23 lipca 2019 Stwosza, Bogny, Brygidy

W oczekiwaniu na nową sieć

dodał 2018-01-25
W oczekiwaniu na nową sieć
We wtorek otrzymaliśmy zdjęcia wody, jaka leciała z kranów w domu jednej z mieszkanek Sakówka. Wyraźny rdzawy kolor jest wynikiem płukania sieci. Problem w tym, że takie płukania odbywają się co tydzień, a to jest uciążliwe i kosztowne. Tym bardziej, że kłopot z wodą w tej miejscowości ciągnie się od wielu lat.

 

Mieszkańcy Sakówka wielokrotnie już prosili o interwencję w sprawie wody. Ich zdaniem, prócz rdzawego koloru, woda ma także nieprzyjemny zapach. Co za tym idzie: wodę do picia kupują w sklepie. Ta lecąca z kranu służy im w celach gospodarczych. Co prawda, rdzawy kolor w miarę spuszczania wody znika, ale ci, którzy mają liczniki płacą przecież za każdy litr tak samo. Przyczyną problemów z jakością wody jest przestarzały wodociąg, którym zarządza Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. To ostatnia taka sieć w gminie Pasłęk. W krótce sytuacja ta ma się zmienić. Budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej Pólko-Sakówko znalazła się na liście inwestycji, przewidzianych do realizacji w 2018 roku. Po wybudowaniu nowych sieci, ich administrowaniem zajmie się Przedsiębiorstwo Usług Wodno-Kanalizacyjnych. Tymczasem dyrektor ZGKiM Jarosław Lango zapewnia, że jakość wody jest na bieżąco monitorowana:

W dniu 24.01.2018 r. dokonano kontroli jakości wody z ujęcia Sakówko. Pobrane próbki wody są przejrzyste, klarowne, bezwonne i bezbarwne. ZGKiM w Pasłęku posiada aktualną okresową ocenę jakości wody z dnia 06.12.2017 r., w której Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu stwierdza przydatność wody do spożycia. Informujemy również, że ujęcie Sakówko zostało wybudowane w 1964 r. i zastosowana technologia wymusza, podczas płukania odżelaziaczy, wstrzymanie procesu uzdatniania. Następnie po ponownym uruchomieniu procesu czysta woda, która pod ciśnieniem jest podawana do sieci wodociągowej powoduje zerwanie osadów nagromadzonych w niej przez 54 lata eksploatacji ujęcia. Z uwagi na powyższe bezpośrednio po płukaniu, które wykonujemy w każdy wtorek, w sieci wodociągowej występuje woda wymieszana z osadami, które nadają jej rdzawy kolor. Wodę ta można zużyć do celów gospodarczych. W chwili pojawienia się klarownej bezbarwnej wody można bez obaw stosować ją do spożycia.

0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#TOM   2018-01-26

Jeżeli tak się dzieje podczas cotygodniowego płukania to obsługujący nie ma pojęcia na temat płukania gdyż po płukaniu złoża należy je spłukać i czystą wodę podać na hydrofor i następnie do sieci. Sam obsługuję 8 stacji uzdatniania wody i taka sytuacja nie może mieć miejsca.O ile pamiętam bo byłem kiedyś w tej hydroforni to jest tam jeden filtr o śr 100 cm i dwa hydrofory to czas płukania tego filtru jest na tyle krótki że nie spowoduje spadku ciśnienia na hydroforach poniżej tego minimalnego ciśnienia jakie tam było kiedyś ok 2 atm , a jeżeli by to ciśnienie spadło więcej to przecież można do sieci puścić wodę świeżą na przydławionym zaworze żeby nie zmącić wody w rurach. Powodzenia w płukaniu i jak najmniej wpadek.


#Rafcio   2018-01-26

Bogata gmina, mieszkańcom w domach z kranow sok pomarańczowy leci.


#Mario   2018-01-25

nie plucze sie odzelaziaczy bo nic do plukania w nich nie ma ale plucze sie filtry w ktorych jest zloze skladajace sie z roznych frakcji zwiru wystarczy plukanie robic w nocy kiedy nie ma rozbioru wody i po problemie.


#Tgv#Mario  2018-01-25

odżelaziacz to filtr


#żart   2018-01-25

jp ma dziką przyjemność z dopieprzania kolegom ze spółek komunalnych. Zajma się nimi a jp nadal będzie nienaruszalny.


#Ja   2018-01-25

Śmiechu warte to czemu nikt z państwa nie chce pić tej wody nie dość że zle wygląda to śmierdzi


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Festyn Policyjny

Pozostało1 dzień

W najbliższą środę 24 lipca policjanci zapraszają na Festyn Policyjny z okazji...


Artystyczne Lato 2019 – El Jazz Trio

Pozostało5 dni

Burmistrz Pasłęka i Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na koncert...


Kwartet Smyczkowy na Orle

Pozostało19 dni

Burmistrz Pasłęka i Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na koncert...