3 lipca 2020 Jacka, Anatola, Tomasza

Trzy dni świąt u grekokatolików

dodał 2017-04-17
Trzy dni świąt u grekokatolików

Według danych GUS przynależność do Kościoła prawosławnego deklaruje 156 tys. osób. Liczba grekokatolików szacowana jest na 50 tys. wiernych. Część grekokatolików i prawosławnych mieszka na naszym terenie, również w Pasłęku. Najważniejsza uroczystość wielkanocna u prawosławnych i grekokatolików ma miejsce w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę wielkanocną, odprawiana jest wtedy tzw. Jutrznia paschalna. Śniadanie wielkanocne u wiernych obrządków wschodnich to pierwszy posiłek po tygodniu ścisłego postu. Na świątecznym stole pojawia się m.in. tradycyjna pascha lub paska (deser z samodzielnie robionego twarogu). jp


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Roman   2017-04-17

Chodziło o wypłatę dla dwóch gospodarstw, gdy wiatr znacznie uszkodził dach obory i, w innym przypadku, drzewo zniszczyło garaż. Zdecydował o przyznaniu po 1000 zł na każde gospodarstwo. Był w prawie? Nie wiem. Wiemy, że zaoszczędził na wypłatach dla komisji i na kosztach paliwa, czy innej korespondencji. Jest z PiS, więc z przepisami dał sobie radę i to na pewno, gdyż odwołań nie było. Popieram wójta, nie PiS!


#Roman   2017-04-17

Do wyborca: złapałeś mnie w ostatniej chwili. Po co, pytaj się wierzących, czy też tych, którzy do Świątyni zaglądają, bo rodzina przyjechała. W naszej wiosce dbamy o spokój, także w parafii, niezależnie od poglądów. Także religijnych. Dbają o to nie tylko starsi, jak my, lecz także młodzież i proboszcz. Nawet wójt (z PiS) nie prowadzi u nas propagandy, lecz wspólnie z sołtysem sprawdza podatki, ocenia szkody bez żadnej Komisji, jakie w ub roku po wichurach, pojawiły się w sąsiedztwie. CDN... .


#Wyborca   2017-04-17

Zgoda Roman, wyspowiadać można się u tego czy innego księdza/popa. Kota też można nauczyć grać na bałałajce. Tylko po co.


#Roman   2017-04-17

Do podpis z końcówką 48. Istnieje porozumienie, podpisane przez Kościół Katolicki, Ewangelicki i Prawosławny, o udostępnianiu Świątyń na prośbę. Możesz także wyspowiadać się będąc luteraninem np., wobec pastora, czy innego popa, a nawet księdza.. Sprawdź. Zapewniam, że prawdę piszę.


#Podpis   2017-04-17

Stare, wprowadzające w błąd te GUS-owskie dane. W piątkowej Gazecie można przeczytac, że biskupi rz.-kat.udostępnili kościoły na msze w rycie greckokatolickim w Radomiu, Łodzi, Grójcu itd. Obecnie mieszka w Polsce około miliona ludzi narodowości ukraińskiej.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności