16 czerwca 2019 Aliny, Benona, Anety

Pasłęckie pierniki

dodał Ponad miesiąc temu, 2019-05-11
Pasłęckie pierniki

Wczoraj10 maja pasłęczanie mieli okazję wyruszyć w „podróż” ”Śladem dawnej tradycji: pasłęckie pierniki", w którą zabrał ich Piotr Adamczyk - pracownik Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, który jest pomysłodawcą przywrócenia pasłęckiego piernika jako pamiątki turystycznej i kulinarnej.
Uczestnicy spaceru spotkali się pod Bramą Kamienną, gdzie Pan Piotr rozpoczął swoją opowieść o pasłęckich piernikach i marcepanach. Na trasie zwiedzania znajdowały się takie ulice jak Krasickiego, Chrobrego oraz Kościuszki. Po drodze usłyszeliśmy m.in. o najbardziej znanych cukierniach dawnego Pasłęka : Wawrzyinsky`s (później Zander) w roku 1912 uzyskał patent na produkcję pasłęckich pierników "Liliputaner"; Zachowski (później Schmidt i Herman) mianowany na oficjalnego dostawcę pierników przez księcia Fryderyka Karola Pruskiego. Cukiernia Zachowski mieściła się przy ul. Krasickiego gdzie obecnie stoi blok mieszkalny. Z kolei Cukiernia Warzyińsky`s na ul. Kościuszki, w której także dziś prowadzona jest działalność cukiernicza. Uczestnicy poznali również dawne nazewnictwo zwiedzanych ulic oraz dokładną numerację kamienic.
Pan Piotr wspomniał również o Agnes Harder, w której to pamiętniku „Małe miasto. Z moich dziecinnych dni w Prusach Wschodnich” można odnaleźć ciekawostki na temat dawnego Pasłęka.
Ciekawostką jest że, w ostatnim czasie, zanim jeszcze Pan Piotr ustalił lokalizację dawnej Cukierni Warzinsky`s, to właśnie Cukiernia Hildebrandt zdecydowała się na wypiek tradycyjnych, pasłęckich pierników. Tak więc historia zatoczyła koło i znów w cukierni przy ul. Kościuszki można kupić pasłęckie pierniki.

 

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Nick   Ponad miesiąc temu, 2019-05-11

Pasleckie pierniki trzymaja sie dobrze w przeciwienstwie do slimakow


#Turysta #Nick  Ponad miesiąc temu, 2019-05-12

To jeszcze o #ślimakach. https://cittaslowpolska.pl/ Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Obecnie w sieci, poza licznymi miastami z Warmii i Mazur, są również ośrodki z innych regionów Polski. Na całym świecie do ruchu należy blisko 240 miast z 30 krajów. Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto.


#Turysta #Nick  Ponad miesiąc temu, 2019-05-12

Tylko gdzie kupić te Pasłęckie pierniki? Co do ślimaków, też ich w Pasłęka nie ma.


#Turysta   Ponad miesiąc temu, 2019-05-12

Druga strona medalu. Komu niby to Pasłęk miałby sprzedawać te pamiątki kulinarne. Turystom? Jakim, gdzie ..? Co najważniejsze kiedy?


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Grand Prix Zakrzewka II

Pozostało2 godziny 43 minut

Wędkarzy zapraszamy na zawody z cyklu Grand Prix Zakrzewka II. Zawody odbędą się w...


Akademia Pana Kleksa

Pozostało1 dzień

17 czerwca godz. 10:00 w sali widowiskowo-kinowej POK. Przedstawienie w wykonaniu...


Zawody ŚDS

Pozostało3 dni

W środę 19 czerwca planowana jest kolejna impreza o charakterze sportowym. Na stadionie...