Rocznica

dodał 2018-09-18
Rocznica

Wczoraj minęła 79 rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Historia napaści na Polskę od wschodu z dnia 17 września jest mniej znana niż przebieg walk z okupantem niemieckim. W poprzednim systemie nie uczono o tym w szkołach ze zrozumiałych względów. Kto śmiałby drażnić takimi faktami naszych „wyzwolicieli i przyjaciół” ze wschodu. Dzisiaj dzięki historykom mamy pełny obraz tamtych tragicznych dni. Tysiące ofiar, utracone majątki, rzesze Polaków wywiezionych na Syberię i do Kazachstanu. Do tego trzeba dodać zbrodnię katyńską i likwidację polskiej inteligencji z kresów. Moja rodzina ze strony matki mieszkająca na Pojezierzu Brasławskim (Białoruś) doświadczyła tego wszystkiego. Najpierw ją rozkułaczono i ograbiono z majątku, później wywieziono na Sybir. Najstarszy brat matki jako żołnierz Korpusu Ochrony Pogranicza trafił do obozu w Ostaszkowie. Miał dużo szczęścia. Został przeniesiony do obozu przejściowego w Suzdalu. Później opuścił Rosję z armią Andersa. Mój wuj Ludomir Zwierzchowski, fotograf i dokumentalista z armii Andersa, kiedy przyjeżdżał do Polski w latach 60 i 70 – tych nie chciał jeść grzybów. Kiedy zapytałam go dlaczego, odparł, że najadł się grzybów na całe życie będąc na Syberii.

jp


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Grab   2018-09-19

byl w wojsku na ochotnika i przysięgał amii czerwonej , zapomniales dodac . ja tez bylem , ale honor rezerwisty pagon czysty , znasz to ciolku?


#Co za miernota#Grab  2018-09-20

Każda tępota krzyczy, ja patriota! A podszywacze? Jeszcze głośniej kracze.


#Ale jaja   2018-09-18

To Sławek takiej wrednej historii uczył?


#No tak#Ale jaja  2018-09-19

Paździor, a co? Stanął nawet na czele pasłęckiego , pożalsięBoże PRON-u, - odprysku zbrodniczej organizacji. Bronił Stanu Wojennego , więc ma krew na rękach. Krew Polaków, którzy zostali zamordowani w czasie Stanu Wojennego.


#A ja ich#  2018-09-19

Jakiś historyk stal na czele PRO, jakiś był kapusiem, jeszcze inny wysługiwał sie w komunistycznym OHP. Teraz też rządzi Polską historyk raczej histeryk-neofita kłamczuszek. Każdy orze jak może, każdy chce żyć. Najgorsze jest w tym, że co innego robią, co innego mówią a niby-przekonania własne mają na pokaz ciemnemu ludowi. Koniunkturaliści!


#Nowo moda słusznego systemu#  2018-09-19

Pieprzysz . Zorganizuj debatę publiczną a chętnie wezmę w niej udział Nie wyzywająco ludzi komuchami bo nie przeżyłeś i nie chciał byś tego przeżyć.


#ABC#  2018-09-19

Takich "patriotów" jak Paździor jest wielu w Polsce.


#Grab   2018-09-19

ciekawe czy komuszy sierzant kogos poznaje


#Litościwy#Grab  2018-09-19

Głupek udający graba znowu uczepił się człowieka, który był w wojsku, jak rzep psiego ogona. Nie ma on pomysłu na nowe słowa, więc powtarza to, co już paplał wielokrotnie. Biedny człeczyna, z mózgiem do cna zamulonym.


#Cywil   2018-09-18

Widać, że głodni. Gęby otwarte jak u jamochłonów.


#No tak#Cywil  2018-09-19

Tu akurat śpiewają. Ale na pewno nie raz byli głodni, niektórzy u Sowietów z głodu umierali.


#Jojo   2018-09-18

Sprzedam bmke prima sort. kieronkowskazy jak nowe. Zawieszenie sportowe. Sprzedaje bo nie przeszła przeglądu.


#Nick   2018-09-18

Jurek chwalisz sie czy zalisz a moze ksiazke napisz bedzie weselej chyba ze wolisz kobylom grzywy czesac


#Nivea   2018-09-18

takis prawy adminie. a flage zniewazasz juz dluzszy czas. i szkoda zes o rocznicy rzezi wolynskiej nie napisal.


#Nick   2018-09-18

o ja cie.... a redaktor służy postkomunie....


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności