22 września 2020 Tomasza, Maurycego, Joachima

Wspomnienia wywiezionych na Sybir

dodał 2020-02-19
Wspomnienia wywiezionych na Sybir

Burmistrz Pasłęka, Biblioteka Publiczna w Pasłęku oraz Koło Sybiraków w Pasłęku zapraszają na spotkanie pt. „Wspomnienia wywiezionych na Sybir”, które odbędzie się 25 lutego o godzinie 17 w Izbie Historycznej Biblioteki Publicznej w Pasłęku.

 

Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku władze sowieckiej Rosji rozpoczęły akcję masowych wywózek ludności, którą określano jako nastawioną antysowiecko: inteligencji, urzędników, nauczycieli, leśników, polskich osadników. W rozpoczętych wtedy masowych wywózkach ludności na Syberię, do Kazachstanu i na Daleki Wschód wywieziono prawie 320 tysięcy osób (w pierwszej wywózce ok. 140 tysięcy. Według szacunków władz RP na emigracji, w wyniku wywózek zorganizowanych w latach 1940–1941 do syberyjskich łagrów trafiło około milion osób cywilnych). Akcje te organizowane m.in. przez NKWD trwały aż do czerwca 1941 roku. W nieludzkich warunkach transportowano wysiedlonych na nieludzką ziemię. W czasie transportu wielu deportowanych umierało z wyczerpania, głodu i zimna, a wielu również straciło życie po dotarciu do punktów wywózki podczas pracy w ciężkich warunkach.

O tych trudnych czasach opowiadać będą pasłęczanie, członkowie Koła Sybiraków w Pasłęku: Weronika Mazur, Włodzimierz Wojczys, Bogdan Daniszkowicz, Alina Jarosz.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

W związku z planowanymi pracami nad wznowieniem funkcjonowania Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej zachęcamy też do przynoszenia i podzielenia się z Biblioteką dokumentami czy zdjęciami związanymi z Pasłękiem.

Piotr Adamczyk

 


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Grodzka   2020-02-19

Dla upamiętnia tamtych tragicznych Dni i walki z totalizmami proponuję Nastepne rondo nazwać imienie 5 Wilenskiej brygady AK


#Marek Chrapan#Grodzka  2020-02-19

Byle nie w sposób "upamiętnienia" "Żołnierzy Wyklętych" wmurowując malutką tabliczkę w ustronnym zakątku gdzie nikt jej nie widzi. Wszędzie UPAMIĘTNIALI więc i włodarze Pasłęka "upamiętnili" tak żeby nie upamiętnić. (Nie wiem na ile jest prawdy w opowieści, że w lochach Pasłęka NKWD zaminowując wyjścia wysadziło jakiś niewielki oddział "Łupaszki" tu ukrywający się podczas przemarszu z Białostoczczyzny na Kaszuby)


#Czy za komuny chwaliłeś akowców#Marek Chrapan  2020-02-20

Czy to aby nie jakiś idiota wypisuje? Pokręcony człowiecze! Gdyby w twoim domu rodzinnym był choć ślad patriotyzmu to by rodzice nie pościli nastoletniego goowniarza na ochotnika do komuszej gomułkowskiej armii i nie zgodziliby się abyś przysięgał na wierność kacapom i oddawał się w ręce sprawiedliwości ludowej.. Kiedy dowiedziałeś się, że istniało AK? Kiedy nauczyłeś się, a może do dziś nie umiesz piosenki zaczynającej się: "Pierwszy sierpień dzień krwawy powstał naród Warszawy...."


#Pasłęcki obserwator#Grodzka  2020-02-19

Popieram.


#WyNalazek   2020-02-20

Całe szczęście, że zamurowali odział ,,Łupaszki,, bo w innym wypadku musiałbyś sierżancie LWP walczyć z tymi Łupaszkami.


#Rydzyk   2020-02-19

a moze rondo imiena batmana ?


#Grodzka#Rydzyk  2020-02-19

Imieniem gdzieś pożarło m


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności