16 stycznia 2019 Marcelego, Waldemara

Wsie z inicjatywą

dodał 2016-07-01
Wsie z inicjatywą

Znamy już laureatów tegorocznej edycji konkursu „Wieś z inicjatywą”, jaki cyklicznie organizuje powiat. Tym razem w plebiscycie wzięło udział 8 miejscowości. Pierwszego miejsca nie przyznano. Drugie miejsce i nagrodą w wysokości 5 tys. zł otrzymały Sąpy (na załączonych zdjeciach). Trzecie miejsce i nagrody po 3 tys. zł zdobyły trzy wsie: Suchacz, Nowe Monasterzysko i Fiszewo. Wyróżnienia i nagrody po 1 tys. zł  przypadły dla Karszewa i Robit. Łącznie od 2011 r. tj. od chwili ogłoszenia konkursu „Wieś z inicjatywą” stanęło do rywalizacji 41 miejscowości tj. 25% wszystkich wsi sołeckich w powiecie elbląskim. Tegoroczni laureaci nagrody odbiorą podczas sierpniowej sesji rady powiatowej. Poniżej uzasadnienie wyboru.

Wyróżnienie i nagrodę w wysokości po 1 000 zł otrzymały:

Wieś Karszewo gm. Młynary (1 000 zł)
Wyróżnienie zostało przyznane za społeczną budowę ogrodzenia placu zabaw „Biedronka” dla dzieci, budowę fitnessparku, realizację projektu „Rajski podwórzec – Noc Świętojańska”, udział w prezentacji dorobku kulturowego wsi na różnych imprezach i festynach oraz organizację imprez dla dzieci i osób starszych w Karszewie. Aktywnej działalności zespołu „Karszewianki” promującego wieś, gminę Młynary i Powiat Elbląski, w tym prezentację zespołu „Karszewianki” na jubileuszu Lasów Państwowych w Kadynach.
Wieś Robity gm. Pasłęk ( 1 000 zł)
Wyróżnienie zostało przyznane za budowę Chaty Biesiadnej – altany w części „pgr”, wykonanie chodnika, udział w Festynie Ekologicznym – III Pasłęcki dzień Recyklingu, organizację festynu rodzinnego „Pożegnanie wakacji” i innych spotkań zorganizowanych dla dzieci i osób dorosłych.

III nagrodę w wysokości po 3 000 zł otrzymały:


Wieś Fiszewo gm. Gronowo Elbląskie ( 3 000 zł)
Nagroda została przyznana za realizację projektu „Mieszkańcy Fiszewa dumni ze swojej historii” – przygotowanie ekspozycji ruin zabytkowego kościoła (pozyskanie środków na wykonanie zabezpieczeń ruin kościoła – zakup i montaż ozdobnych krat uniemożliwiających penetrowanie ruin, wykonanie pamiątkowej tablicy, postawienie kosza, ławki, stojaka na rowery, uporządkowanie terenu wokół kościoła), realizację projektu powrót do przeszłości – rewitalizacja parku w Fiszewie polegającego na uporządkowaniu parku, nasadzeniu kwiatów, zakupie ławek, organizację corocznych uroczystych Obchodów Święta Odzyskania Niepodległości z częścią artystyczną przy kościele, organizację I Fiszewskiego Biegu na Orientację „Orientuj się w Fiszewie” oraz pikniku rodzinnego pn. „STOP dopalaczom”.

Wieś Nowe Monasterzysko gm. Młynary ( 3 000 zł)

Nagroda została przyznana za kontynuację w 2015 r. popularyzacji wśród dzieci i młodzieży archeologii podczas badań drugiej krypty na dawnym cmentarzu ewangelickim z udziałem archeologów z Uniwersytetu Gdańskiego oraz prace związane z bieżącym porządkowaniem tego obiektu, realizację projektu „Sportowo aktywne dzieci i rodzice”. Projekt realizowany był z dotacją z programu „Wieś aktywna Warmii i Mazur” w okresie od kwietnia do października 2015 r. Mieszkańcy przystosowali fragment terenu przy świetlicy do funkcji małego wielofunkcyjnego boiska. Wykonali prace ziemne: niwelacje terenu, gmina dostarczyła piach, który został rozplanowany, zasiano i wyhodowano trawę. Teren zabezpieczono siatką „piłkołapką”. Jest to pierwszy teren sportowy we wsi. W ramach projektu zakupiono sprzęt sportowy i przeprowadzono zajęcia sportowe prowadzone przez trenerów Klubu Sportowego „Syrena” Młynary. Ponadto nagrodę przyznano za zagospodarowanie wolnego czasu przez „Grupę Aktywnych Kobiet” w Ferie zimowe 2015 zorganizowane dla dzieci i młodzieży z tej wsi i wsi sąsiednich. Przeprowadzono 8 form zajęć. Odbyło się 50 godzin zajęć, było 150 uczestników. Zajęcia prowadziło 10 osób – wolontariuszy, przepracowano 200 godzin, promocję wsi podczas Parafiady w parafii Błudowo oraz Festiwalu wsi tematycznych we Fromborku, zapewnienie „Otwartej świetlicy” dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji, przez pełnienie przez wolontariuszy dyżurów w świetlicy i na boisku. W każdym tygodniu wakacji świetlica była dostępna dwa razy w tygodniu przez kilka godzin.
Wieś Suchacz gm. Tolkmicko (3 000 zł)
Nagroda została przyznana za organizację imprez „Noc Świętojańska nad zalewem Wiślanym” oraz „Na dobry początek wakacji”, zorganizowanie akcji obsadzania wsi krokusami, (5 000 szt.), organizację wigilii sołeckiej oraz bożonarodzeniowej zbiórki żywności, ustawienie dwóch tablic informacyjnych, utworzenie specjalnej zakładki informacyjnej „Sołectwo Suchacz” na portalu www.suchacz.eu, wykorzystywanie portalu społecznościowego FaceBook w celu integracji mieszkańców sołectwa, udział w ogólnopolskim konkursie „Sołectwo w sieci” na najlepszą stronę internetową i zdobycie 1 miejsca w województwie warmińsko – mazurskim, organizację warsztatów plastycznych i sprawnościowych dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, organizację kursów językowych dla dzieci młodzieży. Organizację kiermaszy świątecznych z potrawami regionalnymi i ozdobami.


II nagrodę w wysokości 5 000 zł otrzymała:


Wieś Sąpy gm. Młynary
Nagroda została przyznana za realizację zajęć artystycznych w Sąpach w ramach projektu „Wiła wianki i Babia Dolina”, powstanie zagrody edukacyjnej „Ziołowy Dzbanek”, wykonanie i montaż 21 drewnianych płaskorzeźb baby z numerami domów we wsi, wykonanie i montaż 8 tablic drewnianych z nazwami ulic i miejsc w Sąpach: takich jak park „Baby Jagi”, „Babolandia” itp., wykonanie i montaż witacza panoramicznego Sąp, powstanie i montaż drugiego witacza wioski tematycznej – rzeźba baby z napisem „Sąpy – Babia Dolina 2015”, powstanie i montaż drewnianej ławeczki z babą i dziadem, powstanie giga puzzli wioski tematycznej – w roli głównej baby oraz za aktywny udział w licznych festynach w tym Festynie Miejscowości Tematycznych Warmii i Mazur we Fromborku, za zajęcie I miejsca w konkursie gmin (sołectwo Sąpy) podczas jarmarku św. Bartłomieja w Pasłęku, realizację II Turnieju Rekreacyjno-Sportowego „W pogoni za Babim Latem”.Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Eeeelana   2016-07-02

Sąpy mają panią sołtys


#Szkoda   2016-07-01

Szkoda że sołtys Zielonki śpi i nic nie robi. Kiedyś też Zielonka wygrywała w tym konkursie a teraz nie ma komu się tym zająć. Najlepiej gadać na innych i soleckie pieniądze na imprezy wydawać.


#I.J   2016-07-01

wieś z inicjatywą Sąpy. Inicjatywą niektórych mieszkańców powinno być POPRAWA WARUNKÓW BYTOWYCH DLA PSÓW .Weryfikacja przyznawanej nagrody powinna obejmować wiele składowych ,między innymi też podejście do zwierząt.Brawo Sąpy za pierwsze miejsce.Może pan sołtys przyjrzał by się baczniej temu problemowi.


#   2016-07-01

Gratulacje dla Robit!


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

DKK dla dzieci

Pozostało1 dzień

Biblioteka Publiczna w Pasłęku serdecznie zaprasza dzieci w wieku 7-11 lat na spotkania...


Zaproszenie na Jordan

Pozostało3 dni

Proboszcz parafii greckokatolickiej w Pasłęku ksiądz mitrat Andrzej Sroka zaprasza na...


20 stycznia 2019 r. w sali POK odbędzie się „Pasłęcki Koncert Noworoczny 2019”....