15 sierpnia 2020 Napoleona, Stelii

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Zielonce Pasłęckiej

dodał 2019-07-06
Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Zielonce Pasłęckiej

12 lipca po raz drugi obchodzony będzie Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W roku bieżącym uroczystości związane z obchodami Wojewódzkiego Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbędą się 12 lipca br. o godzinie 12:00 w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej. W uroczystościach udział wezmą m. in. parlamentarzyści, władze wojewódzkie, władze samorządowe, Dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół i harcerzy oraz mieszkańcy regionu. Uroczystość odbędzie się w asyście honorowej, na którą składać się będzie: Kompania honorowa z pocztem sztandarowym 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Posterunek honorowy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz Orkiestra wojskowa.

Zachęcamy do wzięcia udziału w uroczystości.

 

PROGRAM:

12:00 – uroczysta msza święta pod przewodnictwem J. E. Biskupa Elbląskiego ks. dra Jacka Jezierskiego

13:00 – uroczystości przy Pomniku Pamięci Poległych na Frontach II Wojny Światowej oraz w Partyzantce i Placówkach Samoobrony na Wołyniu

  • odegranie hymnu narodowego
  • wystąpienia okolicznościowe
  • Apel Pamięci
  • salwa honorowa
  • złożenie kwiatów

14:00 – Festyn

 

Organizatorami ww. uroczystości są: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana, Urząd Miejski w Pasłęku, Starostwo Powiatowe w Elblągu, Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej, Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

jk

 


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Rolnik   2019-07-06

Jak widać, organizatorów mnóstwo, więc jak mniemam, impreza będzie zapięta na ostatni guzik. I bardzo dobrze, trzeba wciąż przypominać, jaką olbrzymią ofiarę złożyła polska wieś, na skutek najazdu dwóch sąsiadów, Niemców i Rosji.


#Ja#Rolnik  2019-07-06

Wręcz przeciwnie. Za dużo życia przeszłością a za mało patrzenia w przyszłości. Dlatego jesteśmy takim poróżnionym między sobą zaściankiem Europy


#Rolnik#Ja  2019-07-06

Mylisz się. Kto nie pamięta o przeszłości, nie jest godzien przyszłości. Pamiętasz. kto to powiedział?


#Grappa#Rolnik  2019-07-06

Józef Piłsudski. Pamięć, a ciągłe życie przeszłością to dwie różne rzeczy.


#Rolnik#Grappa  2019-07-06

Coś Ci się pomyliło. Uroczystość raz na rok to pamięć, czy życie przeszłością? A co powiesz o pozostałych przeszło trzystu dniach? Lepiej powiedz otwarcie - nie podoba Ci się czczenie tej polskiej i chłopskiej rocznicy.


#Grappa#Rolnik  2019-07-06

Takie wydarzenia można upamiętnić na różne sposoby. Problem w tym że w pozostałych 365/6 dniach w roku organizuje się coraz to więcej takich uroczystości na których pojawia się coraz to więcej władz, różnych przedstawicieli, wojska, kompanii honorowych, orkiestr itp. Niedługo to się znudzi i zacznie organizować się defilady i przeloty samolotów, bo tak będzie jeszcze bardziej uroczyście. I tak jak napisałem wcześniej pamięć a życie przeszłością to dwie różne rzeczy. Pamiętać trzeba i należy, pytanie tylko czy lepiej skupić się na przyszłości czy ciągle pokazywać jak tragiczna była nasza przeszłość. W sumie to też może być pouczające, aby myśleć trochę do przodu, bo jak wiadomo historia lubi się powtarzać.


#Rolnik#Grappa  2019-07-07

Nasza najnowsza historia obfitowała w tak różne, najczęściej - niestety - tragiczne wydarzenia, że nie sposób o nich zapomnieć i dla potomnych i dla przestrogi należy je upamiętniać. Nie powiesz chyba, ze nie toczy się normalne życie, wypełnione pracą ludzi zdolnych do niej i nie mających dwu lewych rąk, że nie uczy się młodzież i dzieci, tylko co drugi dzień "władza" urządza martyrologiczne "wspominki". Odwrotnie, życie toczy się w miarę normalnie - choć burzliwie, bo takie są czasy - a niektóre tragiczne wydarzenia nawet do tej pory nie zostały dostatecznie wyjaśnione i upamiętnione. A przyszłość? Właśnie najbliższe wybory walnie zadecydują o naszej przyszłości, choć wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z doniosłości tego faktu.


#Rolnik#Rolnik  2019-07-07

Stoimy na rozdrożu. Jesienią zdecydujemy, którą drogą pójdziemy dalej. Mam nadzieję, że nie drogą PO, bo ta zawróciłaby nas z powrotem do tyłu, lecz tą drugą, dobrą zmianą.


#Małorolny   2019-07-07

urząd wojewódzki to wicewojewodo, dobroczyńca Zielonki, ale sponsorów dobrał sobie kasiastych. tylko szkoda, że z pieniędzy rolników. A oni choć z każdej sytuacji kiwani i tak zagłosują na pis tak jak kiedyś na psl


#Jolka   2019-07-06

Ptaszki ćwierkają ze właściciel myjni Tomasz sprzedał swoja myjnie dla nowego właściciela z Litwy. Związku z tym zamówił nowa.Tylko ze nowa ma mieć cztery a nie piędź stanowisk.Czyżby czuł aż takie zagrożenie ze strony konkurencji ze pomniejszył swój biznes o jedno stanowisko .....


#Zenek#Jolka  2019-07-06

I co w związku z tym??? Polaczkowo w pigułce


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności