22 października 2019 Halki, Filipa, Salomei

Wzgórze zamkowe, temat tabu

dodał 2015-12-19
Wzgórze zamkowe, temat tabu

Do niedawna temat wzgórza zamkowego, a konkretnie rosnącej tam roślinności był pomijany w publicznej dyskusji. Kilka lat temu próbowano zrobić porządek z drzewostanem, ale władze wystraszyły się miejscowych ekologów, którzy jak zwykle głośno protestowali. Sprawa wraca i bardzo dobrze, że zaczyna się o tym mówić. Na wygląd wzgórza zamkowego zwracają nam uwagę przyjezdni, mówiąc o potrzebie wyeksponowania zamku. Miesiąc temu rozmawiałem z naukowcem wywodzącym się z Torunia. Pan zajmujący się dendrochronologią namawiał gorąco do zlikwidowania bałaganu (w drzewostanie) panującego wokół zamku. jp


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Maria   2015-12-22

No w końcu coś moze zacznie sie dziać. Wzgórze robi wrazenie zaniedbanego, tylko problem z wycinaniem ,bo system korzeniowy trzyma ziemię w ryzach. Ale przycięcie samosiejek i posprzatanie smieci zrobiłoby wielką róznicę. W umocnieniach kamiennych zaczyna pojawiać się roslinność . Kiedy zostanie doprowadzona do porządku Aleja Lipowa ? Tak od strony ul. Zamkowej jak i od strony ul. Wojska Polskiego jest to wysypisko smieci dla okolicznych mieszkancow naszego miasta


#Spin   2015-12-21

Jakie tabu? Najwyższa pora zrobić porządek. To zarośla bez kontroli i nie jakieś tam stare drzewa a wysypisko śmieci To gąszcz, bo każda wsiewka rośnie jak klon. Nie kontrolowana wyrasta na kilkuletnie drzewo a potem już nikt nie panuje, bo nie wolno wyciąć. Trzeba pozwolenia. jp ma rację. Coś w końcu trzeba zrobić. Wyeksponować wzgórze. To była twierdza obronna, która zarosła.


#Peryskop   2015-12-21

Swego czasu był robiony porządek w drzewostanie i najwyższa pora powycinać te samosiejki i nie tylko.,Trzeba przyznać że ścieżki spacerowe są przepiękne i należy o nie zadbać a nie jak żeby się wiecznie upominanie się.


#Podpis   2015-12-21

do przepis . Dzis wiekszosc tych dzialek byla by zabudowana. Niejaki Otreba wymyslil zlecenie chyba dla kumpla badan archeologivznych i sprawa stanela na dwa lata. Dzis wynikow tych badan nie ma, rzekomo zalala je powodz w archiwum, ludzie wpadli w pulapki finansowe, czesc dolow zasypalo miasto. Co odwazniejsi robili wykopy w nocy wywozac ziemie i domy postawili. Podziekujcie komu trzeba.


#Ryk   2015-12-20

Chyba są jakieś niskopienne rośliny o mocnym systemie korzeniowym (np. kosówka), które zastąpiłyby obecny lasek !? Swoją drogą jakże przyjemnie by było skorzystać z miejskiej ciepłowni. To drugie przedsięwzięcie zdaje się jest ważniejsze dla miasta.


#Drzewko   2015-12-20

Bałagan w Mosierze - to fakt!


#Scyzoryk   2015-12-20

albo wyciąć tylko gałęzie i krzaki żeby było przejrzyście latem kosić trawę i będzie git pamiętać o tym żeby postawić śmietniki i ławeczki do posiedzenia


#Podpis   2015-12-20

Panie Jurku! Proszę próbować podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej a drzewa zostawić w spokoju !


#On   2015-12-20

Krasnoludek i grab, przejdźcie się na jeziorko, najlepiej ścieżką (zaniedbaną, bo zaniedbaną od kilu lat) za internatem, stańcie nad wąską, spójrzcie na góry po drugiej stronie i znajdziecie odpowiedź. Uwierzcie że zarówno te zbocz przy ścieżce, jak i górki nie były porośnięta krążkami i wielkimi drzewami i nic tam się nie osuwało, można zobaczyć to na wielu zdjęciach a i wiele osób to pamięta.


#Grab   2015-12-20

Też tego się obawiam co krasnoludek. Co na to fachowcy?


#Krasnoludek Z Piłą w Ręku   2015-12-19

fakt ze jak by wyciął te Drzewa to widok byłby super ale pamiętajmy ze korzenie tych drzew trzymają cała skarpę a tak to się skarpa obsunie i zasypie serpentynę i co w tedy ???


#Bogdan dziaslo   2015-12-19

kto mysli ,ze pis to zacofana partia?


#Prze pis   2015-12-19

A ja sie pytam co z tymi pustymi placami na starowce . Pytam bo wszedzie buduje sie a tu tyle miejsca .Pytam bo to przesada .Dzialki maja wlascicieli . Jedynym ich obowiazkiem jest koszenie trawy . Pytam kto to sprzedal i na jakich warunkach ze nic sie nie dzieje przez tyle lat .Ja nie wiem . Moze warto poruszyc temat na sesji .


#Wladza   2015-12-19

Przecież wszystko będzie widać jak ktoś pije winko, czy robi kupę, no i alejki doprowadzić do stanu z przed 80 lat, a komu tam się chce.


#Rad   2015-12-19

Dokładnie. Promenada ma ogromny potencjał widokowy i rekreacyjny..Wystarczy obejrzec przedwojenne fotografie.. Cudo! Aż wstyd, że w dzisiejszych czasach i przy obecnym technologiach to miejsce tak wyglądało... ekolodzy są tylko od tego , żeby brać w łapę.. Olać ich i zrobić coś pozytecznego dla miasta w koncu..


#Mieszczanin   2015-12-19

Zapuszczony park, porośnięte lasem fortyfikacje świadczą o upadku pałacu, dworu czy też miasta. MOJE MIASTO nie zasługuje (jeszcze?!) na taką opinię i taki los. Zróbmy wysiłek i usuńmy ten żywy relikt czasów stalinowskich i gomułkowskich gdy nikt nie dbał o architekturę małych miast.


#Lsb   2015-12-19

popieram ładna panorama byłaby z tego wzgórza


#Wielkie joł   2015-12-19

Pan Widmo? :)


#Nivea   2015-12-19

Ten sam pan wskazuje jakie drzewa na prywatnym ranczo wycinać??


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Klub Miłośników Poezji zaprasza

Pozostało14 dni

Klub Miłośników Poezji działający przy Bibliotece Publicznej w Pasłęku...


Przypominamy - Klub Miłośników Poezji zaprasza

Pozostało14 dni

Klub Miłośników Poezji działający przy Bibliotece Publicznej w Pasłęku...


IV Pasłęckie Biegi Niepodległości

Pozostało17 dni

8 listopada 2019 r. na Stadionie Miejskim im. Jana Pawła II w Pasłęku odbędą się IV...