19 grudnia 2018 Gabrieli, Dariusza, Eleonory

Miał być tunel, a jest mur

dodał 2017-08-01
Miał być tunel, a jest mur

Badacze, prowadzący prace archeologiczne pod zamkiem trafili na gotycki mur obronny, który był zewnętrznym murem kurtynowym zamku. Jest to interesujące znalezisko, ponieważ do tej pory nie był on rozpoznany. W tej chwili jest odkryty na wysokość 1,5 metra od strony zachodniej i 2,5 metra od wschodniej, gdzie ma szerokość około 2 metrów. Wraz z głębokością, mur staje się coraz szerszy – To solidnie zbudowany mur, który powstał wraz z pierwszym założeniem zamkowym – mówi dr Jacek Wysocki, który kieruje badaniami. W zasypie tego muru znaleziono całkiem dobrze zachowany jeden bełt kuszy średniowiecznej.

W warstwie zasypowej dawnej fosy pojawiła się też ceramika z przełomu późnego średniowiecza i renesansu. Badacze przewidują, ze głębiej znajdą ceramikę typowo średniowieczną, która wiąże się z czasem funkcjonowania zamku jako siedziby krzyżackiej. Niestety oczekiwania znalezienia tunelu raczej się nie sprawdzą. W niektórych miejscach udało się zejść do głębokości prawie 7 metrów. Niestety tam już pojawia się woda, która uniemożliwia dalsze działania. Więcej na temat prowadzonych badań, które potrwają jeszcze do połowy sierpnia, znajdą Państwo w sierpniowym wydaniu „Głosu Pasłęka”.
aw

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#ADAS2000   2017-08-09

W Kosciele za glownym oltarzem jest dziura chyba wejscie do podziemi kosciola gdzie sa grobowce zakonu krzyzackiego niech tam wejda w czasie remontu kosciola lata 70 jeden z filarow sie zapadl ukazujac podziemie jak szukac to za glownym oltarzem pozdrawiam


#Marian   2017-08-06

Zenio masz racje. Dlaczego nikt nie szuka tam gdzie świadkowie mówi że B Y Ł T U N E L z Kościoła a dokładnie z Zachrystii tam z piwnicy do szczytu zamku. A po schodach do góry była salka gdzie uczył katecheta. Mój tatuś mówił, że za dzieciaka biegał tymi tunelami,bawił się tam w chowanego. No ale żeby jakieś bursztyny.... to nie przypomina sobie żeby widział. No może archeolodzy coś znajdą ?


#HMCh   2017-08-03

Archeologia szuka i skarbów i codzienności dawnych wieków. Trzeba szukać powoli, każdą garść ziemi przebadać, przesiać, żeby nic nie umknęło. Czasem bardziej wartościowe dla historii miasta są z pozoru drobne znaleziska, ciekawostki architektoniczne. Nie dajmy się napędzać medialną presją o tunelach, bursztynowej komnacie, bo i złotego pociągu szukać będziemy. Niech szukają fachowcy, czasu potrzeba, weryfikacji znalezisk i ich katalogowania. A jednak warto poszukać wspomnień dawnych mieszkańców.


#Przedszkolak   2017-08-02

Tunelu nie ma ale miejsc w przedszkolach także nie ....


#HMCh   2017-08-02

Archeologia szuka i skarbów i codzienności dawnych wieków. Trzeba szukać powoli, każdą garść ziemi przebadać, przesiać, żeby nic nie umknęło. Czasem bardziej wartościowe dla historii miasta są z pozoru drobne znaleziska, ciekawostki architektoniczne. Nie dajmy się napędzać medialną presją o tunelach, bursztynowej komnacie, bo i złotego pociągu szukać będziemy. Niech szukają fachowcy, czasu potrzeba, weryfikacji znalezisk i ich katalogowania. A jednak warto poszukać wspomnień dawnych mieszkańców.


#Antoni   2017-08-02

Całe stare miasto miało piwnice połączone ze sobą, wielu mówi o tunelach i lochach, ale jak się ma 10 lat to każda dziura jest tajemniczym tunelem. Co do archiwów to jednak Niemcy mieli inną organizację niż Polacy, a zamku przecież nie wybudowano za kadencji Hitlera. Dane dotyczące takiego zamku z pewnością są w wielu archiwach, tyle, że to praca dla wytrwałego archiwisty i historyka. Skoro w necie są filmy dokumentalne Wermachtu z tych okolic czy kanału z pochylniami i mauzolelum w Olsztynku


#Podpis   2017-08-02

Tunel to pomylka zapewne źle odczytano zapis aparatury a mur to teraz deska ratunkowa


#J.n.   2017-08-02

Nie wszystko jest takie proste. Ktoś myśli, że wkopie szpadel i jest tunel. Archiwa niemieckie, a gdzie one są. W styczniu 1945 roku nikt nie myślał o tunelach i też o dokumentach. Większość tych rzeczy spalono a resztę zrobili Rosjanie. Zabierano najważniejsze rzeczy.


#Bronek   2017-08-02

studnia do czegoś służyła . odprowadzenie wody ? kanał ewakuacyjny . szkoda że całej jej nie odkryli aż do poziomu 0 może zagadka zostałaby rozszyfrowana . Mur ? może to fundament nie doszły . powinni bardziej to wszystko rozbudować . Jak odkopali tak i zasypią .


#ADA   2017-08-02

Ja tam tez trzymam kciuki za jak największe zarobki archeologów na ciemnym ludzie z chorymi ambicjami.


#Pasłęk   2017-08-02

Pasłęczanie mam nadzieję że jednak nie jest jeszcze nic stracone i uda się odnaleźć tunel. Powinniśmy być dumni że zostały dokonane czynności w tym zakresie. Pomyślcie ile turystów by przyciągnął Pasłęk a co za tym idzie miasto staję się bardziej rozwinięte, nowa stanowiska pracy itp. Trzymam kciuk za poczynania archeologów i kibicuję im:)


#Gienio   2017-08-02

A mnie tam wrzutki podpisa się podobają. Znam gościa, wiem co robi, poza projektami wykonuje kawałek działalności społecznej Zapytaj o niego w MOPS bądź w gminie. To on rozpoczął prace projektowe przy spalonym budynku w Polku i nie wziął wraz z pozostałymi projektantami ani grosza.


#Podpis   2017-08-02

A ty podpis potrafisz w życiu cokolwiek więcej poza ocenianiem i pouczaniem innych? Masz tak zjebany charakter,że powinni ci płacić abyś tu się nie uzewnętrzniał. Dla dobra ogólu


#Podpis   2017-08-02

Ty się grab na coś zdecyduj. Raz pochwalasz, za jakiś czas ganisz. Skleroza pewno, zapomniałeś co napisałeś w południe a teraz wybudziłeś się z drzemki i zaprzeczasz sam sobie.


#Rr   2017-08-01

Zenio@ Jeśli jakikolwiek tunel był z kościoła , to do ratusza, a nie do zamku.


#Grab   2017-08-01

Jeśli tak było jak pisze Zenio, to rzeczywiście dziwne,że nie korzysta się z tej wiedzy, tylko szuka się poczynając od zera.


#Zenio   2017-08-01

Ale nie rozumiem jednej rzeczy, a mianowicie skoro sa swiadkowie ktorzy pamietaja owy tunel i wejscie w kosciele to dlaczego tego nikt nie sprawdzi tylko szukaja na wlasna reke. Przeciez nie raz.slyszalem jak opowiadali o wejsciach do tunelu w ktorych byly kraty.


#Antoni   2017-08-01

W sprawie tunelu wystarczyłoby zapewne sprawdzić Niemieckie archiwa, bo zapewne zamek do 45 roku był świetnie opisany zamiast snuć domysły, czy i gdzie jest ten tunel! Inna sprawa to taka, że badania archeologiczne zawsze coś dają jeśli chodzi o wiedzę na temat zamku!


#Tamtenziom   2017-08-01

Ale co zawiera studnia ??


#Podpis   2017-08-01

60 tysi poszło w mur ale chociaż asystent miał zajecie


#Tez POLAK i pasleczanin   2017-08-01

A jakbymy znaleźli komnate...to.by wam kolor nie pasował.... Ah Pasłęku. Brawo dla gminy! Zgadzam się z, jaPolak !


#Grab   2017-08-01

To nie są pieniądze wyrzucone w błoto. Warto wiedzieć, co mamy pod stopami.


#JaPOLAK   2017-08-01

Dostałeś jakiś rachunek ? Coś cię to kosztowało ? Podatki i tak każdy płaci czy się komuś to podoba czy nie i lepiej żeby szły na takie rzeczy niż do kieszeni urzędasów. Przynajmniej jedna zagadka rozwiązana..


#Podpis   2017-08-01

Były badania, przygotowania, miał być tunel i wpis złotymi zgłoskami do kronik miasta a jest co? Kolejna porażka Wiesława. Strach się bać co jeszcze wymyśli i ile nas to będzie kosztować


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Mieszkańców Pasłęka i naszych gości zapraszamy na wspólne powitanie...