13 lipca 2020 Henryka, Kingi, Andrzeja

List Otwarty do władz Gminy Rychliki

dodał 2019-11-11
List Otwarty do władz Gminy Rychliki

List Otwarty do władz Gminy Rychliki. - Panie Wójcie, na Pana ręce zgłaszam trzy moje osobiste postulaty - do uwagi i rozpatrzenia w obecnej kadencji Rady Gminy Rychliki.

1. Rewitalizacja dużego stawu wiejskiego w centrum wsi (obecnie zasypany).

2. Relokacja pomnika 700-lecia wsi Rychliki, erygowanego w 2010 r.

3. Edycja drugiego wydania monografii Rychlik i okolicy, wydanej w 2010 r.

 

U z a s a d n i e n i e

Ad. 1 - Przez całe wieki centrum wsi Rychliki zdobił Duży Staw Wiejski (niem. Große Dorfteich). Jego wygląd, położenie etc. obrazuje załączone do tego pisma zdjęcie oraz wycinek mapy. Staw ten ujęty był już na pewnym szkicu z XVII wieku. W swoich dziejach pełnił różne role. Był to zbiornik wodny w którym m.in. pływało ptactwo domowe z okolicznych gospodarstw i tutaj pojono konie i krowy. Służył jako staw przeciwpożarowy. W przedwojennych przekazach podawano, że przy ofaszynowanym nabrzeżu znajdował się mały podest, przy którym cumowała łódka i można było sobie nią popływać.

Staw ten był wprawdzie obszerny ale stosunkowo płytki, maksymalnie ok. 1 m głębokości, więc nie zdarzyły się na nim jakieś nieszczęśliwe sytuacje. Ponadto spełniał istotną rolę podczas wiosennych roztopów - rolę przepływowego zbiornika retencyjnego, bowiem dochodziły do niego dreny i cieki wodne ze wsi i okolicznych pól. Nadmiar wody regulowała w nim mała śluza znajdująca się w pobliżu tzw. geesowskich szaletów (ostatnio rozebranych) i od niej woda była kierowana podziemną rurą w kierunku stawu, gdzie obecnie znajduje się fontanna. Z tego zaś stawu woda wypływała do rowu przebiegającego obok banku i dalej, do stawu w obrębie gospodarstwa Kozicki-Skuratko. A stąd, istniejącym do chwili obecnej dużym rowem irygacyjnym, w kierunku cieku Topolka i w efekcie do jez. Druzno.

W moich, rychlickich czasach szkolnych - staw ten podczas zimy był alternatywnym miejscem zajęć z wychowania fizycznego, w sytuacji gdy szkoła nie miała własnej sali gimnastycznej. Tu odbywały się zajęcia i zawody sportowe oraz korzystała z niego po lekcjach młodzież szkolna. Był dosłownie oblegany.

Z nieznanych powodów, dzisiaj można było by powiedzieć, niezgodnie z podstawowymi zasadami ochrony środowiska naturalnego, staw ten w latach 80. ubiegłego wieku zasypano. Decyzję taką podjął ówczesny naczelnik gminy, w ścisłej współpracy z kierownikiem miejscowego kółka rolniczego. W konsekwencji tej decyzji staw zasypywano sukcesywnie przez 2 - 3 zimy. Zwożono do niego różne śmieci, odpadki bytowe, gruz a nawet złom.

Wkrótce okazało się, że "przyrody nie da się oszukać". W miejscu zasypanego stawu gromadziła się ciągle woda, robiło się małe bagno i powstawały nieprzyjemne zapachy. W tej sytuacji władze gminy postanowiły zbudować tutaj mały basen ppoż. - Jak ten basen dzisiaj wygląda i co w nim się znajduje, każdy może zobaczyć

Tak więc w wyniku zasypania tego stawu centrum wsi zostało trwale zdeformowane i oszpecone. Dzisiaj znajduje się tutaj duża, grząska łąka, której nie da się w jakikolwiek inny sposób zagospodarować jak tylko przywrócić dawny akwen wodny.

Z przytoczonych wyżej powodów rewitalizacja tego stawu jest w dalszym ciągu możliwa i nie pociągnie za sobą nadzwyczajnych wydatków, zważywszy chociaż na nowoczesny sprzęt jaki tu może być użyty oraz środki z EU. Efektem będzie przywrócenie dawnego charakteru tego miejsca oraz efektowny widok centrum wsi. Podobnie jest dzisiaj m.in. w niedalekim Krasinie, Nowej Wsi Cierpkie, Rogajnach, Godkowie itd.

 

Ad. 2 - Relokacja pomnika 700-lecia wsi Rychliki, erygowanego w 2010 r. Miejsce, w którym ówczesne władze gminy erygowały ten pomnik, można określić tylno jednym słowem: skandaliczne. Jednocześnie nasuwa się tu pytanie: Czy w taki sposób należało docenić ponad dwadzieścia niemieckich pokoleń, które w Rychlikach do 1945 r. żyły, ciężko pracowały, kochały i umierały ? Czyli miejsce za jakąś szopą, na skraju bagnistego terenu i w pobliżu byłych geesowskich szaletów - to honorowe miejsce ? (szaletów na szczęście ostatnio rozebranych). To tak ma wyglądać nasz chrześcijański szacunek dla byłych mieszkańców Rychlik ?

Okazało się bowiem, że dla Marszałka Józefa Piłsudskiego, który miał z Rychlikami tyle wspólnego co przysłowiowa Eskimoska z letnimi stringami, znalazło się wspaniałe, eksponowane miejsce i dziesiątki tysięcy złotych, a dla prostych, wiernych mieszkańców, dobrych gospodarzy i lokalnych patriotów zasiedziałych tu z pokolenia na pokolenie itd. - oczywiście nie. Takie pomniki eryguje się zawsze w centrach wsi, w widocznych i zaszczytnych miejscach - tak jak np. w Zastawnie, w Borzynowie, w Jelonkach, Mariance czy Krośnie.

Dlatego wnoszę o relokację tego pomnika w inne miejsce, chociażby w okolicę budynku Urzędu Gminy, ewentualnie tam gdzie jest fontanna lub na skarpę, przy której przez wiele powojennych lat stał kiosk "Ruchu".

Ad. 3 - Edycja drugiego wydania monografii Rychlik i okolicy, wydanej w 2010 r.

Na koniec sierpnia 2010 r. ukazało się moje pionierskie wydanie monografii Rychlik. Opracowanie stało się z miejsca obiektem żywego zainteresowania mieszkańców wsi i nie tylko, także postronnych osób i lokalnych bibliotek. Monografia ta nie była wolna od małych błędów, nie ma indeksu nazwisk, nie wszystko udało się w niej zamieścić, ponieważ budżet na to opracowanie był więcej niż skromny. Od tego czasu minie niedługo 10 lat, a przecież za rok - w 2020 r. Rychliki będą świętowały swoje 710 lat założenia.

W tej sytuacji rodzi się potrzeba dodruku monografii w postaci II wydania. Tym bardziej że w międzyczasie dokonano korekty (elektronicznej) oryginału, uzupełniono go o szereg tekstów dotyczących powojennych dziejów Rychlik, jak również pojawiły się nowe fotografie i inne materiały. Na dzień dzisiejszy materiał jest wykonany na poziomie 99 % i do uzgodnienia pozostają tylko koszta dodruku.

Przedstawiając moje trzy dezyderaty - uprzejmie proszę Pana Wójta oraz Radę Gminy - o ich łaskawe przyjęcie i akceptację.

 

Z poważaniem

mgr Lech Słodownik

(były mieszkaniec Rychlik, historyk, regionalista, tłumacz, członek Elbląskiego Oddziału

Polskiego Towarzystwa Historycznego).


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Lodka   2019-11-15

Gmina ma obowiązek dbać o interesy zbiorowe mieszkańców, transport publiczny do nich należy


#Doradca   2019-11-13

O wsparcie radziłbym zwrócić się do tow. Czarzastego. On tam teraz gensekiem, powinien pamiętać o starych towarzyszach.


#Mieszkaniecaktualny   2019-11-13

A dla mnie i wielu innych aktualnych mieszkańców Gminy Rychliki jest konieczna i potrzebna "edycja"kursów autobusów żeby do doktora czym było dojechać i w innych sprawach, które trzeba załatwić w mieście, a edycja drugeigo wydania to prywatna sprawa


#Tu jest Polska   2019-11-11

Skandaliczne to jest wlażenie bez wazeliny niemcom w tą, no....


#Prorok hi hi#Tu jest Polska  2019-11-11

Książka jest już dawno zaklepana z Wójtem kamień zostanie przeniesiony A staw to przykrywka


#Powodowiak   2019-11-11

Wójt na to pójdzie już zaczął chore inwestycje jak asfaltowanie drogi w Powodowie za boisko dla dwóch rodzin , a dojazd do innych wsi porażka np. Rejsyty , Topolno , czy droga nad jezioro w Kiersytach .


#Kiersity#Powodowiak  2019-11-11

Urzędowo: Kiersity. A więc: W Kiersitach.


#NA   2019-11-11

Szacunek należy się byłym mieszkańcom to oczywiste , ale tym bardziej należy się obecnym , droga do wspomnianych Rejsyt świadczy o tym , gdzie ma obecna władza lokalna teraźniejszych mieszkańców. Jeszcze przy okazji dzisiejszego święta było by miło ,gdyby tak upominali się o byłych mieszkańców ziem wschodnich II RP.


#PZ   2019-11-11

Panie Słodownik chyba Panu się epoki pomyliły, a takie petycje to chyba składają mieszkańcy a nie byli działacze jedynie słusznej matki partii


#Jaki trop#PZ  2019-11-11

SByszek


#PZ#Jaki trop  2019-11-11

Jak to "były oficer msw" zmienił wiarę, to zadziwiające


#ZB   2019-11-11

Do Rejsyt jedzie się jak do rezerwatu, wiszące konary drzew po czerwcowej burzy nie ruszone, może "wójt"coś zrobi jak dojdzie do jakiejś tragedii - strach się poruszać tą drogą.


#Mieszkaniec   2019-11-11

Bez sensu


#Bocian   2019-11-11

Chłopie czy ty się słyszysz?? Przedszkola nie można otworzyć bo kasy brakuje a ty stawy chcesz odkopywac??


#Siostra   2019-11-11

Jestem misjonarką dobrej nadzieji i dobrego slowa, wraz z innymi niose kaganek milosci dla naszych pamietliwych chrzescijan z gminy Rychliki


#Marian   2019-11-11

Panie wojcie prosze pamietac, wszystko w duchu chrześcijańskiego wychowania, no chyba ze po wyborach zmienil pan wiarę ? obsetwujac zachowanie niektorych katolików


#Najpierw niszczył teraz ma co odbudowywać   2019-11-11

A co? Słodownik nie ma za co żyć, że się z fuchą naprasza? Niech idzie do narodowców i pieje jak mu każą, zarobek będzie poważniejszy.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności