17 sierpnia 2022 Zanny, Mirona, Jacka
Reklama Heops

Jaki rower do miasta wybrać? Te zasady pomogą Ci zdecydować!

dodał Ponad 2 tygodnie temu, 2022-07-27
Jaki rower do miasta wybrać? Te zasady pomogą Ci zdecydować!

Rower jest chętnie wybierany zarówno przez miłośników aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, jak i przez osoby poszukujące alternatywnego środka transportu. Liczba rowerzystów w miastach rośnie ze względów ekologicznych (jednoślady nie emitują szkodliwych spalin), jak i praktycznych (pozwalają ominąć korki przy jednoczesnym zadbaniu o kondycję). Ten sprzęt powinien zostać dobrany pod kątem indywidualnych oczekiwań. Sprawdź, jaki rower do miasta najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Jaki rower do jazdy po mieście kupić?

Zakup jednośladu powinien być przemyślany, by zapał do podróżowania nim nie minął po kilku dniach. Kryteria, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru, to m.in. struktura obszaru, po którym będziesz najczęściej się poruszał, długość trasy, piętro, na którym mieszkasz, to, czy będziesz pokonywał rowerem jedynie kawałek trasy, a potem przesiądziesz się na komunikację miejską, czy może będzie on podstawowym środkiem transportu, również podczas weekendowych wypadów za miasto. Wśród popularnych modeli można wymienić:

- rower miejski,

- MTB (popularny góral),

- rower trekkingowy,

- rower crossowy,

- rower gravelowy,

- rower składany,

- rower elektryczny.

Każdy z wymienionych wariantów sprawdzi się w przypadku innych oczekiwań użytkownika.

Rower miejski

Ten typ roweru jest ergonomiczny i praktyczny. Posiada szerokie siodełko i konstrukcję umożliwiającą jazdę w pozycji wyprostowanej. Pozwala to na zachowanie komfortu i bezpieczeństwa. Rowery miejskie mają podstawowe wyposażenie, w skład którego wchodzą błotniki, bagażnik, koszyk na zakupy, dzwonek, oświetlenie oraz osłona łańcucha. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ich budowa zmniejsza ich uniwersalność. Nie będą wygodne podczas pokonywania dłuższych tras czy jazdy po zróżnicowanym terenie. Są też ciężkie, co muszą wziąć pod uwagę przede wszystkim osoby mieszkające na wysokim piętrze.

 

Rower MTB

Ten typ roweru cieszył się niegdyś dużą popularnością. Z łatwością pokonuje nierówne nawierzchnie i przeszkody, dlatego sprawdzi się w mieście i poza nim. Na ogół nie jest też drogi – można znaleźć całkiem dobry rower do 1500 zł. Do jego wad należy konieczność włożenia większej siły w pedałowanie i utrudnione przyjęcie wygodnej pozycji. Rowery MTB mają też dużą masę.

Rower trekkingowy

Rowery trekkingowe łączą w sobie cechy poprzednich propozycji. Są uniwersalne i sprawdzą się na każdej trasie, umożliwiają też przyjęcie wygodnej pozycji i posiadają podstawowe wyposażenie. Daleko im jednak do bycia lekkimi.

Rower crossowy

Ten typ jednośladu jest lżejszy od wcześniej wymienianych modeli. Ma cienkie opony i pokonuje sprawnie przeszkody, a jednocześnie nie wymaga użycia tak dużej siły podczas pedałowania jak rowery MTB. Sprawdzi się podczas wypadów za miasto, pozwala na przyjęcie wygodnej pozycji. Wśród wad rowerów crossowych można wymienić brak wyposażenia.

Rower gravelowy

Rower gravelowy sprawdzi się w przypadku osób często poruszających się po asfalcie. Pozwala osiągać duże prędkości, ma też szerokie koła, dzięki którym radzi sobie z wybojami. Bez dodatkowego wyposażenia jest bardzo lekki. Nada się na jednodniowe wycieczki. Do jazdy konieczne jest jednak przyjęcie specjalnej pozycji, która może przysporzyć kłopotów niedoświadczonym rowerzystom.

Rower składany

Ta opcja nie należy do najwygodniejszych i odznaczających się najlepszymi parametrami technicznymi, jednak posiada kilka zalet. Składak jest tani i zajmuje niewiele miejsca, nada się do pokonywania niedługich odcinków, np. przed przesiadką na tramwaj.

Rower elektryczny

To nowoczesne rozwiązanie dla osób, dla których najważniejszy jest komfort i szybkie przemieszczenie się z miejsca na miejsce. Używanie roweru elektrycznego nie wymaga wysiłku, nie powoduje więc też zmęczenia. Niestety jest on dość ciężki i najbardziej kosztowny z wymienionych propozycji. Można jednak znaleźć porządny rower elektryczny do 5000 zł.


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :zamek

Komentarze

  • Janosik
     Ponad 2 tygodnie temu, 2022-07-28

    W Pasłęku to tylko rower w ciężki teren, krawężniki wysokie, dziury, brak ścieżek rowerowych...

kocham jarka
gp reklama