16 stycznia 2021 Marcelego, Waldemara
Reklama Heops

Suplementacja witaminy D u dzieci – dlaczego jest konieczna?

dodał Ponad 2 tygodnie temu, 2020-12-29
Suplementacja witaminy D u dzieci – dlaczego jest konieczna?

 

 

Witaminy są bez wątpienia jednymi z najważniejszych substancji, o których należy pamiętać w codziennym życiu. Tylko ich odpowiedni poziom jest w stanie zapewnić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. W szczególności należy zadbać o nie w dzieciństwie, ponieważ jest to okres, kiedy ciało dopiero się rozwija. Braki poszczególnych witamin jest związany z wieloma negatywnymi skutkami. W związku z tym, konieczne jest wprowadzenie zróżnicowanej diety, która będzie w nie bogata. Czasami pomimo bardzo dużych starań u dziecka wciąż występują braki. Szczególnie problematyczną spośród tych substancji jest witamina D, której podstawowym źródłem jest słońce. Z tego powodu konieczne jest dostarczanie jej w postaci sprawdzonych suplementów, które proponuje między innymi Natural Pharmaceuticals. Dlaczego jest ona tak istotna w rozwoju młodego organizmu?

Słoneczna witamina

Czy wiedziałeś, że niedobór witaminy D jest problemem globalnym? Jeżeli nie, to statystyki mogą być dla ciebie zaskakujące – cierpi na niego aż około miliarda ludzi na całym świecie. W Polsce, jak donosi Natural Pharmaceuticals, jest to aż 90% całej populacji. Co więcej, choć wszyscy substancję tę nazywamy witaminą D, to tak naprawdę jest ona prohormonem! Jednak, żeby nie utrudniać, pozostańmy przy jej powszechnym określeniu. Powód, dla którego tak problematyczne okazuje się utrzymanie jej prawidłowego poziomu, wiąże się z jej podstawowym źródłem, czyli promieniami słonecznymi. W Polsce z tym problemem musimy mierzyć się w szczególnie dużym stopniu. Ze względu na położenie geograficzne, słońca pada tu wyłącznie od maja do sierpnia. Jest to tylko kilka miesięcy, a i tu znajdują się ograniczenia, ponieważ kąt sprzyja produkcji witaminy tylko przez dwie godziny dziennie. Poszukując alternatywnego źródła, można znaleźć informację o tłustych rybach, jednak nie ma się co oszukiwać – w naszej diecie ich liczba jest niewystarczająca, żeby zaspokoić całkowite zapotrzebowanie. Stąd też konieczność całorocznej suplementacji również u dzieci, które niedobory dotykają nie rzadziej niż osoby dorosłe.

Skutki niedoboru dla młodego organizmu

O tym, jak istotne znaczenie ma witamina D w poprawnym funkcjonowaniu organizmu, można mówić naprawdę wiele. Ten wpływ jest jeszcze większy pośród dzieci, których ciała wciąż nie są w pełni ukształtowane. Substancja ta reguluje gospodarkę kostną, której z kolei optymalne działanie zapewnia prawidłową budowę kości. Z tego powodu braki „słonecznej witaminy” mogą być jedną z przyczyn krzywicy wśród młodych osób. Jest to bardzo groźna choroba, która niezdiagnozowana na początkowym etapie, może prowadzić do zmian w układzie kostnym oraz jego deformacji. Ze względu na to, opóźnione jest rośnięcie dziecka oraz wyrzynanie się mu zębów. Jednak nie jest to jedyny skutek związany z niedoborem witaminy D. Jak podaje strona Natural Pharmaceuticals, a także wyniki wielu badań, witamina ta jest powiązana z funkcjonowaniem układu odpornościowego poprzez pobudzanie aktywności limfocytów. Wykazano także, ze bierze ona udział w procesach, których celem jest zniszczenie, a także spowolnienie namnażania komórek nowotworowych. Oczywiście należy pamiętać, że samo suplementowanie witaminy nie wyeliminuje możliwości zachorowania na nowotwór, a także nie jest rozwiązaniem na zachowywanie pełnego zdrowia. Należy jednak zadbać o regularną suplementację, ponieważ tylko w taki sposób możemy zapobiegać przykrym skutkom.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności
nasza2