25 stycznia 2022 Pawła, Miłosza, Elwiry
Reklama Heops

Henryk Kiejdo podsumowuje kampanię wyborczą

dodał 2018-10-19
Henryk Kiejdo podsumowuje kampanię wyborczą

Wójt wskazuje także swoich kandydatów na radnych powiatowych i mówi, co będzie najważniejszym wyzwaniem w nowej kadencji.

 

Podsumowując już kampanię wyborczą, czy na spotkaniach udało się panu przekonać do siebie mieszkańców?
Wójtem zostanie ten, kto przekonał większość do swojej wizji rozwoju gminy. Po pierwsze ja tę wizję mam. Po drugie, mam doświadczenie, na które się składają zarówno konkretne efekty mojej pracy, jak i niepowodzenia. I to one dla mieszkańców mogą być cenniejsze niż już wyremontowane drogi czy nowe świetlice. Bo ze swoich potknięć wyciągam wnioski, analizuję, co poszło nie tak, i szukam lepszych rozwiązań.

Co według pana będzie największym wyzwaniem Wójta Gminy Rychliki w następnej kadencji?
Przed nami ogromna szansa, bo region Warmii i Mazur w 2019 r. może dostać ok. 300 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych. Już w grudniu ruszy zbieranie wniosków od samorządów. Jest o co walczyć, bo to nawet 80% dofinansowania do remontu drogi. Więc od pierwszych dni po wyborach musimy pracować tak, żeby tę szansę wykorzystać. Fundusz będzie dzielił urząd wojewódzki. W lipcu był w Rychlikach pan wicewojewoda i jest dobrze zapoznany z potrzebami naszej gminy. A są one duże, bo mamy ok. 50 km gruntowych dróg publicznych.

Jak więc działać, by skutecznie pozyskać te środki?
Tu mamy sprawdzony sposób. Tak jak 10 lat temu zrobiliśmy koncepcję wodociągowania gminy i krok po kroku ją realizowaliśmy, tak opracujemy mapę gminnych inwestycji drogowych. Czyli plan, według którego po kolei będziemy gminne drogi remontować. Mamy już projekt drogi z Marwicy do Topolna, za chwilę przygotujemy projekt drogi Lepno – Buczyniec. I trzeba ustalić, które inwestycje będą następne.

A co z drogami powiatowymi w gminie Rychliki? Tu jest wielki niedosyt mieszkańców.
Jest niedosyt, bo wszyscy liczyliśmy na znacznie więcej. Argumenty się nie zmienią, bo wystarczy przejechać się drogą do Rejsyt, by wiedzieć, że potrzebuje remontu na wczoraj. Po powiatowych kocich łbach nie chcą jeździć ani mieszkańcy, ani turyści – więc nie możemy wykorzystać potencjału Kanału Elbląskiego. Święty Gaj mógłby przyciągać pielgrzymów przez cały rok, nie wykorzystujemy tego – bo mieszkańcy sami często grzęzną w błotnistej drodze powiatowej.
Natomiast zmienia się to, że powiat również będzie korzystał z Funduszu Dróg Samorządowych. Dlatego najważniejszy jest wybór właściwych osób do rady powiatu z naszej gminy. Osób, które rzeczywiście chcą coś zrobić i wiedzą, jak to osiągnąć.

Ma pan swoich kandydatów do rady powiatu?
Nie jest tajemnicą, że popieram panią Krystynę Chojnacką-Borosiewicz i panią Katarzynę Barańską. Popieram, bo pani Chojnacka-Borosiewicz ma bezcenne rozeznanie realiów samorządowych, natomiast pani Barańska ma doświadczenie biznesowe, którego dziś potrzeba w samorządzie. Obie też wiedzą, o co chcą zabiegać. Dlatego jestem przekonany, że będą się dobrze uzupełniać i będą skuteczne. Jako wójt chciałbym mieć wsparcie radnych powiatowych. Chciałbym, by mieli swoje rozwiązania dla mieszkańców, by umieli zbudować koalicję w powiecie. Jeśli radni spojrzą na potrzeby remontu dróg powiatowych całościowo, a nie krótkimi odcinkami, to będziemy jeździć dobrymi drogami od Rychliki przez Markusy do Elbląga, czy od Pasłęka przez Śliwicę, Barzynę do Rychlik. Dlatego chaos, jaki dziś jest przy remontach dróg powiatowych, trzeba zamienić na konkretny plan.

W takim razie powodzenia, panie wójcie.
Dziękuję bardzo. I jeszcze raz, tuż przed ciszą wyborczą, proszę mieszkańców o głos, byśmy razem skutecznie rozwijali naszą gminę.

 

 

(Materiał sponsorowany prze KWW Henryka Kiejdo "Nasza gmina" )


kocham jarka
nasza