19 lutego 2019 Arnolda, Konrada, Marcelego

W sobotę w Pasłęku zabrzmi serce dzwonu

dodał 2018-08-20
W sobotę w Pasłęku zabrzmi serce dzwonu
Dzwony towarzyszą nam od wieków, ostrzegają, zwołują, upamiętniają ale i tworzą piękne dźwięki i to właśnie muzykę dzwonów zaprezentuje Elbląskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Pasłęckim Ośrodkiem Kultury już 25 sierpnia 2018 r. W godz. 10.00 – 12.00 – w Pasłęku na Parkingu Staromiejskim im. K. Ralkiewicza i później w Elblągu od godz. 14.00 – 18.00 (ul. Stary Rynek) gościć będziemy carillon mobilny udostępniony przez Muzeum Nauki Gdańskiej. Możliwości carillonu zaprezentuje Monika Kaźmierczak - w Pasłęku pod hasłem „Z dzwonami przez wieki - aranżacje muzyki klasycznej, filmowej oraz oryginalne kompozycje carillonowe” a w Elblągu w projekcie „Elektryzujące dzwonki” carillonistce towarzyszyć będzie DJ PARYSS.

 

Wykonawcy tego niezwykłego koncertu spotykają się nie po raz pierwszy. Jednym z  projektów DJ-a PARYSSA jest „CARILLON SOUND SYSTEM”, który jest kombinacją muzyki house, klasyki i popu, granymi na mobilnym carillonie, trąbce, instrumentach klawiszowych.  Wszystkie podkłady zostały skomponowane przez dja Paryssa, a kompozycje wykorzystują tak znane motywy muzyczne, jak np.: Alleluja z Oratorium Mesjasz J.F.Haendla.  Jest to pierwszy taki projekt w Polsce.

Monika Kaźmierczak

Od 2001 roku jest gdańską carillonistką. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. Następnie ukończyła  studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Teoria Muzyki. Stypendystka m.in. Prezydenta Miasta Gdańska. W 2000 roku wzięła udział w organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kursach gry na carillonie, prowadzonych przez Gerta Oldenbeuvinga z Holandii, co zaowocowało zostaniem jedną z miejskich carillonistek. W 2003 roku otrzymała stypendium Huyghensa od Rządu Niderlandzkiego, które umożliwiło jej studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort, gdzie w 2005 roku uzyskała stopień magisterski. Jako Stypendystka Kulturalna Miasta Gdańska kontynuowała kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D’hollandera. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie. Uzyskała także licencjat z Muzyki Kościelnej (2010) oraz magisterium z Dyrygentury Chóralnej (2013) na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz doktorat w zakresie gry na carillonie (2012). Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. Jest również nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. W latach 2011-2015 była prezeską Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego  a od 2006 do 2017 roku prowadziła Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in.

 

DJ PARYSS

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 1998 roku.. Jest prekursorem trójmiejskiej sceny electro i jednym z pierwszych w tym stylu w kraju. Od 2002 roku na trójmiejskiej scenie zorganizował niezliczoną ilość imprez z niezależną muzyką elektroniczną. Jego najukochańsze "dziecko" BUŁKA PARYSS'KA (od 2005 r.) stała się w krótkim czasie wydarzeniem niemalże kultowym. Zapoczątkował tym samym jako pierwszy w Sopocie kulturę czwartkowego imprezowania, wprowadzając nową jakość i świeży powiew w prezentowaniu niezależnej muzyki klubowej.

 

Carillon, karylion (z fr. gra dzwonów), to instrument muzyczny z grupy idiofonów uderzanych, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie za pomocą specjalnej klawiatury sercami dzwonów. Powstał w XVI wieku we Flandrii (pierwsza pisemna wzmianka – 1510 rok), gdzie tamtejsi ludwisarze osiągnęli mistrzostwo w swoim rzemiośle i uczynili z niego sztukę. Carillon według definicji Światowej Federacji World Carillon Federation musi mieć co najmniej 23 dzwony. Instrumenty mniejsze lub grające tylko w trybie automatycznym powinny być nazywane "kurantami". Standardowy carillon ma co najmniej cztery oktawy (47 dzwonów). W Polsce istnieją trzy carillony koncertowe. Wszystkie znajdują się w Gdańsku. Czwarty carillon jest w Częstochowie na Jasnej Górze – składa się z 36 dzwonów zainstalowanych na wieży klasztornej. Zbudowany został w belgijskim Mechelen na początku XX wieku. Oddany do użytku w 1906 roku, co kwadrans wygrywa różne melodie religijne, jednak tylko w trybie automatycznym. Carillon mobilny w Gdańsku – zainstalowany na przyczepie samochodowej, składa się z 48 dzwonów o wadze od 9 do 845 kg i gra okazjonalnie.

 

Zarówno w Pasłęku jak i później w Elblągu dźwiękom carillonu towarzyszyć będą warsztaty artystyczne dla dzieci.

 

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Partnerami są: Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. K.Wojtyły, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne a patronat medialny sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl.

0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Madzia   2018-08-21

Serce dzwona to zabrzmiało jak poezja ale żeby dzwon miał serce to nie spotkałam się jeszcze chyba że to metafoza.


#Bęc#Madzia  2018-08-21

Kto cię spłodził że tak tekścisz halo?


#śmiech z rana#Madzia  2018-08-21

Och Madzia poziom intelektualny na bardzo wysokim poziomie może zechciałabyś redagować u nas Tygodnik Oborowej?


#Krasiniak#  2018-08-21

twój na jeszcze wyższym skoro dajesz sie łapać na tak marne prowokacje


#Norek#  2018-08-21

to nie prowokacje ona tak zawsze chyba chora dziewczyna niech sobie ulży


#Pasłęczanin   2018-08-20

To bardzo ciekawy PROJEKT!!!


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Żegluga i kanały żeglugowe dawnej Rzeczypospolitej

Pozostało8 dni

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza 27 lutego (środa) na godzinę 17:00 na...


Wygraj 1000 zł na Turnieju Koszykówki ŚGO V

Pozostało10 dni

1-go marca (piątek) o godz. 16:00 w Sali LO ul. Zwycięstwa 28  w Pasłęku...


Recital na Dzień Kobiet

Pozostało19 dni

Z okazji Dnia Kobiet Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza 10 marca (niedziela) 2019 r. o...