14 listopada 2019 Rogera, Serafina, Wawrzynca

W oczekiwaniu na nową sieć

dodał 2018-01-25
W oczekiwaniu na nową sieć
We wtorek otrzymaliśmy zdjęcia wody, jaka leciała z kranów w domu jednej z mieszkanek Sakówka. Wyraźny rdzawy kolor jest wynikiem płukania sieci. Problem w tym, że takie płukania odbywają się co tydzień, a to jest uciążliwe i kosztowne. Tym bardziej, że kłopot z wodą w tej miejscowości ciągnie się od wielu lat.

 

Mieszkańcy Sakówka wielokrotnie już prosili o interwencję w sprawie wody. Ich zdaniem, prócz rdzawego koloru, woda ma także nieprzyjemny zapach. Co za tym idzie: wodę do picia kupują w sklepie. Ta lecąca z kranu służy im w celach gospodarczych. Co prawda, rdzawy kolor w miarę spuszczania wody znika, ale ci, którzy mają liczniki płacą przecież za każdy litr tak samo. Przyczyną problemów z jakością wody jest przestarzały wodociąg, którym zarządza Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. To ostatnia taka sieć w gminie Pasłęk. W krótce sytuacja ta ma się zmienić. Budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej Pólko-Sakówko znalazła się na liście inwestycji, przewidzianych do realizacji w 2018 roku. Po wybudowaniu nowych sieci, ich administrowaniem zajmie się Przedsiębiorstwo Usług Wodno-Kanalizacyjnych. Tymczasem dyrektor ZGKiM Jarosław Lango zapewnia, że jakość wody jest na bieżąco monitorowana:

W dniu 24.01.2018 r. dokonano kontroli jakości wody z ujęcia Sakówko. Pobrane próbki wody są przejrzyste, klarowne, bezwonne i bezbarwne. ZGKiM w Pasłęku posiada aktualną okresową ocenę jakości wody z dnia 06.12.2017 r., w której Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu stwierdza przydatność wody do spożycia. Informujemy również, że ujęcie Sakówko zostało wybudowane w 1964 r. i zastosowana technologia wymusza, podczas płukania odżelaziaczy, wstrzymanie procesu uzdatniania. Następnie po ponownym uruchomieniu procesu czysta woda, która pod ciśnieniem jest podawana do sieci wodociągowej powoduje zerwanie osadów nagromadzonych w niej przez 54 lata eksploatacji ujęcia. Z uwagi na powyższe bezpośrednio po płukaniu, które wykonujemy w każdy wtorek, w sieci wodociągowej występuje woda wymieszana z osadami, które nadają jej rdzawy kolor. Wodę ta można zużyć do celów gospodarczych. W chwili pojawienia się klarownej bezbarwnej wody można bez obaw stosować ją do spożycia.

0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#TOM   2018-01-26

Jeżeli tak się dzieje podczas cotygodniowego płukania to obsługujący nie ma pojęcia na temat płukania gdyż po płukaniu złoża należy je spłukać i czystą wodę podać na hydrofor i następnie do sieci. Sam obsługuję 8 stacji uzdatniania wody i taka sytuacja nie może mieć miejsca.O ile pamiętam bo byłem kiedyś w tej hydroforni to jest tam jeden filtr o śr 100 cm i dwa hydrofory to czas płukania tego filtru jest na tyle krótki że nie spowoduje spadku ciśnienia na hydroforach poniżej tego minimalnego ciśnienia jakie tam było kiedyś ok 2 atm , a jeżeli by to ciśnienie spadło więcej to przecież można do sieci puścić wodę świeżą na przydławionym zaworze żeby nie zmącić wody w rurach. Powodzenia w płukaniu i jak najmniej wpadek.


#Rafcio   2018-01-26

Bogata gmina, mieszkańcom w domach z kranow sok pomarańczowy leci.


#Mario   2018-01-25

nie plucze sie odzelaziaczy bo nic do plukania w nich nie ma ale plucze sie filtry w ktorych jest zloze skladajace sie z roznych frakcji zwiru wystarczy plukanie robic w nocy kiedy nie ma rozbioru wody i po problemie.


#Tgv#Mario  2018-01-25

odżelaziacz to filtr


#żart   2018-01-25

jp ma dziką przyjemność z dopieprzania kolegom ze spółek komunalnych. Zajma się nimi a jp nadal będzie nienaruszalny.


#Ja   2018-01-25

Śmiechu warte to czemu nikt z państwa nie chce pić tej wody nie dość że zle wygląda to śmierdzi


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Kabaret Koń Polski

Pozostało15 dni

Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza na występ kabaretu Koń Polski, który...


Bartosz Furman dla chorej Liwii

Pozostało17 dni

W niedzielę 1 grudnia br. o godzinie 18:00 w klubie YOLO w Elblągu odbędzie się...