14 listopada 2019 Rogera, Serafina, Wawrzynca

Mieszkańcy decydują się na ciepło bez smogu

dodał 2018-08-02
Mieszkańcy decydują się na ciepło bez smogu
Dwie mieszkanki ul. Aptecznej podpisały wczoraj umowy dotyczące udzielenia przez pasłęcki samorząd dotacji celowej na podłączenie swoich nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej. Przypomnijmy, że w budżecie gminnym na 2018 rok zabezpieczono na ten cel 100 tysięcy zł. Maksymalna kwota dofinansowania to 3 tys. zł, a co najważniejsze nabór wniosków potrwa jeszcze do końca września.

 

Razem z firmą Veolia szukaliśmy sposobów, by zachęcić mieszkańców do przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej, dbając o to, by poprawić stan środowiska, szczególnie na Starym Mieście – mówił burmistrz Wiesław Śniecikowski podczas wczorajszego spotkania w swoim gabinecie.

Faktem jest to, że w okresie jesienno – zimowym są takie miejsca w Pasłęku, które wyraźnie są spowite dymem. Mieszkańcy widzą te problemy, ale też tłumaczą, że każdy pali w piecu tym ,na co go stać.

Ludzie zgłaszają nam konkretne kominy z których strasznie dymi. Na przykład na Starym Mieście są takie trzy miejsca. Co prawda Straż Miejska posiada teraz kompetencje do tego, by zapukać do domu i sprawdzić co znajduje się w palenisku, ale przy takich kontrolach okazywało się, że w palenisku był węgiel – mówił dalej Burmistrz.

Władze miasta uznały, że skoro mamy dużego producenta ciepła w mieście, to warto zachęcić mieszkańców, by przyłączyli się do tej, głównej sieci. Stąd też pomysł gminy na dofinansowanie tych inwestycji. W styczniu tego roku rozpoczął się nabór wniosków. Potrwa on jeszcze do końca września 2018r. Podpisane wczoraj umowy to pierwsze zatwierdzone dotacje. A trzeba zaznaczyć, że będzie ich więcej, bo pojawiają się już kolejne, prywatne wnioski, a wkrótce dojdą także te, które aktualnie przygotowują wspólnoty mieszkaniowe.

Do tej pory korzystałam z pieca na miał. Na okres grzewczy kupowałam 6-7 ton, to koszt rzędu kilku tys. zł – mówiła pani Józefa, która jako pierwsza podpisywała umowę na dofinansowanie swojej inwestycji.

Trzeba zaznaczyć, że koszt całego zadania zależy od indywidualnych przypadków. Pani Józefa swoją inwestycję wycenia na około 20 tys. zł, ponieważ przy okazji wymieniona zostanie cała instalacja, w tym rury i grzejniki. Wymiana pozwoli ograniczyć straty ciepła. Stare rury i grzejniki bywają zakamienione i nie grzeją tak, jak powinny. Z kolei u pani Teresy będzie to jedynie wykonanie węzła oraz wpięcie do istniejącej instalacji, więc koszt inwestycji nie powinien przekroczyć 8 tys. zł. Burmistrz W. Śniecikowski przyznał, że tego typu inwestycje są doceniane z upływem lat. Fakt, liczy się tu przede wszystkim wygoda oraz możliwość oszczędzania poprzez regulację pobieranego ciepła z sieci miejskiej.

Najważniejsze jest to, by zlikwidować to zjawisko, jakie mamy w całej Polsce, czyli smog. Tego gmina sama zrobić nie może, więc oferowane dofinansowanie do przyłączenia do sieci miejskiej jest jakąś formą zachęty dla mieszkańców i rozwiązaniem tego problemu – przyznał dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej dyrektor Jarosław Lange.

W proekologicznych przedsięwzięciach pasłęcki samorząd wspiera Veolia.

Chcemy rozbudowywać sieć publiczną na terenie Pasłęka z uwagi na rozwój firmy i likwidację smogu. Patrząc na inne miejscowości w pobliżu, to właśnie Pasłęk jest jedynym samorządem, który przekazał mieszkańcom tak duże dotacje. Koszt węzła jednofunkcyjnego to koszt 6 tys. zł, dwufunkcyjnego 8 tys. zł. Nasza firma nie pobiera żadnej dodatkowej opłaty przyłączeniowej. Nie ma też dodatkowej opłaty za licznik – mówił Daniel Domeracki dyrektor regionalny firmy Veolia.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w tym roku z miasta zniknie ponad 200 pieców.

Informacje na temat możliwości złożenia wniosków o przyłączenie do sieci ciepłowniczej znajdują się na oficjalnej stronie miasta – TUTAJ.

 

aw

0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Stefan   2018-08-03

W ubiegłym roku odpowiedz dyrektora reg.na podania o podłączenie brzmiała odwrotnie do przytoczonej wypowiedzi i bez info o ew. planach rozwoju firmy :(( . Dobrze, że perspektywa wpływu walki ze smogiem na gospodarkę finansową firmy wreszcie zadziałała.


#Węgielek   2018-08-02

Z taką dotacją daleko nie zajadą co mają robić ci co niestać ich na jakąkolwiek zmianę ,z tego wynika że dalej bedą kopcić bo muszą się ogrzać paląc byle czym.


#123   2018-08-02

SŁABA TA DOTACJA :(


#Jasiu#123  2018-08-02

oj tam, mieć a nie mieć 3 koła to jest różnica


#Lokator   2018-08-02

Mówi się o likwidacji pieców ,oczywiście usunąłem piec - przeszedłem na ogrzewanie elektryczne ( narazie) mówi się że kto zlikwiduje piece dostanie dodację ,Pasłęk takiego czegoś niema w Polsce jest i o tym się mówi głośno.Zajmuję lokal ZGKiM-u.Proszę o wyjaśnienie.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Kabaret Koń Polski

Pozostało15 dni

Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza na występ kabaretu Koń Polski, który...


Bartosz Furman dla chorej Liwii

Pozostało17 dni

W niedzielę 1 grudnia br. o godzinie 18:00 w klubie YOLO w Elblągu odbędzie się...