22 lutego 2019 Marty, Malgorzaty, Piotra

Tajemnice kościoła w Mariance

dodał 2016-11-09
Tajemnice kościoła w Mariance

Mimo że prace badawcze i restauratorskie w kościele w Mariance trwają już kilka lat, to świątynia ta nie odkryła jeszcze wszystkich swoich tajemnic. Akurat to, że na jej ścianach wewnętrznych znajdują się jakieś malowidła było wiadomo od samego początku, z czasem okazało się, że to XV-wieczne polichromie, które przetrwały nienaruszone kilka stuleci. Wówczas też pojawił się apetyt na więcej. I tak do dziś naukowcy badają to niezwykłe wnętrze, snując przy tym ciekawe teorie. W tym roku udało się na przykład zrekonstruować wizerunek Maryi z dzieciątkiem w oknie na ścianie południowej. Na jego ślad badacze wpadli przypadkowo, gdy jednemu z nich omsknęło się narzędzie. Co ciekawe – to najwyraźniejsza postać z tych wszystkich, jakie znajdują się w miejscowym kościele. Czy można zatem wiązać to odkrycie z tezą, że Marianka była miejscem kultu Maryi i stąd budowa filialnego kościoła, który pod względem wielkości mógłby być kościołem miejskim? Jak dotąd nie ma na to żadnego archiwalnego dowodu, ale już sama nazwa Marienfelde może kierować myśli w tę stronę.

Prace badawcze, związane z kościołem św. Piotra i Pawła w Mariance rozpoczęły się w 2007 roku. Od początku kieruje nimi dr Joanna Arszyńska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia. Pomagają jej konserwatorzy zabytków oraz studenci. W miniony piątek w gabinecie Burmistrza dr J. Arszyńska opowiadała o wynikach dotychczasowych prac na spotkaniu z dziennikarzami. Później, podczas wizyty w kościele w Mariance pokazała, jak aktualnie wygląda wnętrze świątyni. Przypomnijmy, że specjalna konferencja, poświęcona zabytkowi z Marianki odbędzie się 24. listopada (czwartek) o godz. 17-stej w sali widowiskowo-kinowej Pasłęckiego Ośrodka Kultury.
Fakty i hipotezy
Powstanie kościoła w Mariance wiąże się z pierwszą połową XIV wieku z inicjatywą krzyżackich komturów elbląskich. Obiekt budowano etapami. Jednak brak archiwaliów powoduje, ze prace konserwatorów są utrudnione. . Obecnie jest to kościół filialny parafii św. Józefa w Pasłęku. Warto dodać, że od czasów reformacji do 1945 roku był to kościół ewangelicki (luterański). W momencie rozpoczęcia badań, stan świątyni był katastrofalny, a największym problemem była wilgoć. Pierwszym odkryciem badaczy były polichromie z XV wieku. Fascynujący jest już sam fakt, że w tak niewielkiej miejscowości wybudowano duży, bogato zdobiony kościół. Jednym z pierwszych odkryć było odsłonięcie sceny z Marią Magdaleną na ścianie północnej, potem odkryto herby, kolejnych apostołów oraz scenę zwiastowania Najświętszej Marii Panny. W tym roku badacze pracowali nad rekonstrukcją malowanej kotary stanowiącej tło dla organów oraz sceny błogosławienia Jezusa przez Ojca. Rekonstrukcji doczekała się taż posadzka - częściowo wykorzystano odnalezione podczas remontu kwadratowe, nieszkliwione płytki ceglane z XVIII w, a częściowo rozbiórkową cegłę. Faktem jest, że kościół z Marianki jest niezwykłą budowlą. Sporych rozmiarów świątynia została wybudowana zaledwie kilka kilometrów od Pasłęka. To zdaniem dr Joanny Arszyńskiej może sugerować, że obiekt ten mógł pełnić swego czasu rolę kościoła schronieniowego. Wskazywać mogą na to chociażby grube mury i pierwotnie niewielkie okna umieszczone u góry. Być może kościół niekoniecznie powstał na potrzeby kultu? Na poparcie tej tezy także nie ma żadnych dowodów. Zastanawiające jest to, że w wiejskim kościele zaplanowano tak bogata dekoracje malarską. Przyglądając jej się z bliska można zobaczyć kolejne etapy wykonywania zdobień. Wyraźnie zaznaczony jest moment, w którym skończyły się pieniądze na dekoracje – wówczas zrezygnowano z kolorów. Na ścianach widać też „wpadki” malarzy. Wiąże się to z tym, że pracowali oni w ciemnym pomieszczeniu, przy słabym oświetleniu (wówczas okna były dużo mniejsze i wysoko osadzone), dlatego dostrzec je można dopiero dziś. I tak na ścianie widać plamę rozlanej farby, czy też oprysk z pędzla. Bardzo ciekawe pod kątem historycznym jest prezbiterium. Niezwykłe jest tabernakulum, pochodzące z czasów średniowiecza -  tam są oryginalne (i jeszcze działające) zamki z kratą. Wewnątrz znajduje się wizerunek Chrystusa i hostia. Na renowację czeka jeszcze ambona i
organy z polowy XIX wieku, pochodzące z dobrego warsztatu romantycznego. Ważnym elementem wyposażenia świątyni jest chrzcielnica, którą trzeba wiązać z okresem powstania parafii.

Wabik na turystów
Dlaczego w tak niewielkiej miejscowości zbudowano tak niezwykły kościół? To z pewnością temat dla historyków. Niewątpliwe świątynia ma potencjał, by ściągnąć tu turystów. Dalekie plany mówią o tym, by mogli oni zobaczyć wnętrze świątyni od strony zachodniej. Otwarte wejście miałoby się znajdować pod chórem. Z wydzielonej części kościoła, oddzielonej kratą turyści mogliby zobaczyć najciekawsze malowidła, znajdujące się na stronie wschodniej i południowej oraz prezbiterium. Potrzebne są jeszcze foldery i ulotki, które promowałyby to miejsce. Ciekawym pomysłem jest również stworzenie aplikacji, umożliwiającej wirtualne zwiedzanie świątyni, podczas którego turyści mieliby możliwość sięgnięcia do szczegółowych opisów oglądanych zakamarków. Póki co świątynia z Marianki jest tematem prac badawczych studentów i profesorów.

awDodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Podpis   2016-11-13

Toż purpuraci są czerwoni, zacząłbyś od biskupów?


#Prawdziwy Polak nie jakis podrabianiec   2016-11-13

Najpierw czerwonych.potem czarnch.


#Polak.   2016-11-13

Pogonić czarnych z Polski .Cała Europa już to zrobiła.


#Ateista.   2016-11-12

Ktoś powiedział ,,wiara jest dla ludzi bez rozumu chyba Piłsudski .Nic dodać nic ująć.Tylko jak się czują te pasożyty co ją obłudnie głoszą i z tego żyją????????????????


#Ekspert antek.   2016-11-11

Ta kropielnica uszkodziła się pewnie z nadmiaru bakterii coli .


#Wielka szkoda   2016-11-10

czy ktoś wie dlaczego została potęznie uszkodzona kropielnica średniowieczna w kruchcie kościoła sw. Bartłomieja , jak to sie stało i , taki zabytek a tak zdewastowanydlaczego nikt nie naprawił kropielnicy i gdzie jest ten odłamany kawalek


#Podpis   2016-11-10

do Krystyna: jak twoje dzieci ktoś gwałci, a ty piszesz komentarze do gazetki, to co za matka jestes.... tfu!


#Krystyna.   2016-11-10

panie samochodzik ,porady zastosuj do siebie a jak znormalniejesz to wpisz w google ,, PEDOFILIA ,OSZUSTWA I ZBRODNIE KLERU .Do końca swojego zakłamanego i marnego życia nie przeczytasz JOŁOPO.Wpisz też ITCCS W BRUKSELI. Jak będziesz chciał więcej to daj znać.


#Pan Samochodzik   2016-11-10

..... brukowych gazet. Proszę Cię, wyjdź ze swojego pokoju, otwórz się na świat. W każdym środowisku jest o wiele więcej dobrych ludzi niż dewiantów. Warto żyć w świecie i cieszyć się z obecności innych ludzi. Uśmiechnij się i może ....zapisz się na taniec lub do chóru.


#Pan Samochodzik   2016-11-10

Żyję na tym łez padole wiele lat. Przez ten czas nie spotkałem, ani jednego dziecka skrzywdzonego przez CZARNYCH W SUKIENKACH . Owszem, spotykałem i rozmawiałem z pokrzywdzonymi dziewczynami, ale większości wypadków krzywdzicielami byli koledzy. Koledzy ze szkoły, koloni, obozu harcerskiego, koledzy z pracy albo zapoznani na imprezie. Nie wiem, Krystyno, czy to co piszesz to twoje osobiste doświadczenia? Czy raczej jakieś chore myśli pobudzone oglądaniem niezdrowych filmów, czy czytaniem...


#Krystyna.   2016-11-10

,,podpis z ip 159 205244 74 nikt na żadne gwałty nie wysyła nikogo a zdarzają się wszędzie na całym świecie i powinny być bardzo ostro karane.A ty obrońco pedofilów ( a może i sam jesteś jakimś zbokiem) masz tu u nas tych swoich PRAWICOWCÓW W CZARNYCH SUKIENKACH MOLESTUJĄCYCH I GWAŁCĄCYCH NAWET NASZE DZIECIACZKI. Tu trzeba zezwierzęcenia i nie wiem już jak to określić.Nie masz czym się chwalić.JP 2 też ich bronił.I co ty na to.


#Bogdan dziaslo   2016-11-10

ty z końcówka 74 jestes pierdolnięty


#Podpis   2016-11-10

Krystynko, nas moherów nie ubywa, nawet w USA mamy się dobrze. I tak trzymać!!


#Podpis   2016-11-10

do Krystyny, a co nas obchodzi Europa? Tam lewactwo swoje córki na gwałty muzułmanom wystawia. Z tego to nawet nie chce się śmiać, to jest tragiczne.


#Krystyna.   2016-11-10

,,podpis z z ip81 15 162 50 ciemnota pomału ustępuje no i moherowych mózgów też ubywa. Natura robi swoje. Oby jak najszybciej bo EUROPA Z NAS SIĘ ŚMIEJE I klechy na nas żerują ,gwałcą dzieci itd itp.............Szkoda tylko ,że tego boga nie ma.


#Podpis   2016-11-10

Juz zrobil moze nie boisko ale schodzisko dla meneli na dawnym cmentarzu ewangelickim na Westerplatte.


#Podpis   2016-11-10

do realisty - a na twoim grobie i twojej rodziny zrobimy boisko, kolejny orlik.


#Realista.   2016-11-09

No i po co pchać w to pieniądze .Pewnie i nasze podatnika.Ta watykańska firma upadła w Europie A w Polsce też idzie w tym kierunku DOBRYM i tak jak na zachodzie zrobią z tego ŚCIANY DO WSPINACZKI ALBO JAKIEŚ MAGAZYNY.


#I Templariusze   2016-11-09

Pan Samochodzik: na tym obszarze jest sporo takich pereł i perełek, czy potrafimy zrobić z tego koronę???


#Pan Samochodzik   2016-11-09

Została wyłowiona perła. Czy będziemy umieli ją oprawić?


#Obserwator   2016-11-09

Potrzebny jest dobry, dojazd a raczej ogarnięty przejazd przszkadza Mariankę , no i oczywiście parking


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Żegluga i kanały żeglugowe dawnej Rzeczypospolitej

Pozostało5 dni

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza 27 lutego (środa) na godzinę 17:00 na...


Wygraj 1000 zł na Turnieju Koszykówki ŚGO V

Pozostało7 dni

1-go marca (piątek) o godz. 16:00 w Sali LO ul. Zwycięstwa 28  w Pasłęku...


Recital na Dzień Kobiet

Pozostało16 dni

Z okazji Dnia Kobiet Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza 10 marca (niedziela) 2019 r. o...