1 marca 2021 Antoniny, Radoslawa, Dawida
Reklama Heops

Sprzedaż mieszkania – czy warto skorzystać z usług pośrednika?

dodał Ponad 2 mieiące temu, 2020-12-20
Sprzedaż mieszkania – czy warto skorzystać z usług pośrednika?

 

Sprzedaż nieruchomości jest jedną z najpoważniejszych decyzji, które podejmujemy w trakcie swojego życia. Zdecydowanie nie jest także najłatwiejszą z nich, tym bardziej, jeżeli nie mamy doświadczenia w tego typu transakcjach. Już samo rozpoznanie rynku jest zarówno czasochłonne, jak i wiąże się z koniecznością posiadanie wiedzy na temat jego funkcjonowania. Jest to jednak dopiero początek całego zamieszania, które może potrwać znacznie dłużej niż kilka miesięcy. Właśnie dlatego coraz więcej osób sprzedających mieszkanie decyduje się na skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości. Są to profesjonaliści, którzy mają dużą wiedzę, a także doświadczenie. Jednak również takie rozwiązanie ma nie tylko zalety, ale również wady, które warto wcześniej poznać.

Znaczenie czasu

Żyjemy w świecie, w którym to czas jest najważniejszą walutą. Nieustannie nam go brakuje, a 24 godziny wydają się niczym przy ilości obowiązków, z których musimy wywiązać się każdego dnia. W momencie, kiedy dochodzi do tego sprzedaż mieszkania, znacznie zmniejszamy swój czas wolny. Cały proces może trwać nie tylko długo, ale jest także bardzo angażująca. Już sam pierwszy krok związany z przygotowaniem oferty, tym bardziej bez wcześniejszego doświadczenia, może zająć kilka dni. Po opublikowaniu jej konieczne jest odbieranie telefonów oraz oprowadzanie potencjalnych kupców po lokalu. Wszystko kończy się negocjacjami oraz podpisaniem koniecznych dokumentów. Decydując się na usługi pośrednika nieruchomości, zajmie się on wszystkimi tymi czynnościami. W taki sposób nie musimy poświęcać swojego cennego czasu i przeznaczyć go na odpoczynek lub spędzić z rodziną.

Wiedza konieczna

Niecodziennie sprzedajemy swoją nieruchomość, dlatego, kiedy przychodzi ten pierwszy raz, możemy czuć się niesamowicie zagubieni i zestresowani. W końcu jest to bardzo ważna transakcja, którą chcemy zarówno przeprowadzić zgodnie z obowiązującym prawem, jak i osiągnąć zakładany cel finansowy. Chociaż wydaje się to całkiem łatwe, to w praktyce możemy zetknąć się z wieloma niespodziewanymi sytuacjami. Mogą być one trudne do rozwiązania i mogą skończyć się tym, że nie osiągniemy swojego celu, jakim jest sprzedaż mieszkania. Wiedzę możemy zdobyć poprzez czytanie wiarygodnych źródeł, jednak znacznie trudniej jest wprowadzenie jej w życie. Wymaga to doświadczenia, które mają jedynie osoby związane z branżą. Można uznać, że najważniejsze, co wnosi pośrednik nieruchomości to jego know-how. Obserwuje on rynek, ma szeroką wiedzę z zakresu wyceny i technik negocjacyjnych, a także posiada wysokie kompetencje komunikacyjne. Poza tym jest w stanie zadbać nie tylko o zgodność transakcji z prawem, ale także z etyką, co również jest istotne.

W gąszczu wątpliwości

Trudno jest zaprzeczyć temu, że współpraca z pośrednikiem nieruchomości ma wiele zalet. Mimo to wciąż nie jest to rozwiązanie, po które sięga każda osoba chcąca sprzedać swoje mieszkanie. Dlaczego tak jest? Wiąże się to na pewno z brakiem zaufania, a także chęcią pozostawienia sobie całej kwoty z transakcji. Warto jednak rozważyć, czy są to słuszne powody. W końcu prowizja agenta uzależniona jest od ceny ostatecznej, dlatego również jemu zależy, żeby była ona jak najwyższa. Co więcej, jego wiedza sprawia, że do sprzedaży dojdzie szybciej. Niejednokrotnie jest w stanie wynegocjować ofertę korzystniejszą dla jego klienta. Należy jednak pamiętać o tym, żeby przed podjęciem współpracy dokładnie sprawdzić kompetencje oraz wiarygodność pośrednika. Dzięki temu będziemy spać spokojnie, a nasze mieszkanie sprzeda się samo.


Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Formularz logowania

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się Tutaj


nasza2