25 października 2021 Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Reklama Heops

Wniosek o emeryturę z datą wsteczną tylko podczas pandemii

dodał Ponad miesiąc temu, 2021-09-17
Wniosek o emeryturę z datą wsteczną tylko podczas pandemii

Pandemia zmieniła naszą rzeczywistość. Nie ominęła również kwestii emerytur. Obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził wiele ułatwień, które sprawiają, że wniosek o świadczenie można złożyć bez wychodzenia z domu. W ten sam sposób można skonsultować się z doradcą, który pomoże np. wybrać najlepszy termin przejścia na emeryturę. Teraz z wnioskiem o emeryturę nie trzeba się aż tak spieszyć, bo ZUS może przyznać świadczenie „wstecz”.

Emerytury, renty i inne świadczenia o charakterze długoterminowym przyznawane są, ponownie ustalana jest ich wysokość lub są wypłacane na podstawie wniosku osoby zainteresowanej.

Jeżeli taki wniosek zostanie złożony najpóźniej 30 dnia po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19, ZUS może ustalić prawo do świadczenia, ponownie ustalić jego wysokości lub podjąć wypłatę od dnia, w którym wnioskodawca spełnił wymagane do tego warunki – nie wcześniej jednak niż od 1 marca 2020 r. – informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

W tym celu do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie, w którym wnioskodawca wyrazi wolę, aby świadczenie zostało przyznane lub przeliczone z datą wsteczną. W tej sytuacji można skorzystać z przygotowanego przez ZUS druku oświadczenia ERO.

W przypadku przedłożenia oświadczenia, wniosek w sprawie świadczenia ZUS zakwalifikuje tak, jakby był złożony w dacie spełnienia warunków do przyznania, ponownego ustalenia wysokości lub podjęcia wypłaty świadczenia – nie wcześniej jednak niż 1 marca 2020 r.

 

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

                                                                                                          województwa warmińsko-mazurskiego

 


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :ratusz

Komentarze

Żwirownia 1140 px
nasza2