6 lipca 2020 Gotarda, Dominiki, Lucji

Jak parkować?

dodał 2019-05-01
Jak parkować?

Chcemy robić to dobrze, ale nie zawsze wiemy jak i gdzie. Policjanci przypominają jak parkować w strefie zamieszkania

Strefa zamieszkania to obszar obejmujący zarówno drogi publiczne, jak i inne drogi (np. wewnętrzne), na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi (art. 2 pkt 16 Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Wjazd do niej oznaczony jest znakiem D-40 (strefa zamieszkania). Obowiązuje on na wszystkich ulicach, skrzyżowaniach, placach i innych terenach, na których odbywa się ruch drogowy - aż do miejsca, w którym stoi znak D-41 (koniec strefy zamieszkania).

Szczególne zasady ruchu drogowego w strefie zamieszkania to:

- pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem
- możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,
-prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania
wynosi 20km/h
- parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych
- wewnątrz strefy zamieszkania wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi, obowiązuje zasada „prawej ręki"
- zarządzanie ruchem na drogach w strefie zamieszkania, za wyjątkiem dróg publicznych, należy do podmiotów zarządzających tymi drogami.

W obrębie strefy zamieszkania, straż miejska, jak i policja są uprawnione do egzekwowania przepisów, w tym mogą, między innymi założyć blokadę na koła. Dla kierowców parkujących w strefie zamieszkania, kluczową informacją jest to, że w przypadku braku wyznaczonych miejsc do postoju pojazdów, parkowanie w strefie zamieszkania jest niedopuszczalne. Mandatem grozi zaparkowanie auta na przykład na jezdni albo na chodniku, nawet jeśli szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych jest większa niż 1,5 metra.

Z uwagi na dużą ilość aut parkowanych na osiedlowych parkingach nie dla wszystkich starcza miejsca. Zdarza się ze auta parkowane są na chodnikach, a nawet trawnikach. Część spółdzielni mieszkaniowych chcąc ograniczyć parkowanie aut przez „nie swoich" mieszkańców wprowadziła szlabany uniemożliwiające wjazd na osiedle osobie tam nie upoważnionej. Jak więc jest z parkowaniem w takich miejscach?

- Wjeżdżając na takie osiedle mijamy znak „strefa zamieszkania". A to oznacza, że jesteśmy w strefie gdzie panują pewne, określone przepisami zasady ruchu drogowego. W strefie zamieszkania wolno parkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Działa tu zasada odwrotna, niż na „zwykłej" drodze publicznej. Nie szukamy znaku „zakaz parkowania" czy „zakaz postoju", by wiedzieć, gdzie nie wolno postawić auta lecz szukamy znaku z wyznaczonym miejscem bądź miejscami parkingowymi, by móc postawić tam swój pojazd. Obecność w strefie zamieszkania pieszych, poruszających się po jezdni, nie zwalnia ich z obowiązku zachowania ostrożności oraz upewnienia się, co do możliwości wejścia na jezdnię przy czym pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednak to kierujący pojazdem musi wykazać się zwiększoną czujnością. – mówi kom. Tomasz Krawcewicz, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Najwięcej interwencji dotyczących nieprawidłowego parkowania policjanci odnotowują na terenie ulic: Królewieckiej (szpital), Hetmańskiej, Ogólnej, Robotniczej (przychodnia), na osiedlu Zawada oraz na terenie starego miasta w Elblągu.

Policjanci przypominają, że zgodnie z art. 130a ust. Prawo o Ruchu Drogowym pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:

- pozostawienia pojazdu w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu,
- pozostawienie pojazdu w miejscu przeznaczonym dla pojazdów osób niepełnosprawnych,
pozostawienie pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Pamiętajmy, że przy wyjeździe ze strefy zamieszkania na drogę publiczną to my włączamy się do ruchu. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu - dodaje kom. Tomasz Krawcewicz.

Policjanci informują, że nie będzie pobłażania dla kierowców, którzy nie stosują się do zasad przepisów ruchu drogowego.

Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP w Elblągu

 


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Ania   2019-05-02

parkowanie na zakręcie idąc w stronę jeziorka ul. PPiłsudskiego masakra


#Nick#Ania  2019-05-03

Masz na myśli drogę przed samym jeziorkiem tu gdzie jest prób zwalniający? To zasługuje na potępienie. Mają posesje a parkują na drodze. Rozumiem że na posesji taki syf że nie ma gdzie wjechać ale to jest skrajne lenistwo i galopująca głupota.


#Mieszkaniec ulicy   2019-05-01

Największy Aś to jeździ "marzeniem polskiej wsi" srebrny Passat B5 z czarnym dachem. Parkujac po długości chodnika przy Rolniku. Przechodząc nawet nie da rady iść po krawężniku.


#Mikolaj#Mieszkaniec ulicy   2019-05-02

zrobić zdjęcie i wysłać policji


#Nick#Mieszkaniec ulicy   2019-05-01

To typowy Janusz nosacz. Uważa się za prima sort! Panie rdza Pau paseratti opierd.....


#Ania#Nick  2019-05-01

bo to jest ta rzekoma "elyta", która uważa, że im wolno więcej niż innym, kolejny problem to psy biegające bez smyczy i srające po chodnikach


#Qwerty#Ania  2019-05-01

Psy biegające bez smyczy i "srające po chodnikach" to tez na pewno od "elyty" :)


#Maria Anna   2019-05-02

A ja z innej beczki panowie kierowcy jak pada deszcz albo gorzej gdy leje błagam uważajcie na tych co ida chodnikiem . nie wszyscy jeżdżą jak szaleni ale co nie którzy zgroza


#NIck   2019-05-01

Dla mnie największymi debilami są ci co wyjeżdżają z parkingu przy Rossmann i walą w stronę ronda. DEBILE tutaj jest podwójna ciągła i przejście dla pieszych. Wyjeżdżając musicie jechać w PRAWO! Czemu policja nie postawi radiowozu gdzieś w okolicy i kolejne dwa. Jeden przy słowiku a drugi przy rynku. Obserwujący daje sygnał - "czerwona skoda" Łapać i dziurę budżetową łatać mandatami.


#Ja#NIck  2019-05-02

Ten wyjazd z Rossmana to nieporozumienie. Rondo , zakręt i przejście dla pieszych. Aż dziwne że nie było tam jeszcze większego dzwonu ale to tylko kwestia czasu


#Janosik#NIck  2019-05-02

Ostatnio jechałem od ronda a koleś wyjeżdża w lewo z rossmana zaraz przede mną, użyłem sygnału to jeszcze mi coś machał zdenerwowany, że mu uwagę zwracam.


#NIck#Janosik  2019-05-02

W Pasłęku jest dużo cebulostwa. Wieśniaki myślą że są najlepszymi, pracownikami, kierowcami bo nie wychylili łba za elbląskie a rzeczywistość by ich przytłoczyła.


#Duff   2019-05-01

Jestem i pieszym i rowerzystą i kierowcą. Uwazam , ze powinno się wrócic do starej i sprawdzonej zasady na przejściach dla pieszych. W lewo, w prawo i znowu w lewo i jak nic nie jedzie to szybciutko idę. Święte krowy najczęściej bez najmniejszego pojęcia o przepisach drogowych a które w telewizji usłyszały tylko to, że pieszy ma pierwszeństwo zap.. . nawet się nie oglądając. Mamuśki z wózkami to samo. Strach pomyśleć co takie babsko ma w głowie. W większych miastach jest sygnalizacja świetlna. W Pasłęku jest tak mały ruch, ze jak ktoś poczeka 30 sekund na możliwość przejścia to korona mu z głowy nie spadnie. ZA to doskonale widać gdzie Ci sami "piesi z pierwszeństwem" mają rowerzystów, którym właża bezczelnie na srodek ścieżki rowerowej.


#Spokojny#Duff  2019-05-01

Też jestem i kierowcą i pieszym. Gdy dochodzę do przejścia to kierowca zatrzymuje się i to jest prawidłowe. Ale po drugiej stronie wysepki też się zatrzymuje i czeka aż dojdę do wysepki i przejdę mu koło nosa. To jest zupełnie błędne postępowanie, bo mógłby sobie spokojnie przejechać a nie marnować czasu i paliwa. Ja jak jadę pojazdem, tak właśnie postępuję. Przesada jest równie szkodliwa jak nieprzestrzeganie.zasad.


#Duff#Spokojny  2019-05-01

Właśnie. Pieszemu jest duzo łatwiej zatrzymac sie i ruszyc niz kierowcy. Nie wspominajac o stracie paliwa, klocków hamulcowych i sprzegła.


#Dobra rada#Duff  2019-05-02

Guzik mnie interesuje twoje paliwo, a jak za drogo to na piechotę : )


#Duff#Dobra rada  2019-05-02

Właśnie o to chodzi. Jesteś przykładem tego, że nie chodzi o pierszeństwo tylko o wkur.. i męczenie kierowców pajacu.


#Duff#Duff  2019-05-02

Poza tym powodzenia życzę w spotkanie z moim zderzakiem w trakcie udowadniania Twojej racji.


#Karol#Duff  2019-05-02

ahaha deblu to po co szedles na prawko jak cie prowadzenie samochodu męczy


#Spokojny#Karol  2019-05-02

I po co te wyzwiska? Wystarczy odrobina zdrowego rozsądku po obu stronach i sprawy nie ma.


#Duff#Spokojny  2019-05-02

Gdyby wystarczyl zdrowy rozsądek to nie potrzebne bylyby przepisy ruchu drogowego. Niestety wielu kierowcom i pieszym a takze rowerzystom tego rozsadku brakuje.


#Grześ   2019-05-02

stare babki auu żony nie znajdziesz tu stare babki auu w oknach filują już stare babki auu każda ma zwisły biust stare babki auu na wsi żonę znaleźć cud dejta wy mi spokój wszystkie ja tu nie mam czasu


#Mieszkaniec   2019-05-01

Kolejny przykład ul Dworcowa - zaraz za przejazdem jest strefa zamieszkania a mieszkańcy bloku 24 parkują na ulicy co często utrudnia przejazd - zwłaszcza jak ustawi się kolejka do zamkniętego przejazdu.


#Proste#Mieszkaniec  2019-05-02

Blok 24 to najdalszy budynek od przejazdu. Raczej chodzi Tobie o budynek 24A, którego mieszkańcy dzięki różnym własnościowym przekształceniom zostali bez swojego parkingu.


#Mieszkaniec   2019-05-01

Jak parkować zapraszam przy placu 1000-lecia .Samochody stoją jak się da .Chodni trawnik zakaz i nikogo to nie rusza.


#Mieszkaniec ulicy   2019-05-01

Pomijam fakt, że na chodniku przy Rolniku często stoi przynajmniej jedno auto pewniej szkoły nauki jazdy! To chyba najlepsza reklama dla takiej firmy i już na pierwszym etapie uczymy się, że można łamać przypisy ruchu.


#NIck#Mieszkaniec ulicy   2019-05-01

Irytujące. Również samochody jakiejś ubezpieczalni stoją w miejscach gdzie miejsce parkingowe jest na wagę złota i jest tam duża rotacja. Mówię o parkingu przy RDT i naprzeciw poczty. Chcąc wypłacić kaskę z bankomatu nie ma miejsca bo ktoś stawia rupiecia na cały dzień. Swojego czasu Państwo parkowali tam crayslera i busa zajmując 2-3 miejsca na tak małym parkingu ale już tak nie robią i mam nadzieje że tak zostanie. Dlaczego pracujący tam nie mogą stawiać samochodów na nowym parkingu? Zlitujcie się i stawiajcie to na dużym parkingu macie raptem tylko 40 metrów więcej do przejścia a każdy ruch jest na wagę złota.


#Spokojny#NIck  2019-05-01

W punkt!


#Ja   2019-05-01

Bardzo czesto idac chodnikiem spotykam samochody na nim,kierowcy musza chyba sobie przypomniec ze musza zostawic poltora metra dla przechodni


#Mieszkaniec ulicy   2019-05-01

Z tego co się orientuję to mieszkańcy bloków przy Rolniku mają miejsca wyznaczone. Ale to przecież trzeba kawałek się przejść.


#Oświatowiec   2019-05-01

Na Słonecznej też był taki znak, ale na wniosek pewnej wspólnoty na czele z zamieszkałym tam urzędnikiem został zniesiony, A wszystko dlatego, bo musieli parkować swoje auta na drodze i jej łuku. Ciężko ruszyć cztery litery by zaparkować auto kilkanaście metrów dalej od budynku. Tylko czekać na nieszczęście ze strony durni szalejących uliczkami swoimi super autami


#Mieszkanka tejże ulicy   2019-05-01

Na Szkolnej parkują jak chcą mieszkańcy nie mają miejsca na swoje samochody i nie ważne czy mają garaże czy nie. Pełno jest podrostków palących papierosy które zaśmiecają całą ulicę. Dochodzi do kradzieży i dewastacji a przecież to spokojna ulica. My mieszkańcy nie życzym sobie takich zachowań.


#Mieszkaniec ulicy   2019-05-01

To niech Pasłękca Policja przejedzie się np.do strefy zamieszkania na Wojska Polskiego przy Zespole Szkół. Według przepisów auta nie można parkować na chodniku stoi znak strefa zamieszkania i znak zakaz parkowania dotyczy także chodnika. A zaraz za nimi auta tak pustawiane, że nawet 0.5 chodnika nie ma. Idziesz z dzieckiem, a kierowcy trąbią i jadą ci po "piętach" - ale to pieszy ma teoretycznie pierwszeństwo. Wszedł by człowiek na chodnik, ale zastawiony autami. Bo przecież trzeba wysiąść z auta prosto do klatki. Widziałem nie raz radiowóz nawet się nie zatrzymał!


#Marcin#Mieszkaniec ulicy   2019-05-01

A wiesz ze to jedyne osiedle gdzie dwa, dwuklatkowe bloki nie mają swoich miejsc parkingowych bo te które są należą do zseit? To może mieszkańcy maja stawać na placu, żeby hrabia mógł przejść te 5 metrów chodnikiem ze swoim bombelkiem? Co w ogóle tam robicie? Nie musicie się tu w ogóle pojawiać.


#Poliglomata#Marcin  2019-05-01

Marcinie a ortografii to naumiałeś się w zseit?


#Marcin#Poliglomata  2019-05-01

Nowy w internecie?


#Kurier   2019-05-01

Ktoś słusznie zauważył że na Szkolnej panuje ogólny bałagan auta parkowane są w taki sposób że nie można przejechać Służby porządkowe niech sprawdzą czy można tam przejechać większym samochodem niż osobowy.


#Janosik#Kurier  2019-05-01

Nie wszyscy mają gdzie zaparkować, to jest problem na wszystkich ulicach a nie tylko na Szkolnej, nikt samochodu do domu nie zabierze. Kurier weź się do roboty, bo na paczki czekają a nie bawisz się w konfidenta. Co do Szkolnej to część mieszkańców ma podwórka i bramy wjazdowe ale nie korzystają z tego, więc robi się bałagan.


#Blamaż#Janosik  2019-05-01

Na Szkolnej to nawet ktoś wybitny ogłoszenie zamieścił że zbiera pety.


#Nick#Kurier  2019-05-01

Przejedź się Pan od Zarzeki do elektryka Pana Wilka. Już na skrzyżowaniu pobliska mordownia parkuje skodzinę albo na pasach albo na skrzyżowaniu. Trochę wyobraźni i znajomości przepisów. Gdzie jest policja?. Z tego co wiem na całej drodze nie można parkować (po lewej stronie) a wczoraj naliczyłem około 30 samochodów nielegalnie zaparkowanych. Pod urzędem jest parking i było sporo wolnych miejsc ale leniwi Janusze i Grażyny muszą tłustą dupę dostarczyć pod drzwi. Czy jak zadzwonię i zgłoszę to przyjadą i wpierdolą im mandaty?


#Janosik   2019-05-01

"Pamiętajmy, że przy wyjeździe ze strefy zamieszkania na drogę publiczną to my włączamy się do ruchu. " a wyjeżdżający z rolnika chyba tego nie wiedzą i nie przepuszczają jadących z ulicy Szkolnej, tylko pędzą bo mają prostą.


#College University#Janosik  2019-05-01

Sraczkę masz znasz przepisy to się wbijaj.


#Janosik#College University  2019-05-01

Nie sraczkę mam ale martwię się o Ciebie, że jak wyjedziesz komuś to będziesz płakał jak dostaniesz mandacik.


#Mieszkaniec ulicy   2019-05-01

Nawet wyjeżdżając z "Rolnika" ul. Szkolna namy po prawej stronie. To można stosować zasadę prawej ręki. A na końcu ul. Szkolnej nie ma znaku ustąp pierwszeństwa lub stop.


#Grześ#Mieszkaniec ulicy   2019-05-01

Samochodem trzeba umieć jeździć znać przy tym przepisy prawa o ruchu drogowym wtedy nie trzeba będzie stukać idiotyzmów na forum.


#Str   2019-05-01

Najlepsze asy parkują na chodniku koło Zseit, pozdro


#Alicja Ala   2019-05-01

Artykuł ukazał się w związku z ostatnim wydarzeniem? Jak parkować przede wszystkim na kołach zasada podstawowa.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności