10 grudnia 2018 Julii, Danieli, Bogdana

Obróbka metali i jej rodzaje

dodał 2018-03-01
Obróbka metali i jej rodzaje

Obróbka skrawaniem nosi również nazwę obróbki wiórowej i obecnie jest wykorzystywana powszechnie w zakładach przemysłowych. Skąd jej popularność? Jest to bowiem proces dzięki, któremu można nadać metalom konkretny, pożądany kształt, a także wymiar. Poprzez usunięcie niechcianych części materiału jesteśmy w stanie także zmienić jakość powierzchni metalu. Wyróżnia się kilka rodzajów obróbki skrawaniem. Zalicza się do nich przede wszystkim toczenie, frezowanie i szlifowanie

Toczenie jako rodzaj obróbki metalu

Podczas toczenia przedmiot obrabiany wprawia się w ruch obrotowy, a tym samym czasie nóż tokarski wykonuje ruch liniowy. Sam proces może być wykonywany wzdłuż bądź poprzecznie. Jest to zależne od kierunku ruchu noża. Do tego celu wykorzystuje się specjalne narzędzia, zwane tokarkami. Toczenie jest najpowszechniejszym rodzajem obróbki skrawaniem, gdyż niesie ze sobą wiele zalet. 

Frezowanie za pomocą wieloostrzowego narzędzia

Ten rodzaj urządzenia zwany jest po prostu frezarką. Frezowane są zazwyczaj przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych, metalu raz drewna. W tym przypadku ruch obrotowy wykonuje narzędzie, a przedmiot wprawiany zostaje w ruch posuwowy. Wyróżnia się kilka rodzajów frezowania: czołowe, obwodowe, współbieżne i przeciwbieżne. 

Szlifowanie- obróbka ścierna

Narzędziem skrawającym jest w tym przypadku taśma ścierna, ściernica lub specjalna osełka. W ten sposób obrabia się przede wszystkim przedmioty hartowane, kute, także odlewane. Zdarza się również, że szlifowanie stosuje się podczas obróbki wykańczającej przedmiotów wykonanych z metalu.

Obróbka plastyczna- kiedy się ją stosuje?

To kolejny rodzaj obróbki, który polega na odkształceniach plastycznych. W ten sposób można im. podzielić materiał, zmienić jego strukturę, powierzchnię, a nawet właściwości fizykochemiczne. Obróbka plastyczna występuje w dwóch wersjach: na zimno i na gorąco. Do podstawowej obróbki plastycznej zalicza się tłoczenie, ciągnięcie, kucie i walcowanie. Więcej na ten temat można przeczytać na stron mettec.com.pl

 

To najczęściej stosowane metody obróbki metalu i innych materiałów, które są na co dzień wykorzystywane w zakładach przemysłowych. To, na jaki rodzaj obróbki się decydujemy, zależne jest od wielu czynników, głównie zaś właściwości materiału i efektu, jaki chcemy uzyskać. Obecnie stosuje się głównie obróbkę CNC, która odbywa się w sposób zautomatyzowany i zaliczana jest do najnowocześniejszych metod obróbki metalu. 

 

mettec.com.pl


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Zyrtec   2018-03-02

Trzeba być jeb###tym aby w mediach rozpie###yć jedną z firm pasłęckich zajmującą się obróbką metali i do tego reklamować inną firmę na tej samej stronie. Bo to dzięki redaktorowi upada ORWO które przez długi czas było przez niego szykanowane na tej stronie.


#Sąsiad   2018-03-01

WTF???


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Muzyka dla ucha malucha

Pozostało1 dzień

Pasłęcki Ośrodek Kultury we współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną zaprasza...


Biblioteka Publiczna w Pasłęku serdecznie zaprasza na przedświąteczne spotkanie z...


Świetlica Pomost zaprasza na tradycyjne Jasełka. Przedstawienie w wykonaniu dzieci...