25 stycznia 2020 Pawła, Miłosza, Elwiry

Wernisaż wystawy

dodał Ponad miesiąc temu, 2019-12-11
Wernisaż wystawy

W dniu 9 grudnia 2019 r. o godzinie 17 w Izbie Historycznej Biblioteki Publicznej w Pasłęku odbył się wernisaż wystawy "Polska walczy na wszystkich frontach". Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym i zapraszamy do zwiedzania.

Składająca się z 12 plansz ekspozycja powstała na zlecenie Polish Government Information Center. Zawiera oryginalne materiały propagandowe, które były prezentowane obwoźnie w Stanach Zjednoczonych pod koniec II wojny światowej. Plansze pokazują sytuację kraju podczas wojny, promując zarazem polską kulturę, sztukę i przemysł. Podkreślają istotną rolę polskich kobiet w walce przeciwko okupantowi.
Już sama wystawa jest zabytkiem samym w sobie: wszystkie plansze (oraz stelaże i skrzynia transportowa) są oryginalne, pochodzą z epoki i zostały wykonane ręcznie, techniką kolażu. Na plansze ekspozycyjne naklejono oryginalne fotografie w dużym powiększeniu, które następnie opatrzono opisami w języku angielskim. Tego rodzaju techniki nie stosuje się w działalności ekspozycyjnej już od kilkudziesięciu lat, dlatego można też sprawdzić, jak dawniej wykonywano takie wystawy.
Plansze zostały odnalezione w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w magazynach instytucji gromadzącej polskie pamiątki. Następnie przesłano je do konserwacji do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, dzięki czemu obecnie mogą być prezentowane.
Zadaniem tej objazdowej ekspozycji było m.in. przybliżenie zwykłym mieszkańcom USA egzotycznego kraju, jakim niewątpliwie była dla nich Polska. I ukazanie go jako przynależącego do rodziny krajów demokratycznych, posiadających wiekową i bogatą kulturę.
W nawiązaniu do ogólnej tematyki ekspozycji, Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza na zajęcia edukacyjne towarzyszące tej wystawie, które omawiają postrzeganie Polski Polaków oraz co o naszym kraju wiedzieli amerykańcy twórcy komiksów z okresu II Wojny Światowej. Oczywiście nie zabraknie polskich super bohaterów. Zajęcia są bezpłatne, przeznaczone dla klas 7-8 Szkoły Podstawowej oraz szkół średnich.
Wystawa pochodzi z kolekcji Misji Polskiej w Orchard Lake (The Polish Mission of the Orchard Lake) w stanie Michigan, USA. Zorganizowana została dzięki wsparciu SWAL Kuźnia Pruska oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Gorące podziękowania za pomoc w organizacji składamy również panu Stanisławowi Czubie z Malborka.
Ekspozycja zorganizowana w ramach obchodów 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce oraz 80-lecia wybuchu II Wojny Światowej.
Wystawę można obejrzeć do 31. stycznia 2020 r. w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp bezpłatny.

 

Biblioteka Publiczna w Pasłęku
Fot. Barbara Nowak

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Historia bez cenzury   Ponad miesiąc temu, 2019-12-11

Widać jak tux potrafi młodzież zainteresować. Ktoś napisał że najłatwiej jest dać telefon bo to współczesna młodzież. Oczywiście że najłatwiej właśnie w tym sęk że najtrudniej zainteresować swoimi opowieściami. Są ludzie którzy to potrafią i jak na powyższym obrazku są tacy którzy po prostu się do tego nie nadają. Nawet po twarzy Pana Sadowskiego widać że ciekawe to jak przelewanie wody w wannie. Z kolei Pan Sadowski ma w sobie pasję do historii i swoimi opowieściami zawsze potrafił zainteresować.


#Pingwinie jajo#Historia bez cenzury  Ponad miesiąc temu, 2019-12-11

gruby przestań z tora minusować :D


#Bibliotekarz a nie zna znaczenia słów   Ponad miesiąc temu, 2019-12-11

Wernisaż – uroczyste otwarcie wystawy (zazwyczaj dzieł sztuki, ale także innych osiągnięć, np. naukowych lub dorobku miasta), odbywające się przed oficjalnym rozpoczęciem dostępu dla publiczności. Celem wernisażu jest podniesienie rangi oraz nadanie rozgłosu wystawie, a jednocześnie jest on okazją do spotkania się przyjaciół i znajomych bohatera wystawy oraz osób interesujących się bądź związanych z branżą, którzy często mają unikalną okazję zetknąć się osobiście z autorem wystawianych prac. W celu uświetnienia wernisażu zapraszani są także goście specjalni – osoby publiczne takie jak: znani artyści, politycy, biznesmeni itp.


#Widz#Bibliotekarz a nie zna znaczenia słów   Ponad miesiąc temu, 2019-12-11

raczej niespełniony wykładowca, chcacy na siłę coś udowodnić


#Ja#Widz  Ponad miesiąc temu, 2019-12-11

to dokładnie tak jak wy


#Erka   Ponad miesiąc temu, 2019-12-11

Litości i znów jasina


#Obserwator   Ponad miesiąc temu, 2019-12-11

Widać chęć i zainteresowanie na twarzach tych biednych dzieci hahaha


#Twój nick#Obserwator  Ponad miesiąc temu, 2019-12-11

najważniejsze ze sam organizator zadowolony, reszta sie nie liczy


#Nie wiadomo#Obserwator  Ponad miesiąc temu, 2019-12-11

Ponure miny młodzieży świadczą, że odrabiają niechcianą pańszczyznę. A może akurat słuchają smutnych fragmentów naszej historii?


#OnCzyliJa#Obserwator  Ponad miesiąc temu, 2019-12-11

Dziś dzieci ciężko czymkolwiek zainteresować. Najłatwiej dać im telefon i mieć święty spokój. Brawo dla Piotra za chęci zorganizowania nowości.


#Nie tędy droga   Ponad miesiąc temu, 2019-12-11

po likwidacji fili w Rogajnach, moze czas na Pasłęk? Zamiast biblioteki bedzie muzeum z jedynym eksponatem - panem dyr.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności