21 stycznia 2022 Agnieszki, Jaros?awa
Reklama Heops

Załatw sprawę w ZUS online lub zarezerwuj wizytę w placówce na wybrany dzień i godzinę

dodał Ponad 2 mieiące temu, 2021-11-05
Załatw sprawę w ZUS online lub zarezerwuj wizytę w placówce na wybrany dzień i godzinę

Na Warmii i Mazurach wzrasta liczba osób decydujących się na załatwianie swoich spraw w ZUS bez wychodzenia z domu. Od momentu wprowadzenia w Zakładzie e-wizyt – w naszym województwie skorzystało z nich prawie 3,2 tys. osób. W całym kraju ponad 116 tysięcy klientów skorzystało z e-wizyt w ZUS w ciągu roku. Najwięcej pytań dotyczy spraw związanych z emeryturami oraz rentami krajowymi. E-wizyta jest też dostępna dla osób niesłyszących i niedowidzących.

W ZUS można także telefonicznie umówić się na wizytę. Wizytę na sali obsługi klientów można zarezerwować w dogodnym dla siebie terminie oraz o wybranej godzinie. W tym celu każdy, oddział ZUS uruchomił specjalny numer telefonu.

- W ubiegłym roku wprowadziliśmy e-Wizytę, czyli wideo rozmowę z naszym ekspertem z placówki ZUS. Skorzystało z niej dotychczas w naszym województwie 3136 osób (Oddział w Elblągu – 1154, w Olsztynie – 1982). Aby zarezerwować e-wizytę trzeba wejść na stronie www.zus.pl –"WIZYTA W ZUS” – E-Wizyta przez Internet . E-wizytę trzeba umawiać w placówce ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. W przypadku płatników składek, powinien być to oddział ZUS właściwy ze względu na adres firmy. W trakcie rezerwacji podaje się kod pocztowy, więc system podpowiada, w którym oddziale taką wizytę można umówić. Na e-wizytę można umówić się w dni robocze w godzinach 9:00-14:00. Dzień przed spotkaniem osoba, która umówiła się na e-wizytę w ZUS na wskazany podczas rejestracji numer telefonu otrzyma SMS z przypomnieniem. W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, otrzyma też maila z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS – informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

Wizyta umówiona przez telefon

Aby umówić wizytę w oddziale w Elblągu i placówkach podległych należy zadzwonić pod numer 55 641 93 72, natomiast w oddziale w Olsztynie oraz podległych placówkach - pod numer 89 741 50 08. Dotychczas z rezerwacji wizyty w placówce ZUS mogli skorzystać klienci, którzy mieli swoje konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Teraz można do nas także zadzwonić i umówić się na spotkanie.
W ten sposób wizytę zarezerwuje każdy, niezależnie od tego, czy ma już konto na PUE.

-Podczas rozmowy trzeba podać swoje dane – imię, nazwisko, PESEL lub serię i numer dokumentu tożsamości oraz numer telefonu kontaktowego. Należy również podać placówkę, w której ma się odbyć wizyta, sprawę, jaką chce się omówić z ekspertem ZUS, oraz wskazać dzień i godzinę wizyty. Następnie na podany podczas rozmowy numer telefonu przyjdzie wiadomość SMS z terminem oraz numerem rezerwacji wizyty. Zawiera on 10 cyfr, które należy wpisać na ekranie urządzenia do wydawania numerków w placówce ZUS - dodaje rzeczniczka
 

Klient, który nie ma jeszcze konta na PUE, na wizytę może umówić się maksymalnie 6 dni przed jej terminem.

W lutym 2021 roku ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. E-wizytę mogą również zarezerwować osoby niewidzące i niedowidzące – na stronie e-wizyt zastosowano kolory i kontrast zgodne ze standardami dostępności WCAG 2.0.

 

To rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo i komfort naszych klientów. Ma to szczególne znaczenie
w sytuacji epidemicznej a także zbliżającym się okresem zimy. Wizyty w ZUS odbywają się przy bezwzględnym przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego (zachowanie bezpiecznego odstępu od innych osób, zakryte maseczką usta i nos, dezynfekcja rąk przed wejściem na salę).

 

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS


                                                                                                           województwa warmińsko-mazurskiego

 


kocham jarka
nasza