Reklama Heops

Jak prawidłowo korzystać ze szczoteczki elektrycznej?

dodał Ponad miesiąc temu, 2022-05-25
Jak prawidłowo korzystać ze szczoteczki elektrycznej?

Szczoteczka elektryczna to urządzenie skuteczne w usuwaniu osadu, płytki nazębnej oraz innych nieczystości zalegających w jamie ustnej. Aby zoptymalizować jej działanie
i właściwości, należy z niej prawidłowo korzystać. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak działa szczoteczka elektryczna, jak powinien przebiegać proces szczotkowania nią zębów, a także jak długo oraz jak często należy myć nią zęby.

Szczoteczki elektryczne lub inaczej rotacyjne wyposażone są w okrągłą główkę czyszczącą, która wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne i pulsacyjne, obraca się szybko oraz ułatwia czyszczenie zębów, dopasowując się kształtem do każdego z nich. Tego typu urządzenia poruszają się z prędkością kilku lub kilkunastu tysięcy ruchów na minutę pracy, podczas gdy dłoń wraz ze szczoteczką tradycyjną wykonuje jedynie kilkaset ruchów. Podczas użytkowania szczoteczki rotacyjnej bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej techniki szczotkowania zębów. Nieprawidłowe mycie może doprowadzić do odsłaniania się szyjek zębowych lub do pojawiania się ubytków na powierzchni zębów. Niektóre modele szczoteczek rotacyjnych wyposażone są w funkcje kontroli nacisku, odmierzania właściwego czasu szczotkowania oraz kilka programów pracy do wyboru w zależności od stanu naszego uzębienia.

Choć przyjęło się nazywać szczoteczkę elektryczną modelem rotacyjnym, to możemy wyróżnić takie inne rodzaje tych pierwszych urządzeń, np. szczoteczki soniczne czy ultradźwiękowe, których działanie opiera się na technologii fal dźwiękowych.

Mycie zębów szczoteczką elektryczną

Jak należy myć zęby szczoteczką elektryczną? Przedstawimy ten proces w kilku krokach.

- Jeśli chcesz wyczyścić zęby bezpośrednio po spożyciu kwaśnych pokarmów lub napojów gazowanych, nie rób tego! Odczekaj godzinę, gdyż w przeciwnym razie możesz uszkodzić szkliwo zębów.

- Po pierwsze – delikatnie namocz główkę szczoteczki wodą, a następnie nałóż na nią pastę do zębów.

- Przyłóż główkę szczoteczki do zębów pod kątem 45° i uruchom urządzenie.

- Przesuwaj szczoteczkę po każdym zębie.

- Nie dociskaj główki szczoteczki do zębów zbyt mocno.

- Podziel swoje uzębienie na cztery części i każdej z nich poświęcaj 30 sekund podczas szczotkowania.

- Wykorzystaj specjalny tryb szczoteczki (jeśli taki posiada) i delikatnie wyczyść swój język, gdyż na jego powierzchni zbiera się sporo bakterii.

- Dokładnie wypłucz jamę ustną i wypluj wodę. W ten sposób pozbywasz się resztek pożywienia i bakterii.

- Wymontuj i umyj główkę szczoteczki pod bieżącą wodą, a następnie wytrzyj ją, aby przed założeniem na rękojeść była sucha.

- Po całym procesie warto jeszcze przepłukać jamę ustną specjalnym płynem do płukania, który jeszcze skuteczniej usuwa pozostałości bo bakteriach.

- Szczoteczkę elektryczną odłóż do stacji ładującej.

Jak długo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Zęby należy szczotkować nie za krótko, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia z jamy ustnej, a także nie za długo, aby nie podrażnić dziąseł. Niektórzy, wiążąc czas czyszczenia zębów z jakością tego procesu, uważają, że im dłużej, tym lepiej. Nie jest to jednak do końca prawda. Rekomendowany przez specjalistów czas mycia zębów to około dwóch lub trzech minut. Ciekawe informacje o szczoteczkach i higienie jamy ustnej znajdziemy na blogu https://smilesonic.com/pl/blog/ Ważne jest także równomierne zadbanie o każdą ćwiartkę uzębienia. Większość modeli szczoteczek elektrycznych posiada czasomierze, które informują użytkownika o upływie właściwego czasu szczotkowania, co pozwala na skuteczne i bezpieczne oczyszczenie zębów.

Jak często myć zęby szczoteczką elektryczną?

Wybór konkretnego modelu szczoteczki elektrycznej nie oznacza zmiany częstotliwości szczotkowania zębów. Myślenie, że szybsze czy skuteczniejsze działanie urządzenia przedłuży zachowanie świeżości i czystości przez zęby, jest błędne. Specjaliści uważają, że minimalna liczba takich czynności wykonywanych w ciągu dnia to dwa lub trzy. Najlepiej jest jednak szczotkować zęby po każdym posiłku, aby pozbyć się osadów i nieczystości, a także nie dopuścić do powstania kamienia nazębnego. Szczególnie ważne w kontekście higieny jamy ustnej są jednak dwie pory w ciągu dnia – poranek i wieczór.


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :ogrodowa

Komentarze

kocham jarka
Usługi Dźwigowe Pasłęk