25 października 2021 Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Reklama Heops

Premiera płyty Orkiestry Dętej Parafialnej z Zielonki Pasłęckiej

dodał Ponad 2 tygodnie temu, 2021-09-28
Premiera płyty Orkiestry Dętej Parafialnej z Zielonki Pasłęckiej

W niedzielę, 26 września 2021 roku w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej, podczas mszy św. celebrowanej przez ks. proboszcza Karola Dąbrowskiego i ks. kanonika Czesława Drężka odbyła się premiera płyty nagranej przez Orkiestrę Dętą Parafialną z Zielonki Pasłęckiej. Obecny na uroczystości Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski złożył na ręce kapelmistrza orkiestry pana Andrzeja Krasińskiego gratulacje i wyrazy uznania dla wszystkich członków orkiestry za podjęty trud i pracę włożoną w nagranie płyty z muzyką orkiestry oraz wręczył nagrodę finansową. Wszyscy obecni otrzymali w prezencie płytę orkiestry.

 

Wydana przy współudziale pasłęckiego samorządu płyta, na której znalazło się wiele ciekawych interpretacji znanych utworów jest wyrazem nietuzinkowego artyzmu i wielkiej muzycznej pasji członków Parafialnej Orkiestry Dętej z Zielonki Pasłęckiej. Zdolności i kunszt muzyczny jaki orkiestra zaprezentowała zostały docenione przez prof. dr hab. Krzysztofa Urbaniaka, który jest wykładowcą akademickim w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W swojej niezwykle entuzjastycznej recenzji powyższej płyty Profesor Urbaniak podkreśla wyraźnie rozpoznawalną muzykalność zespołu pod przewodnictwem Kapelmistrza Andrzeja Krasińskiego oraz dającą się odczuć energię gry i ducha współpracy między poszczególnymi muzykami, którego efektem jest wartość dodana wynikająca z twórczego współdziałania.

 

Nagrania dokonano w studiu muzycznym Pasłęckiego Ośrodka Kultury. Wydanie płyty sfinansowała Gmina Pasłęk.

Historia orkiestry:

Orkiestra Dęta przy Parafii Św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej powstała w 1987 roku. Pierwszym kapelmistrzem został Władysław Bogusławski. Członkami orkiestry w pierwszych latach jej istnienia były osoby, które grały już w orkiestrach wojskowych i zespołach muzycznych: Władysław Pierszchała, Jan Nowicki, Jan Bogusławski, Jerzy Truszkowski, Bogdan Ostrowski, Wojciech Hulanicki, Roman Hulanicki, Józef Hulanicki, Zbigniew Kleparski, Edward Ostrowki, Tadeusz Łaskarzewski, Deonizy Krasiński, Roman Banaszek.

Do orkiestry wstępowali też młodzi członkowie, którzy uczestniczyli w próbach oraz uczyli się gry na instrumentach dętych i ostatecznie pozostawali w zespole jako muzycy. Młodzi adepci Orkiestry Parafialnej byli uczniami szkół podstawowych i zawodowych. Wywodzili się oni z rodzin, których ojcowie grali już w orkiestrze dętej. Wymienić tu należy Tomasza Truszkowskiego, Henryka Kitę, Krzysztofa Koladyńskiego, Andrzeja Bajgota, Krzysztofa Bajgota, Agnieszkę Kleparską, Macieja Kleparskiego, Franciszka Pierszchałę, Krzysztofa Pierszchałę, Tadeusza Pierszchałę, Andrzeja Krasińskiego, Dawida Burka, Bartosza Burka, Kamila Sienkiewicza, Ostrowskiego Piotra.

Po śmierci kapelmistrza Władysława Bogusławskiego nowym kapelmistrzem został jego syn Jan Bogusławski, który w tym okresie zawodowo grał w orkiestrze wojskowej w Olsztynie. W trakcie jego kadencji do zespołu dołączyło wielu nowych członków, których od podstaw nauczył gry na instrumentach oraz wprowadził w repertuar orkiestry dużo utworów świeckich i rozrywkowych zaaranżowanych przez siebie. Po śmierci Jana Bogusławskiego obowiązki kapelmistrza orkiestry objął Bogdan Ostrowski, który w związku z pogłębiającą się chorobą zrezygnował z prowadzenia orkiestry. W związku z tym, na kapelmistrza członkowie orkiestry zaproponowali grającego już w zespole Andrzeja Krasińskiego - absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Andrzej Krasiński jako kapelmistrz prowadzi orkiestrę od 2007 roku. W tym okresie zespół pozyskał nowych młodych adeptów gry na instrumentach dętych, którzy po ciężkim okresie nauki i szkolenia pozostali na stałe w zespole. Należy tu wymienić: Krzysztofa Ostrowskiego, Krzysztofa Kołeckiego, Pawła Łaskarzewskiego, Wojtka Słowikowskiego, Tomasza Słowikowskiego, Łukasza Słowikowskiego, Mateusza Krasińskiego, Aleksandrę Bajgot oraz Adriana Bajgota.

Główną działalnością orkiestry jest uświetnianie swoją grą świąt kościelnych takich jak: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, a także święta narodowe i uroczystości związane z jubileuszami, ślubami oraz pogrzebami. Orkiestra w okresie ostatniego 5-cio lecia uświetniała imprezy na terenie gminy Pasłęk, między innymi - Jubileusze miasta Pasłęka, Dzień Działacza Kultury, Orszak Trzech Króli, odpusty w Parafiach w Pasłęku, ale także prezentowała się poza jej granicami tj. w Kalniku, Dobrocinie, Szymonowie, Rychlikach, Jelonkach, Kmiecinie, Waplewie, Malborku, Częstochowie, Dzierzgoniu, Stagniewie, Godkowie, Miłakowie, Elblągu, Świętym Gaju. W związku z odbywającymi się w Parafii Dożynkami Diecezjalnymi, Orkiestra Dęta Parafialna co roku jest czynnie związana z obchodami święta plonów i występuje z koncertem dla uczestniczących w dożynkach pielgrzymów.

W 2012 roku czterech członków orkiestry: Jan Nowicki, Krasiński Deonizy, Kleparski Zbigniew, Hulanicki Wojciech zostało odznaczonych przez Ministra Kultury medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”. Takie odznaczenie również w 2014 roku otrzymał długoletni członek orkiestry – Andrzej Bajgot.

Obecnie orkiestra liczy 18 członków grających na instrumentach dętych blaszanych, drewnianych oraz perkusyjnych. Są to:

1. Krasiński Andrzej - kapelmistrz, puzon

2. Krasiński Adam - instrumenty perkusyjne

3. Krasiński Zbigniew - instrumenty perkusyjne

4. Krasiński Mateusz - trąbka

5. Sienkiewicz Kamil - trąbka

6. Burek Dawid - trąbka

7. Bajgot Krzysztof - sakshorn tenorowy

8. Bajgot Andrzej - sakshorn barytonowy

9. Bajgot Aleksandra - trąbka

10. Bajgot Adrian - sakshorn tenorowy

11. Kleparski Zbigniew - waltornia

12. Kleparska Agnieszka - saksofon tenorowy

13. Hulanicki Wojciech - tuba

14. Nowicki Jan - sakshorn tenorowy

15. Słowikowski Tomasz - sakshorn tenorowy

16. Słowikowski Wojciech - tuba

17. Łaskarzewski Paweł - trąbka

18. Mirosław Jankowski - perkusja

Muzycy współpracujący(nagrywali razem płytę):

1. Dreger Michał - trąbka

2. Fedoruk Kamil - trąbka

3. Kowalczyk Jarosław - tenor

4. Roczniak Ernest - perkusja

5. Kwolik Marek - tuba

Zmarli członkowie:

Władysław Bogusławski

Jan Bogusławski

Edward Ostrowski

Maciej Kleparski

Bogdan Ostrowski

Deonizy Krasiński

Władysław Pierszchała

Roman Banaszek

Jerzy Truszkowski


 

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :ratusz

Komentarze

  • Artur
     Ponad 2 tygodnie temu, 2021-10-07

    Czy można jeszcze nabyć płytę ?

Żwirownia 1140 px
nasza2