19 lutego 2019 Arnolda, Konrada, Marcelego

Już niedługo Narodowe Czytanie

dodał 2018-08-28
Już niedługo Narodowe Czytanie

Burmistrz Pasłęka, Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Publicznej oraz Biblioteka Publiczna w Pasłęku zapraszają miłośników literatury oraz fanów czytelnictwa do udziału w kolejnej edycji NARODOWEGO CZYTANIA!

Akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 r., a jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W tym roku, w sobotę 8 września, w całej Polsce czytane będzie "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Pasłęckie czytanie zaplanowano od godz. 11:00 do 14:00 w Parku Rekreacyjno-Edukacyjnym.

 

Uczestnicy otrzymają pamiątkowe zakładki do książek promujące akcję Narodowego Czytania, a osoby, które przyniosą własne egzemplarze powieści będą mogły przybić na nich okolicznościową pieczęć. Organizatorami Narodowego Czytania w Pasłęku są: Urząd Miejski w Pasłęku, Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Publicznej oraz Biblioteka Publiczna w Pasłęku, a odbywa się ono w ramach obchodów 100lecia odzyskania Niepodległości.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w przedsięwzięciu prosimy o zgłoszenia osobiste w Bibliotece Publicznej w Pasłęku, telefonicznie pod numerem 552483055 lub mailowe: bppaslek@poczta.onet.pl. Zgłoszenia przyjmujemy do 3 września.

 

Narodowe Czytanie zostanie zorganizowane w ramach zadania „Zaczytani – integracja dzieci i młodzieży na rzecz rozwoju czytelnictwa w mieście i gminie Pasłęk”, dofinansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.

 

W razie niepogody impreza odbędzie się w siedzibie Biblioteki Publicznej w Pasłęku.

 


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Niedługo zmienią historię starożytną   2018-08-28

Taka adaptacja "Przedwiośnia" budzi duże kontrowersje. "U Żeromskiego bohater, mimo wrodzonej uczciwości, miał jednak w sobie pewien mieszczański rys, który sprawiał, że byłby gotów zrobić wszystko to, co każą "starsi". Dobosz pozostawia go 'człowiekiem z gruntu uczciwym', który 'nie robiłby nic podłego', usuwając wszelkie wątpliwości, które czynią postać niejednoznaczną. Strach zaglądać dalej" - napisała w "Tygodniku Powszechnym" Monika Ochędowska.Odrzucanie wielu elementów narracji narzuciło konieczność przekształcania składni, a więc fałszowania języka pisarza, co skutkowało błędami interpunkcyjnymi - powiedziała portalowi Dziennik.pl polonistka z V LO w Płocku, Grażyna Rybicka.


#Nick   2018-08-28

Tymczasem, jak udowodnił użytkownik serwisu Wykop.pl, wprowadzonych zmian jest dużo więcej. "Wbrew temu co adaptator głosi, z książki zostało usunięte 34 proc. tekstu, wprowadzono szereg uproszczeń, bezsensownych i niezrozumiałych zmian, odzierających powieść Żeromskiego zarówno ze stylu, jak i przeinaczający wydźwięk i sens utworu. Analiza porównawcza tekstu z Wolnych Lektur oraz wersji okaleczonej wykazuje fragmenty wycięte - to istna cenzura probolszewicka" - napisał użytkownik o nicku Kazimierz G15


#Po co wam to chłopcy   2018-08-28

Co z tego czytania jak jakiś palant na polecenie adriana wypieprzył z tekstu, ktory ma być czytany ponad 35% tekstu


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Żegluga i kanały żeglugowe dawnej Rzeczypospolitej

Pozostało8 dni

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza 27 lutego (środa) na godzinę 17:00 na...


Wygraj 1000 zł na Turnieju Koszykówki ŚGO V

Pozostało10 dni

1-go marca (piątek) o godz. 16:00 w Sali LO ul. Zwycięstwa 28  w Pasłęku...


Recital na Dzień Kobiet

Pozostało19 dni

Z okazji Dnia Kobiet Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza 10 marca (niedziela) 2019 r. o...