22 lutego 2019 Marty, Malgorzaty, Piotra

Prawo spadkowe – o czym należy wiedzieć?

dodał 2018-02-02
Prawo spadkowe – o czym należy wiedzieć?

Przygotowanie się do śmierci jest bardzo trudnym zadaniem. Czasem wydaje się wręcz niemożliwym. Trudno jest pogodzić się z nieuchronnym pożegnaniem z rodziną, znajomymi oraz przyjaciółmi. Warto pamiętać, że ten czas będzie dla nich wyjątkowo bolesny. Dlatego należałoby jeszcze za swojego życia pomyśleć o tym, w jaki sposób odciążyć ich. Ważne jest przede wszystkim to, by zadbać o prawidłowo spisany testament oraz uporanie się ze swoimi długami.

Spisanie testamentu

Trzeba przyznać, że spisanie testamentu za swojego za życia, stanie się ogromnym ułatwieniem dla najbliższej rodziny. Wszystko dlatego, że wola zmarłego jest brana pod uwagę w pierwszej kolejności. Wtedy z łatwością można zadecydować o tym, że przekażemy część swojej spuścizny na przykład jakiejś organizacji publicznej. Warto pamiętać o tym, że zapisy w testamencie mogą być podważone. Najczęściej dzieje się tak przypadku, gdy jacyś członkowie najbliższej rodziny zostali całkowicie pominięci w ostatniej woli.

Pozostali członkowie rodziny

Jeżeli testament nie obejmuje wszystkich członków najbliższej rodziny, to niestety może wtedy dojść do sporów pomiędzy poszczególnymi osobami. W takiej sytuacji można starać się uzyskać zachowek od spadkobiercy. Właśnie dlatego bardzo ważne jest to, by dokładnie przemyśleć cały proces związany ze spisywaniem testamentu oraz podziałem majątku. Warto przedyskutować swoją decyzję z najbliższymi. Tylko dzięki temu można być pewnym, że wszyscy krewni będą wiedzieli, jaka jest decyzja zmarłej osoby, ale też nie dojdzie do sporów pomiędzy bliskimi osobami.

Czym jest dziedziczenie ustawowe?

W przypadku, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, to dochodzi do dziedziczenia ustawowego. Zgodnie z nim majątek przypada w pierwszej kolejności małżonkowi oraz dzieciom, czyli najbliższej rodzinie. W niektórych przypadkach spadkobiercami mogą być również wnuki, rodzice lub rodzeństwo. Jeżeli zmarły nie pozostawił po sobie ostatniej woli, ale nie ma też ustawowych spadkobierców, to cały majątek otrzymuje Skarb Państwa.

Dziedziczenie długów

Zdarza się tak, że zmarły nie zdołał przed śmiercią spłacić wszystkie swoje długi. W takim przypadku spadkobiercy mogą zmierzyć się z nie lada problemami i mogą zupełnie nie zdawać sobie z tego sprawę. W podświadomości wielu osób spadek utożsamiany jest z przypływem pieniędzy. Jednak w coraz większej liczbie przypadków dochodzi do dziedziczenia długów. Dlatego bardzo ważne jest to, by dowiedzieć się, co dokładnie obejmuje spadek. Gdy już dojdzie do otwarcia testamentu, trzeba w ciągu sześciu miesięcy podjąć ostateczną decyzję o jego zatrzymaniu lub odrzuceniu. W przypadku nieprzyjęcia spadku dziedzicami stają się kolejni członkowie rodziny. Widać zatem, że sprawę związane z dziedziczeniem majątku, mogą być bardzo proste. Wiele zależy od tego, jak zmarły to zorganizował. Jeżeli jednak nie ma testamentu, to niektóre sprawy mogą być utrudnione. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy http://gptogatus.pl/porady-prawne/porady-prawne-spadkowe-rodzinne/.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Żegluga i kanały żeglugowe dawnej Rzeczypospolitej

Pozostało5 dni

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza 27 lutego (środa) na godzinę 17:00 na...


Wygraj 1000 zł na Turnieju Koszykówki ŚGO V

Pozostało7 dni

1-go marca (piątek) o godz. 16:00 w Sali LO ul. Zwycięstwa 28  w Pasłęku...


Recital na Dzień Kobiet

Pozostało16 dni

Z okazji Dnia Kobiet Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza 10 marca (niedziela) 2019 r. o...