Oby jutro było jej więcej...

  ixi
   1970-01-01

  Ja mysle ze dzisiaj pojawia sie ogloszenia na tablicach,bo to jest jakas paranoja

  Janusz
   1970-01-01

  Czy wieta już czy moszna giry myć bo Grażynie jadzie spod paznokcia.

  • AlicjaSzkolnaAla Janusz
    1970-01-01

   Fleta sobie umyj.

  • Janusz Janusz
    1970-01-01

   Alicja ale z ciebie kokietka. Tako widoc frywolno dziolcho z ciebie. Chiba brak ci konia pod dachem

  • AlicjaSzkolnaAla Janusz
    1970-01-01

   Brak, ale musisz mieć konia jak rumaka.

  ixi
   1970-01-01

  Widze ze niektorzy z powaznej sprawy sobie jaja robia

  Leon
   1970-01-01

  No właśnie nie wiadomo gdzie jeszcze taka woda jest. Ciekawe czy w Pasłęk nie ma. Takie informacje jak zwykle są za puzno gdzie ludzie pili myli się itd. Ktoś powinien beknąć za taki stan rzeczy bo to nie są źarty. Wiadomo kto rządzi to tak jest. Nie odpowiedni ludzie brak kontroli .

  • nick Leon
    1970-01-01

   W Pasłeku nikt nie beknął a przeciwnie, chyba nawet nagrody były.

  Teodor
   1970-01-01

  Się tak nie cieszcie bo wpasłęczku ta wasza woda nie jest lepsza . Tam uzdatnianie tą wodę uzdatnianie i co i guwno uzdatnianie. Przekręty były pieniądze na lewo szły a woda jak była syw tak i jest w tym Pasłęk. Tam gdzie KO rządzi tak będzie w tych dziurach układy i brak porządnych inwestycji z głową i z czystymi rękoma

kocham jarka
gp reklama