21 lutego 2019 Eleonory, Fortunata, Roberta

Skarga bezzasadna

dodał 2017-12-07
Skarga bezzasadna
Podczas wczorajszej sesji radni rozpatrywali skargę na działania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, jakie podejmowane były przez władze miasta. Dwukrotne zażalenie w tej sprawie złożył mieszkaniec budynku, znajdującego się przy ul. A. Steffena, a dokładniej przy moście na rzece Wąskiej. W jego opinii działania Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Pasłęku oraz późniejsze przedsięwzięcia likwidujące skutki powodzi przez pasłęcki samorząd były niewystarczające. 10 radnych uznało, że skargi za bezzasadne. Dwoje radnych wstrzymało się od głosu.

 

W skargach czytamy m.in. o braku skutecznych działań Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego przed i w czasie powodzi, o zerowej interwencji na prośbę „zabezpieczania w piasek do układania worków” oraz o braku nadzoru nad sprawnością urządzeń hydrologicznych na rzece Wąskiej, czy też nieprzygotowaniu zbiorników retencyjnych (jeziorko miejskie, Zakrzewko). Skarżący zarzuca także władzom miasta to, że nie brały one pod uwagę zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców (w kontekście skażenia wody bakteriami z grupy coli) i że bagatelizowały całe zdarzenie, związane z wylaniem rzeki Wąskiej. W drugiej skardze pojawiły się też zarzuty personalne o bezczelność pracownika wykonującego zadania Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz o niewydolność urządzeń ścieków komunalnych.

Jest skarga, jest odpowiedź

W odpowiedzi z kolei czytamy o tym, że rzeka Wąska jako urządzenie wodne na postawie obowiązującego prawa jest własnością Skarbu Państwa, do którego to należy utrzymanie wód i urządzeń wodnych, które się na niej znajdują. To właściciel rzeki powinien utrzymywać w należytym stanie koryto rzeki i regulować stan wody, zapewniając przy tym swobodny spływ wód powodziowych. W przypadku, gdy dochodzi do podtopień, poszkodowany może wystąpić o odszkodowanie. Nie otrzyma go jednak, jeśli do podtopień doszło z przyczyn niezależnych od właściciela, czyli np. w skutek długotrwałych opadów deszczu. W imieniu Skarbu Państwa prawa i obowiązki właściciela w kontekście rzeki Wąskiej sprawuje prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (a w jego imieniu Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku) oraz Marszałek Województwa Warmińsko –Mazurskiego (za pośrednictwem Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu). RZGW odpowiada za przeprowadzanie prac konserwacyjnych, zapewniających właściwy przepływ wody oraz stabilność koryta rzeki. Z kolei Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych e Elblągu odpowiada za utrzymanie jazu w Kupinie, utrzymanie wałów przeciwpowodziowych oraz utrzymanie we właściwym stanie technicznym urządzeń wodnych, w tym tzw. „klapy zwrotnej” na ujściu Kanału Młyńskiego w Pasłęku. Kompetencje gminy w kwestii ochrony przeciwpowodziowej to głównie pełnienie dyżuru w sytuacjach kryzysowych, współdziałanie z podmiotami prowadzącymi akcje ratownicze. W odpowiedzi na skargi czytamy, że zarzuty są subiektywną opinią skarżącego, a gmina wszystkie zadania wykonała zgodnie z obowiązującym prawem. W posumowaniu czytamy, że ocena skuteczności akcji przeciwpowodziowej należy do przełożonych funkcjonariuszy, którzy akcją dowodzili, a ci nie mieli sobie nic do zarzucenia. Dowodem na to są wczorajsze wystąpienia osób nadzorujących akcje przeciwpowodziowe, które przekonywały, że zrobili wszystko, co mogli, a nawet to, co wykraczało ponad ich kompetencje. Były też podziękowania dla strażaków za zaangażowanie za pracę i determinację przy zabezpieczaniu wałów, które z rąk burmistrza Wiesława Śniecikowskiego odebrał Komendant Miejski Straży Pożarnej Łukasz Kochan i dowódca JRG Pasłęk Tomasz Marcinkowski.

aw

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Ja   2017-12-08

Jaką laurkę sobie wystawili. Aż dziwne że z nagrodami jeszcze zwlekają.


#Ja nie mogę   2017-12-08

Opad ze strony IMGW do września wyniósł ok. 697 mm. Za październik i listopad będzie ok. 200 mm co daje razem ok. 900 mm (zostaje jeszcze grudzień). Rok 2016 to opad ok. 800 mm. Średni opad z wielolecia dla stacji Pasłęk wynosi ok. 640 mm. Wnioski wyciągnijcie sami. Najlepiej wszystko zwalić na kogoś innego zamiast winę znaleźć u siebie. Kto komu kazał się budować przy samej rzece. Kiedyś to były na pewno tereny rolnicze i łąki, a teraz płacz, że dużo wody.


#Spekulant#Ja nie mogę  2017-12-08

Pozwolenie na budowę wydaje gmina, więc wina leży po stronie gminy. Miej pretensje może do pogody!?


#Rzeka#  2017-12-08

Gmina nie wydaje pozwoleń na budowę. Zapoznaj si,e z materią a potem pisz. Poza tym gadka jest chyba o domu z czasów Wilhelma.


#Spekulant#  2017-12-08

Masz racje mój błąd. Miałem na myśli decyzje o warunkach zabudowy kiedy obszar nie jest objęty MPZP a tamtych czasach wątpie, że był. Dobrze, że w dyskusji biorą osoby co jeszcze coś wiedzą


#OSWL   2017-12-08

Wal się ciulu, ochotnicza popłuczyno Ludowego Wojska Polskiego ! - Trafny i adekwatny komentarz pod adresem podśmierdziałego dziada, co to niegdyś szlakami komunistycznego prokuratora Stanisława Piotrowicza chadzał (w LWP) a dzisiaj rżnie "wolnościowca - demokratę". Idź śmierdzielu i oddaj mocz, bo blady jesteś i uszy ci sterczą. Oddaj ten mocz najlepiej pod wiatr - może poczujesz smak swego zaszczanego z zasrałego życia.


#Ss#OSWL  2017-12-08

To o burmistrzu?


#Bolo   2017-12-07

Powinniście raczej głosować na kandydata PiS. Poczekajcie aż podadzą jego nazwisko. On wam zapewni spokój i załatwi wały przeciwpowodziowe oraz dobrą zmianę. Mój głos ma ponownie Napoleon.


#Oczekujący   2017-12-07

Ja też zagłosuję na Kopańskiego. Najwyższy już czas przewietrzyć ten zatęchły układ, który zrastał się przez wiele lat. Już sama zmiana burmistrza sama w sobie jest pozytywem. Zanim nowy burmistrz uwije nową sieć układu, upłyną dwie kadencje i ewentualny nowy układ będzie musiało zaczynać od nowa. W ten sposób sytuacja uzdrowi się samoistnie.


#Ww#Oczekujący  2017-12-08

Już specjalnie dla takich jak ty, jednomandatowców, pisokraci szykują wybory pośrednie na wójtów i będziesz mógl glosowac tylko na listę partyjna. A na niej nazwożeni w teczkach ynteligenci robotniczy z okolic bliższych i dalszych, którzy jako radni wybiorą ci burmistrza. Ot i cała prawda o dbaniu o was pisomatołki na dole.


#Xd   2017-12-07

Czyli Gmina ma wyj........najlepiej niech zalewa wszystkich .a teraz będą się odznaczać ile to oni zrobili. Gmina powinna naciskac na zarząd gospodarki wodnej o wyregulowanie koryta rzeki akcentując ,,po obfitych opadach poziom rzeki rosnie gwatownie ,istnieja zapory powodujące wstrzymanie spokojnego spływu wody itp.nie długo wybory mam nadzieje ze pozmienia się trochę w tej Gminie zwłaszcza na pozycji Burmistrza i Dyrektorka mosir-u.Jak Pan Kopanski wystartuje na Burmistrza Pasleka to na niego na pewno zaglosuje.Czas na zmiany ....


#Wstyd mi za was   2017-12-07

skarżacy Zenek miał rację i tyle w temacie


#Marek Chrapan   2017-12-07

Kolejna "kasta" samowybierająca się, samooceniająca się, samonagradzająca się. Przez te 28 lat natworzyło nam się nadzwyczajnych "ełyt" kastowych, najwyższy czas zrobić czystki o wiele szersze niż w Domiarze Niesprawiedliwości.


#Nalazek#Marek Chrapan  2017-12-07

Wal się ciulu, ochotnicza popłuczyno Ludowego Wojska Polskiego!


#Krystyna   2017-12-07

policjant,inkasent ,rolnik,nauczyciel,od kiedy oni mają pojęcie o ochronie przeciwpowodziowej za każdym razem przytakną szefowi żeby nie narazić się.


#Spekulant   2017-12-07

Skarga z góry skazana była na porażkę, ponieważ zgodnie z prawem inne podmioty są odpowiedzialne za rzekę Wąską oraz inne instalacje. Boli mnie brak zwykłego zaangażowania gminy jako instytucji publicznej w monitorowaniu, wysyłaniu próśb o polepszenie stanu technicznego wyżej wspomnianych miejsc. Najlepiej to dać sobie po nagrodzie i pokazać jacy my to wspaniali byliśmy. Na tym przykładzie widać jak większość urzędników gminnych siedzi tylko na 4 literach i bierze kasę co miesiąc a to co się dzieje na terenie gminy to ich nie interesuje.


#Gfd#Spekulant  2017-12-07

Ale jak '"na niepowodzenie" , przecież są "sztaby kryzysowe". Więc czegoś od gminy jednak nalezy wymagać , skoro kasuje za to pieniądz.


#Gfds   2017-12-07

to po co "sztab kryzysowy" a Pasłeku, skoro za nic nie odpowiada a winna jest woda ??? Ktos za to bierze pieniądze i nic nie robi??? Ile nas to kosztuje???


#Aaa   2017-12-07

Obrośliście w pióra i nie dostrzegacie nic ponad to co musicie.Pamiętam 30 lat temu urzędników ignorantów i układ kruk krukowi.Dzisiaj moi rówieśnicy piastują funkcje i sami hołdują zasadzie kruk krukowi. Elszka od wojny nie tykana rowy zbiorcze nie istnieją drogi polne naprawiane skandalicznie, ale problemu nie ma i skargi są bez zasadne. Przyjdzie miotła i wymiecie ten klub ignorantów.


#Zenek   2017-12-07

Ten pan znany jest z pisania skarg. Skargę napisał, bo nie dostał kasy za zalanie. Kasa mu się nie należy, ale on twierdzi inaczej. Pomawianie strażaków o złe kierowanie akcją jest nie w porządku. To dzięki ich pracy stoi jeszcze dom tego pana.


#Gfd#Zenek  2017-12-07

a Pan to znowu kto? Pan kasę rozdawał i niektórym poszkodowanym nie dał? ..oj nieładnie..


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Żegluga i kanały żeglugowe dawnej Rzeczypospolitej

Pozostało6 dni

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza 27 lutego (środa) na godzinę 17:00 na...


Wygraj 1000 zł na Turnieju Koszykówki ŚGO V

Pozostało8 dni

1-go marca (piątek) o godz. 16:00 w Sali LO ul. Zwycięstwa 28  w Pasłęku...


Recital na Dzień Kobiet

Pozostało17 dni

Z okazji Dnia Kobiet Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza 10 marca (niedziela) 2019 r. o...