23 lutego 2020 Romany, Damiana, Polikarpa

Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz znacznie więcej za wywóz odpadów

dodał Ponad miesiąc temu, 2020-01-17
Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz znacznie więcej za wywóz odpadów

W 2020 r. za wywóz śmieci zapłacimy znacznie więcej, nawet kilkadziesiąt lub kilkaset procent, zwłaszcza gdy ich nie posegregujemy. Selektywna zbiórka odpadów dziś to już nie tylko dbałość o środowisko, ale także własny rachunek ekonomiczny. Warto zatem wiedzieć, jak we właściwy sposób pozbywać się śmieci.
Z regulacji Unii Europejskiej wynika, że od 2020 roku do ponownego przetworzenia ma trafiać co najmniej 50 proc. odpadów pochodzących z gospodarstw domowych – „przynajmniej takich jak papier, metal, plastik i szkło”. Przepisy dotyczą krajów członkowskich, w tym Polski. Jednakże, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, jeszcze w 2018 roku poziom selektywnie zebranych śmieci z naszych domów i mieszkań wynosił zaledwie 31,8 proc. 
Próba realizacji ambitnego celu jest wspomagana przez działania państwa. W lipcu 2017 roku zaczął obowiązywać Jednolity System Segregacji Odpadów. Zgodnie z jego zasadami, śmieci dzielone są na cztery główne grupy (frakcje): papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło oraz bio. Pojemników przeznaczonych na odpady może być jednak więcej – dopuszcza się selekcję szkła na bezbarwne i kolorowe. To, co nie może zostać przyporządkowane do żadnej z grup, musi trafić do pojemnika z odpadami zmieszanymi. 
Co do czego, czyli jak wyrzucać śmieci
Część osób nie segreguje śmieci, błędnie uważając, że jest to kłopotliwa czynność. Tymczasem, wystarczy stosować się do jednej, głównej zasady podziału – należy oddzielać surowce nadające się do powtórnego wykorzystania od tych, które powinny trafić do utylizacji.
W przypadku metali i tworzyw sztucznych, recyklingowi podlegają przede wszystkim opakowania wielomateriałowe (np. kartony po napojach), plastikowe butelki i torby, zakrętki, opakowania po środkach czystości i kosmetykach czy puszki po żywności. Z kolei jako papier należy kwalifikować opakowania z kartonu i tektury, a także szeroko rozumianą makulaturę – gazety, czasopisma, zadrukowane kartki czy ulotki. Trzeba natomiast pamiętać, by nie wrzucać do pojemników na papier ręczników papierowych, papieru powleczonego folią lub po prostu mocno zabrudzonego (np. tłuszczem).
W kontekście segregowania szkła sprawa jest jeszcze prostsza – kosze przeznaczone są na butelki i słoiki po napojach oraz żywności, a także pojemniki po kosmetykach (jeżeli nie są trwale połączone z innymi surowcami). Co ważne, wyrzucane odpady nie muszą być umyte, gdyż i tak w sortowni są poddawane takiemu procesowi. Do przetworzenia nie nadają się wyroby porcelanowe, lustra czy szyby okienne. Odpady biodegradowalne to z kolei resztki jedzenia, gałęzie, kwiaty i niezaimpregnowane drewno. Nie należy jednak wrzucać do tego rodzaju pojemników np. kości i odchodów zwierząt oraz płyt wiórowych.
– To, czego nie wolno umieszczać w koszach czterech głównych frakcji, z reguły powinno znaleźć się w pojemnikach na odpady zmieszane. Nie można jednak zapomnieć o konieczności odrębnej utylizacji odpadów niebezpiecznych, takich jak zużyte baterie, świetlówki i sprzęt AGD/RTV czy lekarstwa po upływie daty ważności. Tego typu rzeczy mogą zostać oddane w specjalnie wyznaczonych miejscach  (sklepy i apteki), a także gminnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – tłumaczy Dawid Okrój z Amest Sp. z o.o.
W przypadku braku pewności, co do właściwego przeznaczenia danego odpadu, warto odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Klimatu, na której znajdują się szczegółowe wytyczne dotyczące segregacji.  
Segregacja bez tajemnic
Według obowiązujących wytycznych, pojemnik każdej frakcji odpadów musi mieć inny kolor. W tym aspekcie nie ma miejsca na dowolność: papier (niebieski), metale i tworzywa sztuczne (żółty), szkło (zielony, a jeżeli osobno zbierane jest szkło bezbarwne, taki kubeł musi mieć kolor biały), bio (brązowy). Termin, jaki samorządy mają na wymianę pojemników, to 30 czerwca 2022 roku. – Jednolity System Segregacji Odpadów pomoże we właściwym segregowaniu śmieci, a to niezwykle istotne, by ich jak największa ilość trafiała do recyklingu. Dzięki temu możliwe jest powtórne, bezpieczne wykorzystanie surowców, które w inny sposób nie tylko zostałyby zmarnowane, ale także stanowiłyby problem pod kątem ochrony środowiska. Trzeba bowiem pamiętać, że i tak część śmieci nie nadaje się do odzysku i musi znaleźć się na składowisku odpadów lub zostać zutylizowana w spalarni – przypomina Dawid Okrój z Amest Sp. z o.o. 
 


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Mieszkaniec   Ponad miesiąc temu, 2020-01-19

Fajnie by było żeby wszyscy mieli kosze na śmieci.Są tacy u których pojemnika na śmieci nie uświadczysz a swoje śmieci chyba zjadają i to w centrum Pasłęka.A tu mowa o segregacji.Zacznijmy od podstaw.


#Segregator myślacy   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

To normalne ,że segregacja kosztuje i nie bardzo rozumiem dlaczego będziemy płacić mniej. Kto więc zapłaci za segregacje?


#Wiem#Segregator myślacy  Ponad miesiąc temu, 2020-01-19

Ci co najwięcej zarabiają na tym. Firmy utylizacyjne.


#Rozśmieszony#Wiem  Ponad miesiąc temu, 2020-01-19

O to, to!


#Czy to prawda   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

mówią na mieście że CBA weszło do urzędu


#Państwo PiS #Czy to prawda  Ponad miesiąc temu, 2020-01-19

Ta CBA weszło do CBA, bo ci z CBA skroili 15 mln dla CBA a szef CBA, ściskał się z tym , przeciwko któremu prowadził śledztwo


#Roman#Państwo PiS   Ponad miesiąc temu, 2020-01-19

CBA musi przykryć przetargi związane z więziennictwem, raniej nadzorowanym przez b, wiceministra Sprawiedliwości Jakiego, a także sprawy p. b. marszałka Sejmu (chodzi o latanie), byłego szefa KNF, byłego szefa Banasia, obecnego szefa NIK, członków tej samej partii, której szefem jest szef MSW , zatem także CBA. Nie dziw się zatem, że CBA rozrasta się i wpada tam, gdzie tylko donos jakiś zdarzy się. Nawet taki, sprzed lat kilkunastu. Na pewno płaciłeś za psa? Jeżeli nie, Oni do tego dojdą.


#Stalowa rurka#Roman  Ponad miesiąc temu, 2020-01-19

Krótki przez 10 miesięcy dochodził na drabince i nie doszedł w końcu kolano mu naprawiali na urologi


#Jak będzie teraz   Ponad miesiąc temu, 2020-01-18

Podrzucają do śmietników te które stoją na zewnatrz. Ładują ile się da a potem dziwić się że fruwa wszystko u innych . Ale u siebie mają czysto nii wiem jak to będzie teraz ale chyba jeszcze girzej.


#Rozśmieszony#Jak będzie teraz  Ponad miesiąc temu, 2020-01-19

Kukułka nawet swoje jajko podrzuca do gniazd innym ptakom, by za nią wychowywały jej dziecko, to co się dziwisz leniwym ludziom, podrzucającym swoje śmieci. "Nii" wiesz jak to będzie teraz i przypuszczasz, że będzie "girzej". Może tak być.


#Rozśmieszony   Ponad miesiąc temu, 2020-01-18

To w końcu jak? Chwalić ten Eurokołchoz, że nakazuje nam jak najwięcej śmieci przerabiać na nowe wyroby, czy go ganić, że wpędza nas w dodatkowe koszty, mimo że gonimy w piętkę i zaraz z tej nędzy nie będziemy mieli co do garnczka wrzucić na obiad? A naszą lokalną władzę gzukać, by dawała bezpłatnie więcej i więcej woreczków na różne śmieci, czy odwodzić ją od tego kosztownego rozdawnictwa "pospólstwu", abyśmy sami donosili ( ruch to zdrowie!) śmieci do wyznaczonych punktów?


#DługoPiss#Rozśmieszony  Ponad miesiąc temu, 2020-01-19

Ty ,,rozśmieszony,,jesteś ciasny jak murzyńskie buty.


#Rozśmieszony#DługoPiss  Ponad miesiąc temu, 2020-01-19

A co, chodzisz w murzyńskich butach i ciągle cierpisz? To kup sobie luźne, np. chińskie i nie kwękaj.


#Weż się ciulu do roboty#Rozśmieszony  Ponad miesiąc temu, 2020-01-19

Napisałeś: Gonimy w piętkę i zaraz z tej nędzy nie będziemy mieli co do garnczka wrzucić na obiad? A to Ten eurokołchoz ci płaci pobory czy pracodawca?


#Rozśmieszony#Weż się ciulu do roboty  Ponad miesiąc temu, 2020-01-19

Ciulu, nie znasz się na żartach z tym garnczkiem. Obdarowałeś mnie mianem ciula, więc ci to miano zwracam.


#Xyz   Ponad miesiąc temu, 2020-01-18

A może gmina Pasłęk i PUK rozdawało by dla domków jednorodzinnych worki 120 l lub większe w różnych kolorach do segregacji odpadów, a nie trzeba zasuwać kilka przecznic aby wyrzucić plastyki, papier lub szkło. Inne gminy jakoś wpadły na ten pomysł i odbierają posegregowane śmieci wystawione w workach różnych kolorów przed posesjami.


#Marian#Xyz  Ponad miesiąc temu, 2020-01-18

Bardzo modne jest ostatnio wśród pospólstwa rozdawnictwo, rozdać pieniądze , mieszkania ,worki i.t.p. Ciężko ci zanieść odpady kilka czy kilkanaście metrów do punktu zbiorczego a żądasz aby 20 tonowy pojazd kilkakrotnie w tygodniu podjeżdżał pod same drzwi . Później płacz dlaczego tak drogo. Głupie pomysły oczywiście kosztują.


#Pankracy   Ponad miesiąc temu, 2020-01-18

Najlepiej jak jeden drugiemu będzie podrzucał swoje śmiecie i będzie okey. I będzie taniej jednemu z nich a drugi będzie bulił .


#Marco   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Na Sienkiewicza nie mamy możliwości segregacji. Od kilku tygodni śmietniki ustawiane są przez pracowników PUK szeregowo, bez możliwości dojścia dla mieszkańców. Zrobiło się ogromne śmietnisko a wiatr rozrzuca śmieci po całej okolicy. Czy to celowe działanie czy niedbałość firmy?


#Eva#Marco  Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Nie tłumacz się , za bałagan będziesz płacić więcej. Nie sądzę aby opisany b****l powstał z winy przewoźnika.


#Marco#Eva  Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Przyjdź i zobacz, w mojej ocenie to wina firmy.


#Dobra rada#Marco  Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Lepiej z firmą nie zadzierać , bo to oni właśnie będą stwierdzać czy segregujesz czy nie.


#Marco#Dobra rada  Ponad miesiąc temu, 2020-01-18

A ja sobie nie życzę żeby ktoś grzebał w moim prywatnym śmietniku i moich prywatnych śmieciach. Rozumiem, jakby to były śmiecie wywiezione do lasu ale w tej sytuacji, pomału robi się u nas państwo policyjne. Jeszcze brakuje, żeby sąsiad donosił na sąsiada, że ten wyrzuca pamparsy do plastiku a ręczniki papierowe do papieru. To jest chory system.


#Idż na całość#Marco  Ponad miesiąc temu, 2020-01-18

Zaraz będą badać te śmieci jak Amerykanie goowno Chruszczowa i dochodzić kto na co jest chory i od kogo się zaraził. Zaczną przeglądać co kto czyta, od kogo dostaje listy. O człowieku wszystkiego dowiedzą się ze śmieci.


#Pasłęcki obserwator#Idż na całość  Ponad miesiąc temu, 2020-01-18

Archeologowie najwięcej o naszych dawnych przodkach dowiadują się właśnie z dawnych, odkopanych śmietników. Eurokołchoz robi co może.


#Rikardoo   Ponad miesiąc temu, 2020-01-18

Naprzyklad w Hamburgu jest to rozwiązane prosto, są dwa pojemniki jeden na śmieci a drugi odpady do ponownego przetworzenia.Szklo papier plastik itp sortowane jest na wysypisku..Można prosto


#GM   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

#Super tata   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Dwie sprawy : -- pampersy ,,kupa, siku'' ( bio czy tworzywo sztuczne) oddzielać? -- popiół bio czy sypać w dziury na chodniki jak nie ma osobnego kontenera?


#Xoxo#Super tata   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Pampersy idą do odpadów zmieszanych


#Dziadostwo cwaniactwo   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

HaHA To wiadomo było śmietnki na zewnątrz sobie stoją i kto ma tego pilnować. nie które osoby mają zamykane na łańcuch tak to jest na Ogrodowej 12 wielcy biznesmeni a noszą wszystko do innych pojemników. I WSZYSCY CO MIESZKAJĄ U NIEGO NA STANCJI HE HE HE. Dziadostwo jakich mało. Trzeba zdjęcia porobić i pokazać kto i ile ma płacić. Banda nic dodać nic ująć.


#John#Dziadostwo cwaniactwo  Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Oooo .. Wszędzie rozpoznam ten "styl".. ....... się odezwały.


#Wiem#John  Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Synek już wyszedl czy dalej garuje? Ile to już będzie w sumie? z 10 lat? Nie boicie się, że jak wyjdzie to wam pokaże kto w domu rządzi?


#Sasiadka#Wiem  Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

co ksiazke piszesz,ciekawosc to pierwszy stopien do piekla, a napewno niedlugo ktos o Tobie cos ciekawego napisze na tym malo ciekawym portalu, gdzie jeden drugiego opluwa.duzo zdrowka zycze i ciekawych komentarzy na przyszlosc.


#Wtajemniczony#Sasiadka  Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Panie Redaktorze rozumiem że to znowu są te tzw."ciasteczka" do których ma Pan wglad i daje na nie przyzwolenie?


#Duff   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Pojebana unia.. Jezeli macie stosowac odpowiedzialnosc zbiorową to szykujcie sie na to ze nikt nie bedzie segregował.


#Ixi   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Oni chyba wszyscy powariowali,ciekawe za co kupic te wszystkie pojemniki,nie starcza pieniedzy od pierwszego do pierwszego a jeszcze taki wydatek


#Ja   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

A co z tymi którzy prowadzą działalność typu bary i domy weselne? Nie powinni mieć swoich smietnikow? Bo póki co to wrzucają do ogólnie dostępnych a później mieszkańcy nie mają gdzie wyrzucic np.plastików.


#Eva#Ja  Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Po co inwestować w swoje pojemniki jak gmina ,podstawia pod nos darmowe. Najgorsze jest to ,że zamek w całości pokrywa koszty wywozu.Żyć nie umierać.


#Dymimi   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Jednakowa cena dla wszystkich sortować szkło plastik papier a reszta do pojemnika na rzeczy niesegregowane a sortownie od czego są w domach jest to niewykonalne trzeba byłoby najmniej pięć pojemników mieć


#Stary numer   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Niech ta dziura jaki jest Pasłęk taka mądra to nie będzie najpierw niech dadzą pojemniki a potem niech se robią te swoje segregację . To i tak nic nie da będziemy tonąć w śmieciach a ten ktoś będzie śmiał się z tego i pieniądze liczył. To jest ściema po to tylko żeby od ludzi pieniądze wyrwać to jest zemsta że PIS wygrał .


#Poirytowana   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Mam wrażenie, że każdy segregowałby śmieci gdyby były stworzone do tego warunki. Myślę tu o pojemnikach dostępnych każdemu mieszkańcowi oraz odbieraniu tych odpadów. Obecnie są odbierane i zsypywane do jednego kotła to po co segregować.


#Janosik   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Segregacja w mieszkaniu w bloku w małej kuchni 4 lub 5 pojemników....


#Puk puk   Ponad miesiąc temu, 2020-01-17

Będzie drogo, bardzo drogo.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności