10 grudnia 2018 Julii, Danieli, Bogdana

Mieszkania zamiast odlewni

dodał 2017-12-14
Mieszkania zamiast odlewni

Urząd Miejski w Pasłęku otrzymał informację o planowanej sprzedaży odlewni żeliwa i metali nieżelaznych „ORWO” i terenu przynależnego do zakładu dla inwestora, który planuje całkowite przekształcenie tej działki (2,6 ha), w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Pasłęka. Inwestor zamierza wyburzyć dotychczasową zabudowę przemysłową i w to miejsce wprowadzić zabudowę usługową oraz mieszkalną, wielorodzinną. Do końca bieżącego roku zaplanowano podpisanie wstępnego aktu notarialnego kupna-sprzedaży. Inwestor planuje rozpoczęcie pierwszych prac rozbiórkowych już w przyszłym roku.

Spółka ORWO w porozumieniu z nabywcami tego terenu złożyła wniosek o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego miasta Pasłęka. Przedmiotowy wniosek dotyczy dopuszczenia na tym terenie budowy pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz budowy wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.

Pasłęcki samorząd wielokrotnie zabiegał o zmniejszenie uciążliwości ze strony odlewni.

W tym celu m.in. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wyznaczono na ww. terenie strefę restrukturyzacji i rewaloryzacji oraz zagospodarowania terenów zdegradowanych i poprzemysłowych na cele mieszkalne i usługowe.

Planowane nowe zagospodarowanie tego terenu jest dobrą informacją dla mieszkańców, którzy od wielu lat podnosili problem uciążliwości odlewni dla okolicznej zabudowy mieszkaniowej. Pomyślna realizacja planowanych zamierzeń wpłynie na całkowite przeobrażanie tej części miasta i nadanie jej nowoczesnego charakteru.

Obecnie oczekujemy na przedstawienie planów inwestora łącznie z wstępną, przestrzenną wizualizacją nowego proponowanego zagospodarowania terenu.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

# Tak obiektywnie   2017-12-21

Odlewnia żeliwa nie pracuje już od roku a zima pokazuje że to nie ORWO dymiło lecz kominy z domów mieszkalnych i samochodów powodują przekroczenie pyłu zawieszonego. W odlewni był mokry filtr i pyły były wyłapywane a na koninach domów nie ma nic - a ludzie palą wszystkim co popadnie. Tak na marginesie dla wszystkich plujących. Na przestrzeni 17 lat firma z tytułu podatków zapłaciła miastu ponad 2miliony złotych, ZUS to kolejne 5 milionów, nie wspominając o płacach które zasiliły lokalny rynek kwotą ponad 12 milionów. Więc może na koniec należałoby się odlewni ORWO słowo dziękuję a nie same plwociny.


#Sąsiad odlewni   2017-12-14

Sprzedają grunty pod odlewnią żeliwa i biurowcem. Nie pod "kolorówką" i "mechanicznym". Więc gratuluję przyszłym mieszkańcom takiego sąsiedztwa i hałasu od 4 rano.


#Greta#Sąsiad odlewni  2017-12-15

A skąd "Sąsiad" ma takie informacje???!!! Umowa jeszcze nie podpisana, a wszyscy wszystko wiedzą...


#Lol#Sąsiad odlewni  2017-12-14

Sąsiad ,a tak będne informacje ma?


#Zyrtec   2017-12-14

Gratuluje władzą pozbycia się kolej fabryki pasłęckiej. Budujcie dalej drogie drogi w pole (ulica firmowa) i narzekajcie ,że pracy nie ma w naszym województwie/powiecie/gminie. Głupi ludzie w gminie rządzą. Teraz sądzę że to i może dobrze że rządzi PiS - pozbędą się tych co w gminie do stołków przyrośli.


#Koń by się uśmiał   2017-12-14

redaktorek nie jest autorem tekstu.


#Obiektywny   2017-12-14

Oprócz osobistej niechęci redaktorka do orwo facet nie potrafi poprawnie zredagować informacji. Pisze o sprzedaży odlewni orwo a inwestor prawdopodobnie chce kupić grunty i obiekty należące do zakładu a nie odlewnie


#Greta#Obiektywny  2017-12-14

Racja! Sprzedaż Odlewni, to nie to samo, co sprzedaż gruntu... Chyba należałoby się jakieś sprostowanie. Byle bzdury każdy lubi paplać, ale żeby przeprosić i sprostować to jakoś się nikt nie garnie... Przykre...


#Ukryty interes redaktora   2017-12-14

Co do złej kondycji odlewni się zgodzę. Widze jednak że szanowny redaktor przejawia osobistą niechęć do orwo i za każdym wpisem w tym temacie wypisuje farmazony na temat szkodliwości zakładu. Były kontrole i nic nie zostało stwierdzone że zakład jest uciążliwy dla środowiska. Może deweloperzy wynagradzają redaktora za takie sianie niechęci. Konie redaktora bardziej szkodzą środowiku niż orwo, śmierdzi od nich an kilometr i zanieczyszczją wody parku. A może stadnina zamiast orwo? Hahaha


#Nick   2017-12-14

Osiedle będzie się nazywało Metale ciężkie w twoim domu lub Nieżelazne osiedle domów ...


#Az   2017-12-14

Czy ktoś ma namiary do tego dewelopera co będzie te bloki budował lub zna jego nazwisko?


#Xx   2017-12-14

Ciekawe od kiedy rozpocznie się budowa nowych mieszkań.


#Joł joł   2017-12-14

Pieknie, na Starowce bloki i pod murami to samo. Trzy kondygnacje to max w tej okolicy.


#Bolo   2017-12-14

Jest to słuszna decyzja. Firma i tak sobie nie radzi. Dobrze, że znalazł się deweloper z Lubawy i chce budować.


#Ola#Bolo  2017-12-14

A skąd wiesz, że z Lubawy??? W tekście tego pseudo artykułu takiej informacji nie podano... Czyżby nieoficjalne, bądź też nie sprawdzone informacje wyszły z Urzędu?! Ktoś tu chyba ma długi język...


#Lol#Odlewnik  2017-12-15

Co ty piepszysz za glupoty człowieku-może niekiedy bywaly problemy z płatnością,ale od lat kasa jest na czas płacona i nie zadne raty tylko całość,więc nie brużdż-znam sprawe u żródła-więc!


#Wynik 14#Bolo  2017-12-14

No już bez przesady. Pracę w firmach budowlanych w Pasłęku lub meblowych w Elblągu od zaraz można dostać. Nie trzeba całe życie odlewać się do .... formy


#Lol#Bolo  2017-12-14

Tylko szkoda że ludzie pracowali ponad 30 lat i nie będą mieli ,gdzie dorobić do emerytury, bo u nas niestety się zamyka,a nie otwiera rynek pracy!)


#Odlewnik#Lol  2017-12-14

Zapytaj tych ludzi ile zarabiają i w ilu ratach maja placona pensję. Ta firma od dawna jest w agoni, nie ma sensu jej przedłużać.


#Lol   2017-12-14

I co ,że niby samorząd się przyczynił do zmniejszenia uciążliwości zakładu ?-tak jak inne firmy po prostu nie przetrwał(sam podatek od 2,6 ha,to kolosalna kwota)A czy to dobra czy zła informacja czas pokaże-(z góry bym się nie cieszyła)-plac zabaw też było wielkie Wow-a dziś co?


#Jj#Lol  2017-12-14

taki to i jak w totka wygra to będzie biadolił ... co masz do placu ? dzieci się tam nie bawią ? za dużo kasy poszło ? a czemu mieli by wyliczonych podatków nie płacić ? "ORWO" dla czego nie przetrwało? może pracownicy przyzwyczajeni do państwówki więc można poobijać się i pokraść bo to przecież nie nasze ... Jest prosta zasada jak coś nie działa i nie można naprawić to trzeba z tego zrezygnować .... kilka bloków nie zaszkodzi widać jakie jest zapotrzebowanie na nieruchomości ... pozdrawiam


#Rafcio   2017-12-14

Ten zakład działa kilkadziesiąt lat. Mam nadzieje , że Urząd Miejski i jego referat Ochrony Środowiska ptzypilnuje przyszłego inwestora aby przeprowadził rekultywacje tego terenu zanim posadowi tam bloki mieszkalne. Nie wiadomo co tam się pod ziemią kryje, za komuny nikt nie zwracał uwagi na problemy środowiskowe i wszystko co niepotrzebne zakopywano w ziemi. W Ruciane-Nida działała za komuny fabryka sklejki. Dopiero kilkanaście lat po jej zamknięciu odkryto ,źe na jej terenie pracownicy zakopali cysternę kolejowa z klejem, który z jakiegoś powodu zastygł.


#Nocoty#Rafcio  2017-12-14

Referat Ochrony Środowiska, he he, dobre, bardzo dobre


#Pafcio#Nocoty  2017-12-14

Niech Henio kancelista się wym zajmie, oczywiście jak się już nauczy obsługiwać komputer


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Muzyka dla ucha malucha

Pozostało1 dzień

Pasłęcki Ośrodek Kultury we współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną zaprasza...


Biblioteka Publiczna w Pasłęku serdecznie zaprasza na przedświąteczne spotkanie z...


Świetlica Pomost zaprasza na tradycyjne Jasełka. Przedstawienie w wykonaniu dzieci...