27 maja 2020 Augustyna, Juliana, Magdaleny

Wakacje w Bibliotece Publicznej w Godkowie - podsumowanie

dodał 2018-09-10
Wakacje w Bibliotece Publicznej w Godkowie - podsumowanie
Podczas Wakacji 2018, w Bibliotece Publicznej w Godkowie, odbywały się warsztaty literacko-techniczno-plastyczne o różnorodnej tematyce, m.in.: morskiej „W morze, załogo!” , leśnej „Las, tajemnice i … przedszkolaki”, współpracy w grupie „W naszej gromadzie”, astronomicznej ”Kosmos i planety Układu Słonecznego” . Nie zabrakło również zajęć poświęconych zdrowemu żywieniu i bezpieczeństwu na drodze. Warto dodać, że wakacyjne zajęcia realizowano we współpracy z biblioteką szkolną Szkoły Podstawowej w Godkowie.

 

Celem zajęć było rozwijanie wyobraźni twórczej, plastycznej, kształtowanie umiejętności pracy zespołowej, wyrabianie postaw świadomego korzystania z piękna otaczającej nas przyrody oraz bezpiecznego i pożytecznego spędzania czasu. Ponadto dbano o kształtowanie w dzieciach pozytywnych więzi ze środowiskiem i odpowiedzialności za jego stan. Inspiracją była literatura dziecięca. Wykorzystując poznaną wiedzę i własną wyobraźnię dzieci wykonały makiety, m.in.: „Rafa koralowa widziana oczami dziecka”, „Ośmiornica wypoczywająca na skale”, „Stół, który powędrował do lasu”, „Planety Układu Słonecznego”, rakiety kosmiczne, skrzynię na jesienne skarby, lokomotywę i dworzec kolejowy, pojazdy, gdzie wykorzystano m.in. materiały recyklingowe. Czytaliśmy również baśnie H.Ch. Andersena i polskie legendy oraz dyskutowaliśmy o przesłaniu utworów.

Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością. Pokazały, że z pomocą tak prostych materiałów i wyobraźni można zdziałać „cuda”. Nasi młodzi artyści w formie prac plastycznych pokazali, że posiadają również wiedzę o tym, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, jak wezwać pomoc oraz jak czynią to ludzie przebywający na morzu. Dzieci wykazały się niezwykłą wyobraźnią – mają świadomość , jak wielkie niebezpieczeństwo dla mieszkańców morza i jeziora stanowią plastikowe odpady wyrzucane przez ludzi do wody .

Ponadto dzieci obejrzały film animowany pt. „Księga dżungli” oparty na powieści Rudyarda Kiklinga, oglądały bajki „O przygodach Pszczółki Mai”, m.in. „Pszczółka Maja i miodowe igrzyska”.

Podczas zajęć wykorzystaliśmy również utwory Juliana Tuwima, m.in. „Ptasie radio” . Metodą dramy bawiliśmy się w Ptasie radio. Ponadto wysłuchaliśmy ptasiego koncertu i naśladowaliśmy głosy ptaków i zwierząt. Było również wiele zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Podczas zajęć panowała atmosfera wsparcia, bezpieczeństwa i otwartości. Dzieci chętnie przychodziły na zajęcia i uczestniczyły w realizacji zadań, często też miały ciekawe pomysły, z których korzystaliśmy na zajęciach.

Warsztaty pokazały, że udział w realizacji różnych zadań, współpraca, wspólna zabawa pozwalają dzieciom budować relacje oparte na wzajemnym szacunku , poznawać świat i pomagać im w wyrażaniu emocji. Współpracują i oczywiście świetnie się przy tym bawią! Podczas zajęć propagowano podejście do dzieci oparte na szacunku, empatii, rozmowie. Bardzo nam miło, że dzieci zechciały spędzić swój wolny, wakacyjny czas w Bibliotece na zajęciach inspirowanych literaturą dziecięcą .

Dzięki informacjom zwrotnym w postaci recenzji i licznym polubieniom na profilu Biblioteki, wiemy, że prowadzone przez nas warsztaty miały sens i przynosiły radość – a to dla nas niezwykle inspirujące do tworzenia i organizowania kolejnych warsztatów.

Szczegółowe relacje z zajęć wraz ze zdjęciami były zamieszczane na stronie internetowej Gminy Godkowo oraz „Głosu Pasłęka”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć , a Rodzicom serdecznie gratulujemy tak zdolnych pociech i dziękujemy za zaangażowanie. Oczywiście nadal serdecznie zapraszamy do Biblioteki, teraz już na Jesienne zajęcia, które będą odbywały się w piątki o godz. 15.00. Zapraszamy!

Opracowała:
Paulina Basaj


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności