25 października 2020 Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Nomex 2019

Młody kierowca i ubezpieczenie samochodu. Gdzie najtaniej?

dodał Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-30
Młody kierowca i ubezpieczenie samochodu. Gdzie najtaniej?

Godziny nauki teoretycznej, jeszcze więcej godzin za kółkiem samochodu z instruktorem i często wielokrotne podejścia do egzaminów. Nic dziwnego, że młodzież tak cieszy się z odbioru prawa jazdy – trzeba na to zasłużyć i udowodnić swoje umiejętności. Jednak nawet jeśli młody kierowca posiada już własny pojazd, nie oznacza to już końca formalności i wydatków. Do opłacenia pozostaje między innymi badanie techniczne auta oraz ubezpieczenie OC – dla młodego kierowcy jest to zwłaszcza dotkliwy obowiązek. Dlaczego? 

Młody kierowca OC droższe niż dla innych

Niestety, choć kierowca musiał udowodnić swoje umiejętności i ocenę sytuacji na drodze podczas egzaminu, to nie wystarcza towarzystwom ubezpieczeniowym. Nie na tyle, by mu zaufać i zaoferować niską składkę OC. Ubezpieczyciele traktują młodego kierowcę jako klienta generującego większe ryzyko konieczności wypłaty rekompensaty. Powodem tego jest częsta brawura, niebezpieczna jazda lub po prostu brak doświadczenia na drodze, które prowadzą do wypadków i kolizji. 

To przekłada się automatycznie na cenę za ubezpieczenie komunikacyjne. Sama średnia cena dla kierowców z większym doświadczeniem nie należy do najniższych – w lipcu 2020 roku wynosi średnio 683 zł w naszym kraju. Młodzi kierowcy mają jeszcze bardziej pod górkę – zwyżka za wiek OC ma ogromny wpływ na jego cenę. Obecnie osoby poniżej 25. roku życia płacą średnio 1276 zł za ubezpieczenie auta. To prawie 2 razy więcej niż starsi kierowcy!

Nie można dziwić się towarzystwom ubezpieczeniowym – chcą uchronić się przed ryzykiem, które generują młodzi za kółkiem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by młodzi kierowcy szukali sposobów na obniżenie tej ceny. Na samym początku warto wykorzystać kalkulator ubezpieczenia samochodu, by znaleźć najatrakcyjniejszą cenowo ofertę towarzystwa – różnice mogą być widoczne. To jednak tylko nieznaczna obniżka kwoty. Co więcej można zrobić?

Niższa cena za OC – zniżki dla młodych kierowców

Niektórych statystyk i faktów nie da się przeskoczyć. Według Komendy Głównej Policji, na każde 10 tysięcy osób w wieku 18–24 przypadło ponad 17 wypadków. Chodzi oczywiście o te spowodowane z winy kierującego. Jedną z opcji są zniżki na ubezpieczenie, które oferują towarzystwa. Oczywiście trzeba spełnić odpowiednie warunki dotyczące wieku. Kiedy można liczyć na zniżki na ubezpieczenie od ilu lat kierowcy kwalifikują się do nich?

Aby liczyć na zniżki na ubezpieczenie samochodu młody kierowca powinien skończyć przynajmniej 25 lat. Taka liczba wynika z danych zebranych przez mfind dotyczących ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych dla niedoświadczonych kierowców. To jednak tylko jeden z czynników. Pamiętajmy, że ogromny wpływ na oferowaną cenę polisy OC ma zachowanie prowadzącego pojazd na drodze. Jeśli młody kierowca ma na koncie wypadki i stłuczki, szanse na zniżki nawet po skończeniu 25. roku życia maleją. Zawsze warto jeździć bezpieczniej i rozważniej. Nie tylko ze względu bezpieczeństwa – jak widać, przełoży się to także na finanse osobiste oraz wysokość składki ubezpieczenia.

Dodatkowe zachęcamy do przeczytania wpisu o OC dla młodego kierowcy na Akademii Mfind - https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/oc-mlodego-kierowcy/


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności
Żwirownia 1140 px
nasza2